Holnap ül ismét tárgyalóasztalhoz a minimálbér és a garantált bérminimum idei összegéről egyeztetni a munkaadói és a munkavállalói oldal.

A kajszit sem kímélte a tavaszi fagy
Jelentős a fagykár az almában is.
Holnap ül ismét tárgyalóasztalhoz a minimálbér és a garantált bérminimum idei összegéről egyeztetni a munkaadói és a munkavállalói oldal.
A vita már nem csak az emelés mértékéről szól, látszólag politikai színezetet is kapott.
A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának legutóbbi, múlt heti ülésén a munkaadók továbbra is tartották magukat a három százalék körüli béremelési javaslatukhoz, míg a szakszervezetek nem engedtek az ötszázalékos követelésükből.
A kétoldalú informális egyeztetéseken ugyanakkor a munkaadók kompromisszumos javaslattal álltak elő: négyszázalékos minimálbér- és bérminimum-emelésbe már hajlandók beleegyezni, amennyiben pedig júliustól a 2016-ban kötött többéves bérmegállapodás kritériumai szerint lehetőség nyílik a szociális hozzájárulási adó további csökkentésére, további egy százalékkal nőhetne a két minimálbér.
A szakszervezetek a nem nyilvános egyeztetésen még elfogadhatónak tartották a javaslatot, amellyel a minimálbér összege bruttó 167 400 forintra, a bérminimum 219 000 forintra emelkedne.
Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke korábban a Magyar Nemzetnek azt mondta, megállapodnának a munkaadókkal a négyszázalékos emelésben, hogy ne a 2020-as összegek legyenek idén is érvényesek.
Ha ugyanis nem születik megállapodás a szociális partnerek között, akkor nem változik a kötelező legkisebb kereset összege, ezzel számos szociális juttatás reálértéken csökkenne.
Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke legutóbbi nyilatkozatában viszont már a kormányra mutogatott,
ezzel politikai mederbe terelve a bérvitát.
A Napi.hu-nak adott nyilatkozatában ugyan elismerte, hogy
a Magyar Szakszervezeti Szövetség is elfogadta a munkaadók korábbi, informális ajánlatát, ugyanakkor most már elfogadhatatlannak tartják, hogy öt százalék alatt maradjon az emelés, ez alatt nem írnak alá bérmegállapodást.
Kordás leszögezte: ha februártól sem változnak a kötelező legkisebb bérek, mert nincs kétoldalú egyezség, az kizárólag a kormány hibája, mivel – megállapodás híján – nem döntött.
A szakszervezeti vezető úgy véli, ha nem születik egyezség január végéig, tehát egyedül a Munkástanácsok egyezne bele szakszervezeti oldalról a négyszázalékos, illetve az esetleges júliusi, további egyszázalékos emelésbe, akkor a kormánynak kell igazságot tennie.
Ez a felvetés ugyanakkor nem állja meg a helyét, mivel a kormány – igazodva az európai uniós elvárásokhoz – jelen van ugyan az egyeztetéseken, de nem kívánja meghatározni a minimálbérek összegét.
A kabinet álláspontja a tárgyalások kezdete óta világos: a munkaadóknak és a munkavállalóknak kell alkut elérniük.
Úgy tudjuk, a harmadik szakszervezeti konföderáció, a Liga Szakszervezetek is nyitott a kompromisszumra, ugyanakkor felfelé kerekítené a négyszázalékos emelés utáni bruttó összegeket, vagyis a minimálbér 167 400 forintos összegét 168 000 forintra, a garantált bérminimum 219 000 forintos összegét pedig 220 000 forintra.
Azt, hogy a Magyar Szakszervezeti Szövetség visszakozott az informálisan egyszer már általuk is elfogadott négyszázalékos emeléstől, azt mutatja, döntésüknek politikai okai is lehetnek. Ahogy korábban beszámoltunk,
Kordás László, a pártállami szakszervezet jogutódja, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke szoros kapcsolatot ápol a Gyurcsány családdal.
Gyurcsány kormányzása idején a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium államtitkára volt, manapság pedig a Dobrev Klára által szervezett fórumokon rendre amellett áll ki, hogy az Európai Bizottsághoz kell utalni tagállami hatáskörből a bérkérdést. Kordás sem 2018-ban, sem 2015-ben nem írta alá a bérmegállapodásokat.
Ha most sem megy bele az alkuba, akkor félő, hogy január után februártól sem nő a legkisebb keresetűek fizetése.
Jelentős a fagykár az almában is.
Kelet-Magyarországon igényeltek többen csok pluszt.
Éves összevetésben ez több mint 16 százalékos növekedés.
Jelenleg a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság egyik legfontosabb feladata az élelmiszerárak csökkentésének ellenőrzése.
Elmarad a keddi hídfoglaló demonstráció – a Kúria helybenhagyta a rendőrség tiltását
Magyar filmet még sosem vártak így a Netflixen
Döntöttek a nézők: Ők A Nagy Duett visszatérő párosa!
Nyitott koporsóban fotózták le Ferenc pápa holttestét
Most jött a hír, életveszélyes állapotban került kórházba a Real Madrid legendája
Új felfedezésre bukkantak a szegedi BYD gyár alatt
Cseh Katalin gusztustalanul beletörölte a lábát a húsvétba
Megalázott játékosok, botrányedzők – őrült hajrá következik az NB II-ben
Létezik, hogy a Liverpool megalázza az egyik legszimpatikusabb játékosát?
Mi Ukrajna legnagyobb problémája?
Itt a bejelentés: magyar pápa jöhet
A Liverpool magyar „csodagyereke” gólt lőtt az angol válogatottban – lemarad az MLSZ?
Jelentős a fagykár az almában is.
Kelet-Magyarországon igényeltek többen csok pluszt.
Éves összevetésben ez több mint 16 százalékos növekedés.
Jelenleg a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság egyik legfontosabb feladata az élelmiszerárak csökkentésének ellenőrzése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.