Felerősödhetnek a következő hónapokban az Európai Unió élelmiszer-termelésének jövőjével kapcsolatos viták az orosz–ukrán háború miatt. Ennek oka, hogy Ukrajna hatalmas termőterületei vezető szerepet játszanak az olyan térségek élelmezésében, mint az afrikai vagy a közel-keleti országok. A háború miatt az ukrán gabonaexport gyakorlatilag ellehetetlenült, ami miatt a világ legszegényebb térségeit komoly éhínség fenyegeti.
Háttérbe szorulhatnak az Európai Unió zöldcéljai
Késleltetheti az orosz–ukrán konfliktus Brüsszel sokat bírált, 2030-ig szóló, a fenntarthatóbb mezőgazdaságot és az élelmiszer-előállítást célzó stratégiáit. A Farm to fork stratégiában foglalt szigorú korlátozások végrehajtása az európai agrárium kibocsátásának érdemi csökkenését jelentené, miközben a globális élelmiszerhiány elkerülése érdekében most az a cél, hogy a hozamok nőjenek, ezzel Európa geopolitikai szerepet vállaljon a globális éhínség elkerülésében.

A globális élelmiszerválság elkerülésére az Európai Unió átmenetileg lazított az idén utoljára alkalmazott zöldítési szabályokon annak érdekében, hogy ebben a helyzetben a gazdák minél több élelmiszert tudjanak előállítani. A háború azonban egybehangzó vélemények szerint elhúzódhat, miközben az Ukrajnában ragadt gabonakészletek elszállítására hetek óta nem talált mindkét háborús fél számára elfogadható megoldást sem az EU, sem az ENSZ.
Brüsszel mindeközben továbbra is ragaszkodik a korábbi klímacélokhoz, melyeknek fontos eleme, hogy 2030-ig fenntarthatóvá tegye az Európai Unió élelmiszer-előállítását.
A Termőföldtől az asztalig (Farm to fork) stratégiában foglalt célok szerint 2030-ig jelentősen csökkenteni kellene a műtrágya és a növényvédő szerek használatát, a biológiai sokféleség érdekében pedig az évtized végére nagyjából egy Hollandia területével azonos méretű termőterületet kellene kivonni a mezőgazdasági termelésből.
Cél, hogy jelentősen nőjön az ökológiai művelés aránya és visszaszoruljon az állati termékek iránti kereslet és a kínálat. A Farm to fork stratégia végrehajtása az összes, eddig megjelent tanulmány szerint jelentősen visszafogná az európai mezőgazdaságot, veszélyeztetve a kontinens önellátását is.
A káros következmények pedig az egész világélelmezésre, végső soron a globális gazdaságra is hatással lennének.
A hozamcsökkenés nem fogadható el a jelenlegi globális élelmiszerválsággal fenyegető helyzetben, ezért a Farm to fork stratégiát egy időre jegelni kellene az EU elnökségét júliustól fél éven át betöltő Csehország szerint. – Prága ez idő alatt inkább az élelmiszer-termelés növelésére összpontosítana – mondta az Euractivnak Stepán Cerny, a cseh kormány európai ügyekért felelős képviselője.
További Gazdaság híreink
A cseh elnökség minden pénzbeli és egyéb eszközt a gazdák rendelkezésére bocsátana, hogy minél több élelmiszert tudjanak előállítani. Ez kiemelten fontos az elfogadásra kerülő új, 2023-tól élesedő új közös agrárpolitikához (KAP) kapcsolódó nemzeti stratégiai tervek miatt. A cseh politikus arra is figyelmeztetett,
az EU élelmiszer-termelésének növelése geopolitikai jelentőségű, mert egyre inkább teret hódít Afrikában és Latin-Amerikában az az orosz narratíva, hogy a fenyegető éhínségért leginkább az unió a felelős.
Közben az Európai Parlament baloldali és liberális képviselői, valamint a befolyásos nemzetközi NGO-k hallani sem akarnak a brüsszeli célok elhalasztásáról. Az Európai Bizottság ambiciózus zöldcéljai az elmúlt években komoly feszültséget szültek a brüsszeli testület és a tagállamok miniszterei között.
Végül tavaly júniusban botrányoktól sem mentes egyeztetéseket követően sikerült középutas egyezségre jutni az uniós közös agrárpolitika reformjáról, ám a Farm to fork stratégia végrehajtását jelen formájában az agrárminiszterek többsége elutasítja. A 2023 és 2027 közötti költségvetési időszakban eszerint az uniós agrárpénzek egy részéhez akkor jutnak hozzá a gazdálkodók, ha olyan vállalásokat tesznek, ami elősegíti az agrárium fenntarthatóságát.
További Gazdaság híreink
Ezekről a tervekről azonban Brüsszel dönt. Németországnak most a bizottsági kritikák miatt kell módosítania a KAP stratégiai tervét. Brüsszel szerint Berlin tervei nem növelik a német agrárium válságállóságát, és nem csökkentik a német gazdák függőségét a műtrágyától és a növényvédő szerekről. Ebből látható, hogy az uniós szervek továbbra is a fenntarthatóságot helyezik előtérbe, szemben a globális élelmiszer-hozzáférhetőség növelésével.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Mirkó István)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Cél, hogy az árak az árrés csökkentésének esetleges kivezetése után se emelkedjenek
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság elnöke szerint elsődleges a családok védelme.

Van tartalék erőforrás a magyar munkaerőpiacon
A Magyar Nemzet gazdasági hétindítója.

Száj- és körömfájás: szigorítás lépett életbe
Ha az állattartó nem tartja be a határozatban foglaltakat, az illetékes hatóság bírságot szabhat ki.

Brüsszel újra semmissé tenné a helyi gazdákat védő kereskedelmi korlátokat
A lépés ráadásul Ukrajna gyorsított európai uniós csatlakozásának is nagy lökést adna.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Magyar Péter ismét VIP‑páholyban bulizott

Kéri László ravasz füllentése Magyar Péter vesztét okozhatja

Rendkívüli bejelentés: a nézőktől új esélyt kap A Nagy Duett egyik kieső párosa!

A Hunyadi nemcsak azért bitang, mert USA-szintű látvány, és mert erősíti a hitem a fiam, a hazám és a kultúrám védelmében

Családja fel sem készülhetett a búcsúra: 3 nap alatt vitte el a rák az édesanyát

A Vatikán hivatalos közleményt adott ki Ferenc pápa halálának okairól

Dárdai Pál bizalmasa kitálalt – mi a fene történik a feltámadó Herthánál?

La Liga: a Betis egy félidő alatt három gólt szerzett a Girona ellen

Kezdetét vette a Vatikánban a Sede Vacante

Közülük kerülhet ki Ferenc pápa utódja

A Kecskemét szurkolói lesújtó ítéletet mondtak, már az NB II-ben látják a csapatot

Magyar filmet még sosem vártak így a Netflixen
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Cél, hogy az árak az árrés csökkentésének esetleges kivezetése után se emelkedjenek
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság elnöke szerint elsődleges a családok védelme.

Van tartalék erőforrás a magyar munkaerőpiacon
A Magyar Nemzet gazdasági hétindítója.

Száj- és körömfájás: szigorítás lépett életbe
Ha az állattartó nem tartja be a határozatban foglaltakat, az illetékes hatóság bírságot szabhat ki.

Brüsszel újra semmissé tenné a helyi gazdákat védő kereskedelmi korlátokat
A lépés ráadásul Ukrajna gyorsított európai uniós csatlakozásának is nagy lökést adna.