A magyar munkavállalók csaknem harmada arra számít, hogy munkáltatója egy éven belül ismét visszatérne a jelenléti munkavégzéshez, esetenkénti otthoni munkavégzéssel. Ezt a munkavégzési formát az alkalmazottak mindössze 15 százaléka tartja elfogadhatónak, túlnyomó többségük – 63 százalékuk – a hibrid munkavégzést választaná, vagyis a munkahét egyik részében otthonról, a másik részében a munkahelyéről látná el a feladatait.
A teljes egészében otthoni munkavégzés támogatottsága is alacsony, de a folyamatos jelenléti munkavégzésnél valamivel népszerűbb: a dolgozók 26 százaléka tartaná elfogadhatónak.
A rugalmas munkavégzés lehetősége a koronavírus-járvány megjelenése óta eltelt több mint két évben Magyarországon is elvárás lett: a munkavállalók mintegy fele új állás után nézne, ha foglalkoztatója megfosztaná a munkahelyi rugalmasságától
– derül ki a PwC áprilisban végzett nemzetközi felméréséből, amelyben a magyar munkavállalókat is megkérdezték. Az ismét jelenléti munkavégzésre kötelezett munkavállalók ráadásul nem értik, miért kellene lemondaniuk a rugalmasságról, hiszen a többség által támogatott hibrid munkarend eddig jól vizsgázott.
A részben otthoni munkavégzés hozzájárul a munka és a magánélet egyensúlyához, a munkavállalók elégedettségéhez, ráadásul mára világossá vált, hogy a hatékonyság sem csökkent, sőt inkább nőtt.
A magyar munkavállalókra kimondottan igaz, hogy a munkahelyre bejárás kényelmetlenségét kerülnék el a legszívesebben, megtakarítva az utazással töltött időt.
A rugalmasságot ráadásul a kormány is a foglalkoztatáspolitika egyre fontosabb eszközének tartja. Egy ilyen munkáltatói döntés ugyanakkor komoly kockázatot rejt, mivel a nemzetközi tapasztalatok szerint a rugalmas munkarendhez hozzászokott alkalmazottak túlnyomó többsége nem akar visszatérni a kötöttebb feladatvégzéshez.