Amikor az MSZP utolsó reménye is elszállt

A 2010-es országgyűlési választások évében is a Fidesz–KDNP sikereivel zárultak az időközi önkormányzati választások.

Kovács András
2013. 07. 13. 17:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint arról sorozatunk korábbi részeiben beszámoltunk, 2003-ban a tízezer főnél népesebb településeken tartott időközi választásokon a kormányzó MSZP–SZDSZ megőrizte 2002-ben megszerzett pozícióit, 2004-ben fordítottak a jobbközép erők, és magabiztosan verték a balliberálisokat, 2005-ben pedig döntetetlen körüli eredmény született. Bár 2006-ban a Fidesz diadalmaskodott, a tavaszi országgyűlési választást elvesztette.

2007-ben az időközi önkormányzati választások egyértelműen visszaigazolták az MSZP–SZDSZ-kormány totális bizalomvesztését. 2008-ban folytatódott a Fidesz diadalmenete, miközben a szocialisták már számolni sem tudták a vereségeiket. 2009-ben az időközi választások egyértelműen visszaigazolták, hogy 2010-ben az MSZP-nek semmi esélye sincs a győzelemre. Cikksorozatunkban azt kívánjuk bemutatni, hogyan módosították az időközi megméretések a pártok közötti erőviszonyokat a parlamenti választások közötti időszakban, és abból milyen következtetéseket lehet levonni.

2010 az országgyűlési választások miatt speciális évnek számított az időközi választások szempontjából, de elemzési szempontból szerencsésnek számított, hogy mind a parlamenti választások előtt, mind az őszi önkormányzati választások után tartottak helyi megméretést. Az év tavaszán négy, míg decemberben két helyen tartottak időközi választást. Mint ismert: 2010 a Fidesz–KDNP éve volt, tavasszal kétharmados győzelmet arattak, míg ősszel egy megyei jogú várost leszámítva mindenhol a kormánypárt jelöltjei futottak be.

A tavaszi, tízezer főnél népesebb településen tartott időközi választásokon 25,5, míg a téli megméretéseken 19,58 százalék voksolt. Az érdeklődés elég lanyhának tekinthető, főként ha a korábbi éveket nézzük, de ezekre a voksolásokra is igaz, hogy túl nagy jelentőséggel nem bírtak az adott település erőviszonyaira. A négy tavaszi időszaki választáson mindenhol a Fidesz–KDNP győzött, a párt 55,35, a Jobbik 11,03, az SZDSZ 7,29, míg az MSZP 5,03 százalékot ért el. Az eredmény nem volt megfeleltethető a későbbi parlamenti választással, mivel a liberálisok eredménye például abból származott, hogy közösen indultak az MSZP-vel, így ha voksaikat a szocialistákhoz számoljunk, akkor a baloldali párt a második helyen végzett volna.

A tavaszi időközik közül a VI. kerületben tartott bírt komoly lehetőséggel. A 14-es körzetben az SZDSZ 2006-ban még 45:44 arányban legyőzte a Fideszt, de 2010-ben a Fidesz–KDNP-szövetség már 62:20 arányban  nyomta le a balliberálisokat. Az LMP 10,75 százalékot ért el, így a párt abban ekkor már biztos lehetett, hogy a fővárosban nagyon jó pozíciókkal rendelkezik, és minden esélye megvolt arra, hogy bejusson az új Országgyűlésbe.

2010 őszén szavazategyenlőség miatt kellett a XI. és a XVIII. kerületben új szavazást kiírni. A decemberi voksolások összesített végeredménye szerint az MSZP 49,07, a Fidesz–KDNP 45,61,míg az LMP 4,11 százalékot ért el. Fontos megjegyezni, hogy a kormánypártok visszaesését az okozta, hogy a baloldali bástyának számító Pesterzsébeten a szocialisták 52:41 arányban diadalmaskodtak, és a XI. kerületben csupán két százalékkal nyert a Fidesz.

Összességében a tavaszi választások visszaigazolták a közvélemény-kutatási eredményeket, míg télen ezzel ellentétes folyamatot láthattunk. Az utóbbi esetnek a legfőbb oka, hogy Budapesten olyan körzetekben szavazhattak az állampolgárok, amelyek alapvetően baloldali beállítódottságúak voltak és ahol az MSZP meg tudta őrizni a korábbi pozícióit. Ennek ellenére ebben az évben is kiváló jelzői voltak a közhangulat változásainak az időközi választások.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.