Ipari termelés: hazánk Németországot is megelőzte

Harmadik hónapja nőtt az ipari termelés. Magyarország a tíz legjobban teljesítő tagállam között van.

WA
2013. 10. 15. 8:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idei év augusztusában az ipari termelés a munkanaphatástól megtisztított értékek szerint 0,9 százalékkal emelkedett 2012 azonos időszakához képest, a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint pedig az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal nőtt. A munkanaphatással kiigazított ipari termelési adatok európai uniós összehasonlításában hazánk Németországot megelőzve a legjobban teljesítő tíz tagállam közé tartozik – reagált közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium a Központi Statisztikai Hivatal által publikált adatokra. Az ipari termelés több hónapja tartó jó teljesítményéhez hozzájárulnak a kormány versenyképességet, beruházásokat és ipart támogató intézkedései – írják.

2013 második negyedévében Magyarország bruttó hazai összterméke, az előzetes becslésnek megfelelően, 0,5 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest – derült ki a KSH szeptember eleji közleményéből –, így hazánk ismét a nagyobb mértékű növekedést felmutató országok között foglal helyet. A részletes GDP-adatokból arra lehet következtetni, hogy a magyar gazdaság fokozatosan visszaáll a fenntartható növekedési pályára – vélekedtek az adatok közzététele után londoni pénzügyi elemzők.

 

A kormány konzervatív becsléssel 2 százalékos GDP-növekedésre számít 2014-re.

2013 augusztusában a jelentősebb súlyú alágakból a feldolgozóipari termelés közel egynegyedét adó járműgyártás kibocsátása kimagaslóan, több mint 23 százalékkal nőtt, kivitele pedig több mint 14 százalékkal bővült. Az ipari export az év első nyolc hónapjában 2,2 százalékkal, augusztusban 2,6 százalékkal emelkedett 2012 azonos időszakához képest. Az összes rendelésállomány 11,4 százalékkal haladta meg az előző év augusztusit: az idei év augusztusában a feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 7,4 százalékkal emelkedett, az új exportrendelések 9,4 százalékkal nőttek. 2010 havi átlagához képest fokozatosan bővül az export értékesítésének mértéke, így a magyar gazdaság ipari exportbővülése 2013-ban a válság előtti időszakot is felülmúlta mára.

Az október 14-én megjelent európai uniós statisztikák alapján a munkanaphatással kiigazított érték szerint 2,1 százalékkal csökkent augusztusban az ipari termelés az eurózóna országaiban az előző év azonos időszakához képest.

A kormány szándékát, mely szerint az ország gazdaságát a termelőszektor megerősítésén és a foglalkoztatottság folyamatos bővítésén keresztül lehet megerősíteni, alátámasztják a frissen megjelent statisztikai adatok.

Folyamatosan növekedést mutatnak az ipari termelési adatok. Júliusban 4,8 százalékkal nőtt az ipari termelés az egy évvel korábbihoz képest az élelmiszeripar, a gépgyártás és a járműgyártás eladásainak növekedése miatt. Ezzel az értékkel Magyarország az ötödik legnagyobb növekedést tudta felmutatni az Európai Unió 28 tagállama közül. Júniusban 1,2 százalékkal bővült az ipari termelés.

Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője az augusztusra vonatkozó részletes adatok alapján elmondta: kifejezetten kedvező jel, hogy gyorsulva – augusztusban 7,4 százalékkal – nőttek az új megrendelések. Ugyancsak pozitívum, hogy az eurózónában élénkülés látszik, amely az autóipart is érinti, a német gépkocsigyárak például szeptemberben 15 százalékkal növelték kapacitásukat, ami jó hír a magyar járműipari beszállító cégeknek is.

A szakértő kifejtette, hogy az utóbbi időben több gyárátadás is volt – felavatták egyebek között a Rehau győri és a Grundfos székesfehérvári egységét –, így a következő időszakban ez is hozzájárulhat az ipari termelés növekedéséhez, ezenkívül pedig az autóipar területén is kapacitásbővülés várható, az Audinál Győrben például újabb modellek gyártása kezdődik a jövőben.

Suppan szerint az ipari termelés tovább bővülhet az év hátralévő részében, a növekedés az utolsó negyedévben a bázishatások miatt különösen erős, akár 7-9 százalékos is lehet. Elsősorban a járműgyártás adhat további lendületet az ipari termelésnek, emellett a külső és a belső kereslet egyaránt javulhat. Az elemző idén az ipari termelés 2-2,5 százalékos, jövőre pedig 6 százalékos növekedésére számít.

Balatoni András, az ING Bank vezető makrogazdasági elemzője szerint dinamikus növekedés olvasható ki az ipari termelési adatokból, a hazai ipar az év második felében robusztusabb emelkedést érhet el. Rámutatott: az éves 1,4 százalékos csökkenés elsősorban a munkanaphatás következménye, mivel a munkanaphatástól megtisztított adatok szerint az ipar teljesítménye 0,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

Az adatot a legtöbb bizalmi indikátor, így a beszerzésimenedzser-index is alátámasztja. Az ipar jó úton halad, az ING az év egészére az ipari termelés 1,5 százalékos bővülését vetíti előre, a bruttó hazai termék 0,6 százalékkal nőhet 2013-ban – tette hozzá. Balatoni András megjegyezte: a részletes adatokból az is látszik, hogy elsősorban az exportértékesítés húzza az ipari termelést, a belföldi értékesítés éves összevetésben továbbra is csökkent. A vezető elemző a belső keresleti tényezőkben lát némi fordulatot Magyarországon, a fogyasztás és a beruházások növekedése az ipar belföldi értékesítésére is előbb-utóbb pozitív hatással lesz. Ugyancsak kedvező hatást fejt ki a jegybank növekedési hitelprogramja – amelynek teljes összege eléri a bruttó hazai termék 9,5 százalékát –, mert a hatalmas mennyiségű, olcsó finanszírozási forma érdemben tudja emelni a beruházási aktivitást – vélekedett Balatoni András.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.