A Fed sokáig nem akart szembenézni az infláció veszélyével: abból indultak ki, hogy csak átmeneti, magától is lecsengő folyamatról van szó, később arra hivatkoztak, hogy amíg a munkanélküliség nem csökken a járvány előtti szintre, addig nem szívesen szigorítanak. Tavaly év végére azonban a munkaerőpiac kifejezetten feszes lett, az infláció tovább nőtt, és immár nyilvánvaló lett, hogy elhúzódó folyamatról van szó. Ekkor már komolyan vették a dolgot: a lehető leggyorsabban kivezették az eszközvásárlási programot, amelynek során állam- és jelzálogpapírok vásárlásával bocsátott többletpénzt a Fed a gazdaságba, majd amint ez lezárult, márciusban sor került az első, 25 bázispontos kamatemelésre.
A kamatszint azonban ezzel még mindig csak fél százalék alatti,
miközben az infláció tovább növekszik – márciusban 8,5 százalékot mértek –, és erre a folyamatra az immár két hónapja tartó ukrajnai háború is jócskán ráerősít, így a jegybankárok kénytelenek komolyabb ütemre kapcsolni az infláció elleni harcban. A kamatszint gyorsabb ütemű emelése mellett várhatóan rövidesen megkezdik az eszközvásárlási program során kibocsátott óriási összegű pénz visszavételét, mégpedig viszonylag nagy, havi százmilliárd dollárt közelítő ütemben. Ha ezek megvalósulnak, akkor immár a Fed is azt a szigorú monetáris politikát folytatja majd, amit térségünk önálló valutával rendelkező országainak jegybankjai, köztük a Magyar Nemzeti Bank.
Kérdés ezek után, hogy az Európai Központi Bank mikor szánja el magát hasonló lépésre. Az eszközvásárlási program kivezetése már zajlik, azonban kamatemelésről még nem volt szó, és nem is adtak tájékoztatást, hogy
mikor és milyen lépésekkel tervezik a kamatemelési ciklust.
Borítókép: Jeremy Powell, a Fed elnöke (Fotó: ALEX WONG / Getty Images via AFP)