A Wanhua-csoport – a BorsodChem Zrt. 2011-es megvásárlásával együtt – már eddig 1,5 milliárd euró értékben hajtott végre befektetéseket Magyarországon, amelynek része volt egy 200 millió euró értékű beruházás a BorsodChem kazincbarcikai telephelyén. Ezen beruházások nyomán a kormánnyal közösen elérték, hogy a BorsodChemnél mind a 3500 munkahely megmaradt, és a BorsodChem tevékenységéhez kapcsolódó vállalkozások is 5-600 munkahelyet meg tudtak tartani – írta közleményében az NGM.
A szerdán aláírt megállapodás alapján a Wanhua-csoport további 1,6 milliárd értékű befektetést hoz Magyarországra, amelyek a vegyiparba és energiaszektorba, elsősorban a kőolaj-feldolgozó, festék- ill. műanyaggyártáshoz kapcsolódó iparágakba összpontosulnak. Az első befektetések már 2013 folyamán megvalósulnak, és 2014-ben bontakoznak ki.
Kiemelik: a Wanhua-csoport már a kezdeti befektetései óta elkötelezett Magyarország mellett, ahol a versenyképes feltételek mellett jó munkaerőt és kiemelkedő infrastruktúrát talált. Magyarország kormánya számára a legfontosabb szempont az, hogy a hazai feldolgozóiparban a munkahelyeket megőrizze, majd gyarapítsa azok számát, ezzel erősítve Magyarország regionális szerepét – olvasható a nemzetgazdasági tárca közleményében.
Stratégiai megállapodások
Kedden a TESCO-GLOBAL Áruházak Zrt.-vel. kötött stratégiai megállapodást a kormány. A kabinet múlt szerdai ülésén döntött arról, hogy újabb magyarországi nagybefektetőkkel köt stratégiai megállapodást: összesen 40 ilyen kétoldalú egyezmény aláírását tervezik. Legutóbb a Stadler Rail Csoporttal egyeztek meg.
Verseny a Keletért
A jövő év első felében Moszkvában, Pekingben és a szaúdi fővárosban, Rijádban nyílik magyar kereskedőház – mondta Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára november végén. A Magyar Nemzet írta meg elsőként, hogy Pekingben létrehoztak egy titkárságot, amely Kína és a közép-európai országok közötti együttműködés gyakorlati teendőit látja el, továbbá hogy Orbán Viktor miniszterelnök is Kínába látogathat még idén, hogy megnézze, miként valósulnak meg a kormány elképzelései a gyakorlatban.
A kormány felismerte, hogy a nyugati országok versengenek a keleti szövetségkötési lehetőségekért, így Magyarország is benevezett ebbe a versenybe, és komoly erőfeszítéseket tesz a sikerért – mondta Szijjártó Péter a magyar–azeri tárgyalások kapcsán. Más alkalommal elmondta: keresik azokat a projekteket, amelyek a kínaiak által létrehozott alapokból finanszírozhatók. Nemcsak nemzeti, hanem regionális hatású tervekről is szó van.