idezojelek

Elsütött gázfegyver

Az ukrán–orosz gázválságok immár évtizedekre nyúlnak vissza, összefüggenek a két ország egyre terheltebb viszonyával.

Szőcs László avatarja
Szőcs László
Cikk kép: undefined

Ha újév, akkor nemcsak a sült malac és a petárda jön vele menetrendszerűen, hanem egy újabb ukrán–orosz gázválság is. Szerencsére nem minden év kezdődik ez utóbbival, de ahhoz azért elég gyakran kell vele számolnunk, hogy rendszeres kellemetlenségeket okozzon Európának.

Például most. Nyugtassunk meg mindenkit! Az orosz gáz ukrajnai áthaladásának leállítása Magyarországot közvetlenül nem érinti: a tárolóink felkészültek a télre, hazánk pedig orosz gázt is tud beszerezni a Török Áramlat vezeték balkáni ágán keresztül. Közvetve persze érinti, ahogyan számos más országot; az európai energiapiac újabb felbolydulása valójában senkinek nem érdeke, különösen télvíz idején. Még annak sem, aki pedig ezt hiszi magáról. 

Amikor például Moldovában, különösen annak szakadár területén a lehető legnagyobb fennakadást okozta, hogy az orosz Gazprom nem szállít már Ukrajnán keresztül, mivel utóbbi nem hosszabbította meg a tranzitszerződést, régi ismerősünk, Radoslaw Sikorski „nagy győzelemként” örvendezett a fejleményeken. 

Vagyis az EU tanácsának soros elnökségét tegnap átvett Lengyelország külügyminisztere azon ujjong – ha közvetve is –, hogy Kelet-Európa szegényházában emberek most fáznak a lakásukban. 

Nyilván fontosabb számára, hogy úgy véli, ezzel megcsappan Európa orosz energiakitettsége. Persze Ukrajna sem részesül így a tranzitdíjból, évi akár egymilliárd dollártól fosztva meg magát, miközben folyamatosan támogatásért házal Amerikánál és Európánál.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

 

Nem újdonság: az energia fegyver, az egyszeri színházi kellékes szerint pedig ha a stukker fent van a színpadon, akkor el is sütik az előadás alatt. Az oroszok, ukránok is megteszik ezt a saját „gázfegyverükkel”. A tranzitszállítás pedig olyan, mint az ingatlanoknál a szolgalmi út: tökéletesen alkalmas a helyzet kiélezésére, különösen, ha a felek amúgy is rosszban vannak egymással. 

Az ukrán–orosz gázválságok immár évtizedekre nyúlnak vissza, összefüggenek a két ország egyre terheltebb viszonyával – 2022 óta a háborújukkal –, a főbb szereplők között pedig politikusaik és nagyvállalati vezetőik mellett olyan alvilági figurák is rendre felbukkantak, mint a nálunk is jól ismert Szeva bácsi (Szemjon Mogiljevics.) A Gazpromnak az ukránokéra reagáló mostani lépésére egyébként számítani lehetett; a Reuters bennfentes forrásai alapján azt is időben megszellőztette, hogy 2025-re teljesen leírják Ukrajnát.

Éppen tizenhat éve, a Gyurcsány-kormány idején az akkori gázvita nálunk is ellátási zavarokat okozott, amíg a nézeteltérés meg nem oldódott. 2010 óta sok minden történt az európai energiabiztonság megteremtésében, megtanultuk az – igen ronda – diverzifikáció kifejezést: tegyünk szert alternatív energiaforrásokra és építsünk ki új beszerzési útvonalakat. Utóbbiak egyike a Török Áramlat. Az amerikaiak persze azt szeretnék, vegyen mindenki (jó drágán!) az ő cseppfolyósított gázukból; a mi esetünkben, tengeri kikötővel nem rendelkező közép-európai országként ez még az átlagnál is rosszabb ötlet. 

Az Egyesült Államok amúgy is alaposan kivette a részét az európai energiapiac felbolydításából. Még a török szállítási útvonalat is úgy kellett nemrég kimenteni, miután Washington szankciós listára tette a Gazprom bankját. (No meg az Északi Áramlat sem magától robbant fel.)

A felfokozott újévi nyilatkozatok a szurkolói szintű háborús retorikába illeszkednek. Míg Sikorski örömködik, a szlovák kormányfő áramstoppal fenyegeti Kijevet, a Nyugat-barát moldovai elnök Moszkvát ócsárolja. Nem volt különösebb szükségünk újabb érvre az ukrajnai háború mielőbbi lezárása mellett, de most már ilyenünk is van: friss, ropogós, 2025-ös.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Jeszenszky Zsolt avatarja
Jeszenszky Zsolt

Nem minden rossz, ami amerikai

Ágoston Balázs avatarja
Ágoston Balázs

Hódolat Őfelségének

Borbély Zsolt Attila avatarja
Borbély Zsolt Attila

Igen súlyos éven vagyunk túl

Novák Miklós avatarja
Novák Miklós

Szoboszlai és Szalah: végre társak

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.