Az emelkedő árak ellenére sem csökkent jelentősen a gazdálkodók növényvédőszer-használati hajlandósága. Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) adatai szerint az elmúlt évben a növényvédő szerek értékesítési ára átlagosan 7,5 százalékkal emelkedett. Ezen belül a gyomirtó szerek átlagára 8,6 százalékkal, a gombaölő szereké 7,4, az egyéb szereké 4,2 százalékkal, míg a rovarölőké 7,6 százalékkal nőtt.
A gazdálkodók növényvédő szerekre összesen 128 milliárd forintot fordítottak az elmúlt évben, ez az összeg két százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi szintet. A legtöbbet gyomirtókra költötték a gazdák, ez a kategória adta a teljes értékesítés 44 százalékát. Ezt követték a gombaölő szerek, amelyek az eladott áru értékének 25 százalékát tették ki.Az AKI szerint a bizonytalan 2020-as év után a gazdák 2021-ben nagy valószínűséggel inkább több fázisban juttatták ki a szereket a biztos hatás elérése érdekében. A növényvédő szerek piaca a pandémia miatt valamelyest átrendeződött 2020-ban, ám 2021-ben a felvásárolt volumen- és a külkereskedelmi adatok alapján a logisztikai és kínálati nehézségek jelentősen javultak, illetve megszűntek. A felhasznált mennyiséget tekintve csekély változás történt, a kereskedők 3,2 százalékkal kevesebb növényvédő szert adtak el tavaly, mint egy évvel korábban.
Az AKI szakemberei szerint a változás elsősorban nem a magas áraknak tudható be. Az értékesített mennyiség csökkenéséhez nagyban hozzájárult, hogy az európai uniós szabályok miatt szűkült az engedélyezett szerek palettája.
Az elmúlt évben egyébként a gombaölő szerek felhasznált mennyiségében volt jelentősebb, tízszázalékos visszaesés, míg a rovarölő szereké 6,5 százalékkal volt alacsonyabb. A gyomirtók és az egyéb szerek kategóriájában nem történt változás.