Az előterjesztésben azok szerepelnek, melyeknél egyértelmű az a szándék, hogy feladatköreik kormányhivatalokhoz és minisztériumokhoz kerüljenek, ha a szerdai kormányülésen elfogadják a javaslatot. A többi, mint írják, még vita tárgyát képezi.
A 2016. július 1-jétől várhatóan megszüntetésre ítélt intézmények listája a következő:
Hatósági jellegű elsőfokú feladataik a fővárosi és megyei kormányhivatalokhoz, illetve egyes esetekben a járási (fővárosi, kerületi) hivatalokhoz, míg a másodfokú feladatok a minisztériumokhoz kerülnek – közölte az Index. A feladatokkal együtt megy az állomány és az infrastruktúra is.
Egyes feladatok esetében indokolt, hogy a megszüntetendő központi hivatal általános jogutódja ne a minisztérium, hanem más szerv legyen. Az ilyen szervezetek között lesz például a HM Beszerzési Hivatal és a Országos Vízügyi Főigazgatóság.
Amik önállóan működnek tovább:
Az első hírek háttérintézmények felülvizsgálatáról december végén láttak napvilágot, majd Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter január 21-én jelentette be, hogy 73 állami, országos háttérintézmény, illetve költségvetési szerv szűnhet meg vagy kerülhet az illetékes tárcák alá a bürokráciacsökkentés jegyében. A Vs.hu még aznap megszellőztette az intézmények listáját.
A bejelentés után az intézményeken belül uralkodó feszültségről és pánikról lapunk is írt, melynek okai között az átszervezés huzavonáján felül azok is szerepelhetnek, hogy az átvettek bére jóval alacsonyabb lehet, míg a végkielégítésekkel számolók a 75 százalékos különadó miatt aggódhatnak.
A Vs.hu ugyanakkor arról írt február elején, hogy nagyon jó üzlet lehet a megszüntetés, mivel így több értékes ingatlan üresen maradhat.