A kormány azt javasolja, hogy a parlament vonja vissza a vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló törvényi szabályozást – ismertette az MTI a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter hétfői bejelentését. „Fontosak az elemzések, fontosak a vélemények, de a legfontosabb mégiscsak az, hogyan gondolkodnak erről az emberek” – jelentette ki Rogán Antal.
A 24.hu azt írja, a kabinet kért egy tanulmányt a Nemzetgazdasági Minisztériumtól, amelyből kiderült, a vasárnapi boltzár egyéves pályafutása alatt az üzletek többsége növelni tudta a forgalmát. Varga Mihály miniszter közölte, a kereskedelmi szerkezet a kisebb üzletek felé tolódott, lévén, hogy a nagyobb üzletek nem lehetnek nyitva vasárnap.
Rogán Antal elmondta, „nemcsak a gazdasági célkitűzéseket kell értékelni”, mert „hat évvel ezelőtt arra kaptunk mandátumot, hogy az emberekkel együtt kormányozzunk” – írja az MTI. „Fontosak az elemzések, fontosak a vélemények, de a legfontosabb mégiscsak az, hogyan gondolkodnak erről az emberek”, és „az elmúlt egy évben nem sikerült meggyőzni őket arról, hogy ez az intézkedés az ő szempontjukból is sikeres” – jelentette ki a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter. Külön kiemelte, hogy nem sikerült meggyőzni a nőket, mert közülük sokan hangsúlyozták: a vasárnapi munkavégzés tilalma megnehezíti a családok mindennapi életét.
A miniszter arra is kitért, mérlegelni kellett, érdemes-e népszavazást tartani a kérdésről, milliárdokat elkölteni erre, politikai vitákat vívni róla. „Akkor, amikor egyébként a kormány meggyőződése szerint van egy, az ország szempontjából sokkal fontosabb kérdés az asztalon: a Brüsszel által a napokban is erőltetett kényszerbetelepítés ügye” – mondta. Mindezt mérlegelve a kabinet arra az álláspontra helyezkedett, hogy felelőtlenség lenne népszavazást tartani a témában – közölte.
Kérdésre válaszolva elmondta, hogy a népszavazás költsége 4-5 milliárd forint lett volna, amihez a politikai vita és a kampány költségei kapcsolódtak volna, így a jogszabály visszavonása jelentős megtakarítást jelent.
Rogán ismertetése szerint a törvény tavalyi hatálybalépését megelőző, azaz a 2015. március 14-i állapot állhat helyre mind a munkavégzésre, mind a pótlékok szabályozására vonatkozóan. A miniszter közölte, az Országgyűlés akár már kedden – kivételes sürgősséggel – szavazhat a most benyújtott előterjesztésről, így az akár már a hétvégén hatályos lehet.
Megjegyezte: az ellenzéki pártoknál arra kíváncsi, hogy vajon számukra valóban a szabályozás tartalma, a cél elérése a fontosabb vagy a „politikai balhé”. Ez a következő két nap magatartásából és a szavazatokból egyértelműen kiderül majd – tette hozzá.
Lapunk ugyanakkor egy kereskedelemben dolgozó forrástól úgy értesült, ezen a hétvégén még nem nyithatnak ki a boltok, mert azok nyitva tartásának megváltozását annak időpontja előtt nyolc nappal be kell jelenteni az önkormányzatnak.
A szocialista Nyakó István a hír kapcsán a Hvg.hu-nak elmondta, a netadó után ez a második eset, hogy sikerült meghátrálásra kényszeríteni a kormányt. Úgy fogalmazott: „a despotikus hatalom nem viseli el, hogy a nép szavazás útján, világosan a despota értésére adja, hogy nem ért egyet”. Hozzátette, a másik két kérdésben – bérplafon- és földügyben – folytatják az aláírásgyűjtést.
