A hetedik elnök
A rendszerváltás óta hat (plusz két ideiglenes) köztársasági elnöke volt Magyarországnak. Közülük kettő lemondott, kettő végigvitte a két ciklust, kettő pedig „egyciklusos” volt – emlékeztetett elemzésében a Századvég.
Az előző államfő, a jogász-közgazdász Novák Katalin egész tevékenysége, közéleti szerepvállalása során kiemelt hangsúlyt kapott a nők és a családok helyzete. Nő-, család- és gyerekbarát szemlélete és politikai tevékenysége miatt került a kritikák kereszttüzébe, miután kegyelmet adott egy pedofilügy egyik elítéltjének, akinek házi őrizetben kilenc hónapja volt hátra a büntetéséből.
A köztársasági elnök vállalta a politikai felelősséget a kegyelmi döntésért, és lemondott tisztségéről.
Áder János két cikluson, tíz éven keresztül volt Magyarország köztársasági elnöke. Korábban a Fidesz egyik prominens politikusa volt, országgyűlési képviselőként, parlamenti elnökként, majd pedig EP-képviselőként. Elsősorban jogászként tekintett a feladatára, ő maga is elmondta, hogy nem a népszerűség, hanem a jog alapján mérlegel.
Schmitt Pál kétszeres olimpiai bajnok párbajtőrvívó, sportdiplomata, az MDF idején madridi nagykövet, Horn Gyuláék alatt Andorrába is akkreditálták. Később a Fidesz támogatásával elindult a főpolgármesteri posztért, még később a párt alelnöke, majd EP-képviselője lett. Lemondásához az vezetett, hogy 2012-ben a sajtó megvádolta, hogy a 1992-es doktori disszertációja túlnyomórészt plágium.
Sólyom László részt vett a rendszerváltozást előkészítő Ellenzéki, majd pedig a Nemzeti Kerekasztal munkájában. Az Alkotmánybíróság tagja lett 1989-ben, aztán elnöke. Az Országgyűlés 2005. június 7-én választotta köztársasági elnökké. Ő is sokkal inkább jogászként, mint politikusként állt hozzá a tisztségéhez.
Mádl Ferenc komoly nemzetközi tekintélyű jogászprofesszor volt, egy ciklust töltött hivatalában. 1995-ben az akkori ellenzék többsége, a Fidesz, az MDF és a KDNP jelöltje volt a köztársasági elnöki posztra, de a kormányzó baloldal ismét Göncz Árpádot választotta meg. 2000-ben aztán, immár kormányon a Fidesz és a Független Kisgazdapárt megszavazta.
Göncz Árpádot a médiateret masszívan uraló baloldal jóságos nagyapaként, mindenki Árpi bácsijaként pozicionálta. Az SZDSZ holdudvarából érkezett, hivatali idejében népszerűnek számított, a jobboldali kormánnyal vállalt konfliktusai mégis sokak ellenszenvét váltották ki.