Számos olyan, a határokon átívelő probléma nehezíti a globális gazdasági rendszer működését, és az infláció növekedését világszerte, mint a betegségek, a háborúk, vagy az időjárási anomáliák.
A Föld egyre több országában egyre többe kerül az emberek megélhetése.
Nagy-Britanniában például 40 éves csúcsot döntött az éves infláció (9 százalékkal), miközben az élelmiszer- és energiaárak is meredeken emelkednek.
Hasonló a helyzet a világ számos más országában: az Egyesült Államokban az éves infláció múlt hónapban már elérte a 8,3 százalékot. Az egyes országoknak pedig egyéb nehézségekkel is – Brexit, adóemelések – szembe kell nézniük, melyek fokozzák a megélhetési válságot.
A Washington Post online kiadása számba vette, melyik az az öt legsúlyosabb probléma, melyek a világgazdaság rendkívül szorult helyzetéért és a hosszú ideje nem tapasztalt mértékű – a NATO információi szerint már 6,7 százalékos – inflációért felelősek.
1. A Covid-járvány
Szakértők szerint a globális gazdasági hanyatlás a koronavírus kirobbanásával vette kezdetét: lezárultak az országhatárok, gyárak, üzletek zártak be, emberek milliói haltak meg, és az élet kizökkent a megszokott kerékvágásból szerte a bolygón.
Mire a világ felocsúdhatott volna a Covid-válság okozta kezdeti sokkhatásból, az infláció már egyre erőteljesebben éreztette hatását, az árak pedig egyre feljebb és feljebb kúsztak.
A kereslet visszaesése és az utazási korlátozások miatt az ellátási láncok felborultak. Ennek egyik oka, hogy ha például egy gyár nyersanyag- vagy eszközhiánnyal szembesül, a többletköltségeket a fogyasztókkal fizettetik meg. A korlátozások feloldását követően megugró kereslet pedig szintén magasabb árakhoz és megélhetési nehézségekhez vezet– különösen a szolgáltatások, például a turizmus esetében.