A hiteltárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter az M1 Ma reggel című műsorában csütörtökön elmondta: az Európai Uniónak és a valutaalapnak küldött magyar levél fontos gazdaságpolitikai részleteket tartalmaz. Megjegyezte, hogy a tárgyalópartnerek a gazdaságpolitikai folyamatokat eltérően ítélik meg.
Kifejtette: a valutaalap a magyar kormánynál pesszimistább forgatókönyvvel tervez, idén és jövőre is lassúbb gazdasági növekedéssel számol, és a nemzetközi szervezet szerint a 2013-as magyar költségvetésben még kellenek intézkedések a 3 százalék alatti államháztartási hiányhoz. A magyar gazdaságpolitikai elképzelés eltér ettől – mondta Varga Mihály. Rámutatott, bár az utóbbi időben Magyarországon befagyott a fogyasztás, a megtakarítások ugyanakkor növekedtek, és ennek köszönhetően előbb-utóbb a fogyasztás is beindulhat, ami a gazdasági növekedéshez szükséges. Varga Mihály elmondta azt is: van esély arra, hogy a levelében kifejtett intézkedésekkel elérhető legyen a 2013-as hiánycél.
A magyar kormány nem kíván olyan megállapodást kötni, mint 2008-ban kötött az akkori kabinet. Szó sem lehet arról, hogy a nyugdíjak, a közszférában a jövedelmek csökkenjenek, vagy ingatlanadó bevezetése felmerüljön – fejtette ki Varga Mihály.
Bíznak az IMF-megállapodásban
A Budapest Alapkezelő szakértői bíznak benne, hogy Magyarország megállapodik a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval, ennek idejét azonban nem kívánták megjósolni szerdai budapesti sajtótájékoztatójukon. Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója kijelentette: „természetesen hiszünk abban, hogy Magyarország megállapodik az EU-val és az IMF-fel, mert mi másban is bízhatnánk”. Véleménye szerint még egy jó ideig finanszírozni lehet a piacokról az országot, de ez a nemzetközi befektetői hangulat függvénye.
Az IMF feltételei a szocialista szimpatizánsoknak sem tetszenek
Az IMF sikersztorinak nevezte a 2008–09-es térségbeli tevékenységét, ami hazánk esetében a nyugdíjak csökkentését, a közszféra béreinek befagyasztását, valamint a gyes és a gyed idejének lerövidítését jelentette.
Egyetlenegy oka lehet a hiteltárgyalások elhúzódásának, mégpedig az, hogy Magyarország túl jó a számai alapján – mondta el Giró-Szász András. A kormányszóvivő reálisnak és valósnak nevezte azt a listát, amelyet a miniszterelnök ismertetett korábban a Nemzetközi Valutaalap feltételeiről – ezt a Magyar Nemzet közölte elsőként.
Nemcsak a Fidesz-, de az MSZP-szimpatizánsok is elfogadhatatlannak tartják az IMF megszellőztetett feltételeit – derül ki a Nézőpont Intézet a Magyar Nemzet számára készített közvélemény-kutatásából.