A jobbikos Apáti István a lappal azt közölte, nem lepődtek meg a kabinet döntésén, csak annak gyorsaságán. Véleménye szerint a Fidesz a kisebbik rosszat választotta, és inkább a KDNP torkán tolják le a nyitva tartást, mint az emberekén a boltzárat.
Erdősiné pedig nemes egyszerűséggel annyit közölt a Hvg.hu-val a telefonba: „Ne kérdezzen tőlem semmit! Mi a fenének hívott?” Majd lerakta a telefont.
Szél Bernadett, az LMP társelnöke az Origónak úgy fogalmazott, a történtek megmutatták, hogy a népszavazás az egyedüli eszköz, amivel meg lehet hátráltatni a kormányt. Hozzátette, a boltzár eltörlése bizonyítja, hogy van értelme kiállni magunkért.
Gréczy Zsolt, a DK szóvivője a portálnak elmondta, Orbán kisebb pofonra cserélte a népszavazás okozta nagyobb pofont. Közölte, a boltzár visszavonását pártja saját sikernek is tekintheti, mert állítása szerint ők kezdeményeztek elsőként népszavazást a témában.
Győztek az emberek, győzött a demokrácia, a társadalmi akarat és az MSZP, a kormány pedig kapitulált – idézte az MTI Tóbiás József értékelését a vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló törvény visszavonásáról. Az MSZP elnök-frakcióvezetője közölte, minden mérés azt igazolta, hogy a társadalom többsége elutasítja a vasárnapi boltzárat, de a kormány másfél évig nem tett semmit, majd most három nap alatt, „kapkodva, elvi álláspontját feladva kapitulált”, de nem a társadalmi akarat miatt, hanem kizárólag a hatalma megtartásáért.
Tóbiás úgy vélte: ezért nem állhatnak meg, „itt nem ért véget a történet”, valódi népszavazást akarnak, mert hisznek abban, hogy a társadalmi akarattal együttműködve leváltható a Fidesz, az embereknek pedig joguk van az egészségügyről, az oktatásról, a földekről, a bérplafonról és a számos meghatározó kérdésről véleményt mondani.
Tuzson Bence reggel még arról beszélt az ATV Start című műsorában, hogy vannak olyan intézmények, köztük a múzeumok, amelyeket biztosan nem zárnak be vasárnap. A kormányzati kommunikációért felelős államtitkárt azért kérdezték a vasárnapi pihenőnapról, mert Orbán Viktor miniszterelnök pénteken azt nyilatkozta a Kossuth rádióban: a kabinet az elmúlt évben egyeztetéseket folytatott arról, hogy a vasárnapi szabadnap elve hogyan terjeszthető ki a kereskedelmen kívül más szektorokra.
Február 23-án délelőtt tömegjelenet volt az NVI Alkotmány utcai épületénél, többen vártak ugyanis arra, hogy a Kúria honlapján megjelenjen a végzés arról, a bíróság elutasítja-e a vasárnapi boltzár ügyében benyújtott népszavazási kezdeményezést. Az épületben megjelentek arra vártak, hogy a bírósági elutasítás után elsőként adhassák le saját kérdésüket. A kérdést végül elsőként az exfideszes herceghalmi polgármester felesége, Erdősi Lászlóné tudta leadni, négy másodperccel megelőzve Nyakó István MSZP-s politikust. A szocialisták szerint mindez úgy fordulhatott elő, hogy több „kopasz férfi” akadályozta politikusukat.
A Kúria március 3-án megjelent döntésében rögzítette, hogy akadályozták Nyakó Istvánt, az MSZP politikusát a népszavazási kezdeményezése benyújtásában. Április 6-án az NVI végül Nyakó kérdését hitelesítette Erdősiné beadványával szemben. A szocialista Lukács Zoltán akkor az MNO-nak azt mondta, várhatóan ezen a héten kezdik el gyűjteni az aláírásokat, aminek ugyanakkor már nincs létjogosultsága Rogánék hétfői bejelentése után.