Vihar előtti csendnek bizonyultak a látszólag idilli pillanatok, amikor a szekértáborokra bomlott amerikai elit a Capitoliumon közösen felsorakozva és egymással udvariaskodva várta az új elnök eskütételét. Donald Trump beiktatási beszéde ugyanis politikai mennydörgéssel ért fel, amellyel lesújtott elődje, Joe Biden négy évére, magát pedig országa megmentőjeként láttatta: „E pillanattól fogva vége Amerika hanyatlásának.” Nem csalódtak azok – a világ józanabb fele –, akik e beszédtől állásfoglalást vártak a nemzeti szuverenitás mellett, illetve a háborúkkal, a törvénytelen bevándorlással és a genderőrülettel szemben. Csalódottak azok lesznek majd, akik azt látják az elkövetkező években: az amerikai kormány e sarokpontok mentén keresi külföldi szövetségeseit, és találja meg őket mások mellett hazánk vezetőiben is.
De Trump nemcsak ígérgetett, hanem nagy elánnal látott munkához. Számos rendelettel fogott országa átalakításába, megkezdve Biden örökségének lebontását. Egyik-másik döntése nekünk nem több érdekességnél, így például a Mexikói-öböl átnevezése Amerikai-öböllé.
Vannak viszont közöttük olyanok is, amelyek fontos nemzetközi tükörben igazolják vissza az elmúlt másfél évtized magyar politikáját: lám, Amerikában 77 millió választópolgár hatalmazta fel Trumpot, hogy drákói szigorral számolja fel az illegális migrációt, védje meg a határt – nem meglepő módon náluk is a délit –, továbbá üzenjen hadat a természetes társadalmi rend felforgatásán nagy erőkkel munkálkodó genderideológiának.
Az Egyesült Államok mostantól két nemet ismer el: a férfit és a nőit, mégpedig az emberek alapvető biológiai adottságait alapul véve. Trumpnak természetesen nem kell a mindezek miatt kirótt büntetésként jogállamisági eljárással, napi egymillió eurós pénzbírsággal vagy az országának járó pénzek visszatartásával számolnia, mint nekünk az Európai Unióban. De perekkel azért igen: az ellenérdekeltek jogászai máris rávetették magukat az első rendeletekre.
Amelyek között akad egy-két ínyencfalat is. Ilyen például a külföldi támogatások felfüggesztése kilencven napra, további elbírálásig. Ennek kárvallottai lehetnek például – kollégánk kifejezésével – a „Pressman-árvák”, miután a leköszönt budapesti nagykövet a magyarországi ellenzék holdudvarának, „civil” és médiahinterlandjának kifizetőhelyeként is működtette a Szabadság téri képviseletet.
De az ínyenceknek érdemes átböngészniük azt a listát is, amely – egyfajta hadüzenetként a mélyállam számára – visszavonja a nemzetbiztonsági apparátushoz köthető olyan személyek átvilágítási minősítését, akik még 2020-ban nyilvánosan orosz dezinformációnak nevezték a most leköszönt elnök fia, Hunter Biden laptopbotrányát.
Ez nemcsak a laptoppal kapcsolatban felmerült esetleges magyar szál, illetve a Rogán Antallal szembeni amerikai szankció miatt lehet még érdekes. Hanem azért is, mert a Fehér Ház percekkel Joe Biden mandátumának vége előtt bejelentette: a távozó elnök, aki bűnös fiának már korábban kegyelmet adott, további öt családtagját előre (!) mentesítette minden jogkövetkezmény alól. Köztük a korrupciógyanús ügyekben gyakran felmerülő fivérét. Ez az elmúlt négy év slusszpoénjának is beillik, ha azt nézzük, mit értett a jogállamiság alatt a Biden-kormány, miközben Pressman bagoly Magyarországnak huhogta: nagyfejű.
E sorok írásakor a hangulatjelek közül a röhögő fejből van a legtöbb a legnagyobb közösségi oldalon a The New York Times egy cikke alatt, ami egyszerűen Trump beiktatási beszédének jegyzetekkel ellátott leirata. De meglátjuk majd, ki nevet a végén. Lehet, hogy négy évet sem kell várnunk.