Bajnaiék az MSZP-vel együtt sem közelítik meg a Fideszt

Az Együtt 2014 és az MSZP együtt sem éri el a kormánypárt támogatottságát. A Fidesz a parlamenti mandátumok majdnem kétharmadát szerezné meg.

WA
2013. 03. 29. 15:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Századvég 2013 márciusában készített közvélemény-kutatásának tanúsága szerint a kormánypártok stabilan őrzik vezető pozíciójukat mind a teljes népesség, mind a biztos szavazók körében. 2013. márciusban a választókorúak 48 százaléka nyilatkozott úgy, hogy biztosan részt venne egy most vasárnap tartandó parlamenti voksoláson, így a választási aktivitás lényegében január óta nem változott, továbbra is alacsonynak mondható. A pártszimpátiájukban bizonytalanok aránya megegyezik a februárban mértekkel, jelenleg is a megkérdezettek 44 százaléka tartozik ebbe a körbe.

A Fidesz támogatottsága a teljes népesség körében 24 százalék, ami pozícióját illetően továbbra is stabilnak tekinthető. A legnagyobb ellenzéki erő, az MSZP az előző hónapban mérttel megegyezően továbbra is 14 százalékon áll. A Jobbik és az LMP támogatottsága kismértékben csökkent ebben a közegben, előbbire 8, utóbbira 2 százalék voksolna. Az Együtt 2014 támogatottsága 2013 márciusában 6 százalékos a teljes népesség körében, a Demokratikus Koalícióra és az egyéb pártokra a lakosság 1-1 százaléka adná a szavazatát.

Ismert, a hétvégi időközi választásokon elsöprő győzelmet aratott a Fidesz Szentendrén és Dunakeszin is. Érdemes messzemenő következtetéseket levonni a hétvégi időközi önkormányzati választások eredményéből, mivel a magas részvétel is azt mutatta, hogy a pártok nagy jelentőséget tulajdonítottak a voksolásnak – hangsúlyozta Lánczi Tamás, a Századvég elemzője az mno.hu-nak.

A biztos szavazó pártválasztók között a Fidesz jelenleg 44, az MSZP 28 százalékon áll. A Jobbik támogatottsága 15, az LMP-é 3 százalék. Ebben a dimenzióban az Együtt 2014-re 8 százalék voksolna, a Demokratikus Koalíciót, illetve egyéb pártokat 1-1 százalék juttatná a parlamentbe.

A Tárki március 27-ei felmérésében arra jutott, nincs jelentős változás a kormánypártok népszerűségében, a biztos szavazó pártválasztók körében a Fidesz 50, az MSZP 19 százalékon áll. A szocialisták az utóbbi évtized legdurvább mélypontjára estek, Bajnai Gordonék pedig próbálnak kimászni a gödörből – derült ki a kutatásból.

Az Ipsos március 18-ai felmérése szerint a biztos szavazók között a Fidesz–KDNP 45 százalékkal vezeti a rangsort, második a 27 százalékos MSZP, harmadik a Jobbik 14 százalékkal. Az Együtt 2014 támogatottsága az aktív és elkötelezett szavazók között 9 százalék. Más erő nem jutna be a parlamentbe.


A Századvég számai alapján a Karácsony Gergely-féle mandátumkiosztási modell szerint a Fidesz–KDNP a mandátumok 66,33 százalékát szerezné meg, így csupán egyetlen képviselői hely választaná el őket a kétharmadtól. Az MSZP a parlamenti helyek 20,6, a Jobbik 8,54, az Együtt 2014 pedig 4,52 százalékát szerezné meg.

A Párbeszéd Magyarországért képviselője által készített modellel a fő probléma, hogy a Bajnai Gordon által gründolt Haza és Haladás torzított számait használja. A most már a Bajnai-csapatban focizó politikus a modell felállítása során a pártok 2010-ben kapott listás egyéni körzetes szavazatait mindig a legfrissebb közvélemény-kutatási adatokkal súlyozta.

Így azt feltételezi, hogy egy adott párt támogatottsága egyenletesen nő vagy csökken az egyéni választókörzetekben az országos támogatottsággal. Ez természetesen a valóságban nem így van, mivel például 2002-ben azokban a körzetekben, ahol az MSZP volt hagyományosan erős, ott a szocialisták elsöprő győzelmet arattak, míg ahol korábban a Fidesz volt népszerű, ott kevésbé szerepeltek jól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.