A Magyar Államkincstár kiemelt feladatának tekinti a lakossági állampapírok forgalmazását – hangsúlyozta Kandrács Csaba, a kincstár elnöke az V. kerületi járási hivatalban tartott sajtótájékoztatón. Közölte, hogy a következő hetekben nyolc új értékesítési pont nyitását tervezi az államkincstár az ország egész területén, s a későbbiekben tovább bővülhet a szám.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter kiemelte: jó és hasznos egy államnak, ha minél inkább saját valutájában, saját lakosságával szemben adósodik el, és ez az elmúlt két évben megvalósult. A lakosság kezében lévő állampapír-állomány jelentősen emelkedett, ami azt jelzi, hogy ugrásszerűen nőtt a bizalom a magyar gazdaság és a magyar gazdaságpolitika iránt.
A közelmúltban jelentősen csökkent Magyarország piaci biztosítási csereügyleteinek (credit default swaps, CDS) középárfolyama. Mindez azt látszik bizonyítani, nem volt igazuk azoknak, akik azt mondták, Magyarország egy újabb IMF-megállapodás nélkül csak nagyon drágán vagy sehogyan sem lesz képes finanszírozni magát a piacon – számolt be korábban a Magyar Nemzet. Ismert, ezzel szemben Romániának „sikerült beleszaladnia” egy IMF-hitelbe, melyért cserébe húsba vágó megszorításokat hajtott végre „a román Gyurcsány Ferenc”, de a diktátumok szolgai végrehajtása a kötvényeladásokban nem tükröződik vissza. Magyarország mindeközben a valutaalap iránymutatása nélkül tud sikereket elérni a piacon, emellett sikerült hazánk pénzügyi sebezhetőségét csökkenteni a jegybank növekedési programjának harmadik pillérével.
Április 11-én a tervezett 50 milliárd forint értékben, a két héttel korábbi aukciónál markánsan alacsonyabb átlagos hozammal adott el 12 hónapos diszkontkincstárjegyet aukcióján az Államadósság Kezelő Központ. Az ötéves, változó kamatozású kötvényből a tervezettnél többet adott el az adósságkezelő, magasabb árfolyamon. A 12 hónapos diszkontjegy-árverésen 4,16 százalékos átlagos hozam alakult ki, amely jóval alacsonyabb a március 28-ai aukció 4,55 százalékos átlaghozamánál
A Nemzetközi Valutaalappal folytatott egyeztetésekről szólva Varga Mihály a közelmúltban hangsúlyozta: Magyarország nem pénzt, hanem biztonsági hálót akart az IMF-től. A valutaalap hitelének hatásaiért elég vigyázó szemünket a déli államokra vessük: legutóbb a ciprusi mizériára verte ki a biztosítékot, de a folyamatos athéni és portugál tüntetések már talán át sem ütik az ingerküszöböt.