Figyelmeztető sztrájkot tartott szerdán a Lufthansa német légitársaság földi személyzete, a vállalatnak emiatt szinte az összes olyan járatot törölnie kellett, amely a frankfurti és a müncheni csomópontokat érinti. Több mint ezer járat nem indult el és nem érkezett meg ezekre a repterekre, ami csaknem százötvenezer utast érintett. A szerdai munkabeszüntetés miatt a következő napokban is számítani kell járattörlésekre.
Mit tehet az utas járattörlés esetén?
A hetek óta tartó légiforgalmi káosz elszenvedői az utasok, akiknek gyakran már az elején rémálommá válik a gondosan megtervezett nyaralás. Napjainkban minden eddiginél aktuálisabb a kérdés, hogy mit tehetnek az utasok és milyen jogok illetik meg őket hasonló helyzetekben.

A figyelmeztető sztrájk hátterében a Lufthansa mintegy húszezer földi alkalmazottjának kollektív tárgyalása áll, amely hetekkel ezelőtt megrekedt, és azóta sem sikerült megállapodni. A check-in pultosok, a repülőgép-technikusok vagy a repülőgépeket a megfelelő pozícióba toló hatalmas vontatók vezetői és a poggyászkiadóban dolgozó alkalmazottak is béremelést és jobb munkakörülményeket követelnek.
Az alkalmazottak és a légitársaságok közti feszültség legnagyobb elszenvedői az utasok, akik sok esetben hónapok óta tervezték a nyaralásukat. Az uniós állampolgárokat azonban jó néhány alapvető jog megilleti ilyen esetekben.
Ha például a járatot röviddel az indulás előtt törlik vagy több jegyet adtak el, mint ahány férőhely van a repülőn, esetleg több mint három órát késik egy járat, akkor az utasok kártérítést követelhetnek. Ennek mértéke a repülési útvonal hosszától függ:
1500 kilométerig 250 euróra jogosultak az utasok, 1500 és háromezer kilométer között négyszáz euróra, háromezer kilométeren felül pedig hatszáz euró illeti meg az utasokat.
Ha azonban a légitársaság alternatív járatot ajánl az utasoknak, akik elfogadják azt, akkor az eredeti felére csökken a kártérítés összege. A légitársaságoknak egyáltalán nem kell fizetniük, ha a járattörlés olyan rendkívüli körülmények miatt történt, amelyeket akkor sem tudtak volna elkerülni, ha minden észszerű intézkedést megtesznek.
Ha a járat jelentősen később indul, a légitársaságok minden esetben kötelesek támogatni az utasokat a várakozási idő alatt. Az utasok jogosultak ingyenes étkezésre és frissítőkre. Ha annyival később indul a járat, hogy éjszaka is a reptéren kell maradnia az utasoknak, akkor a légitársaságoknak ki kell fizetniük a szállodai költségeket és az utasok odaszállítását is.
A légitársaság kötelezettségei közé tartozik természetesen a poggyász pontos és biztonságos szállítása is. Ha egy bőrönd nem érkezik meg, az utazók a helyszínen bármikor gondoskodhatnak a legszükségesebb dolgokról, például a ruházatról és a tisztálkodási szerekről. Ezeknek a költségeit pedig a légitársaságnak kell állnia, ezért érdemes megtartani a nyugtát ezekről az árucikkekről. A kártérítés azonban legfeljebb 1400 euró lehet. A poggyászok sérülését vagy eltűnését egyébként érdemes minél hamarabb jelenteni, hiszen míg előbbi esetben legfeljebb hét nap, utóbbi esetében 21 nap áll az utasok rendelkezésére.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Europress/AFP)
További Gazdaság híreink
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
A kajszit sem kímélte a tavaszi fagy
Jelentős a fagykár az almában is

Kivételesen erős évkezdet az ingatlanpiacon
Kelet-Magyarországon igényeltek többen csok pluszt.

Lakossági számlák: rekordösszeget tartunk a folyószámlán, pedig van ennél jobb
Éves összevetésben ez több mint 16 százalékos növekedés.

Elsődleges a családok védelme és biztonsága
Jelenleg a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság egyik legfontosabb feladata az élelmiszerárak csökkentésének ellenőrzése.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Újra féláron fagyizhat az ország!

A Liverpool magyar „csodagyereke” gólt lőtt az angol válogatottban – lemarad az MLSZ?

Nyilvánosságra került Ferenc pápa végrendelete

Forgalmi engedély: fontos változás lépett életbe Magyarországon – így érinti a járműtulajdonosokat

Családja fel sem készülhetett a búcsúra: 3 nap alatt vitte el a rák az édesanyát

Közölte a Vatikán: ez okozta Ferenc pápa halálát

Az idei húsvét liberális tanulságai

Káosz a pályán, botrányba fulladt a Premier League-be feljutó csapat ünneplése

Cseh Katalin gusztustalanul beletörölte a lábát a húsvétba

Itt a bejelentés: magyar pápa jöhet

Trump elárulta, hogy ott lesz-e Ferenc pápa temetésén

Magyar filmet még sosem vártak így a Netflixen
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
A kajszit sem kímélte a tavaszi fagy
Jelentős a fagykár az almában is

Kivételesen erős évkezdet az ingatlanpiacon
Kelet-Magyarországon igényeltek többen csok pluszt.

Lakossági számlák: rekordösszeget tartunk a folyószámlán, pedig van ennél jobb
Éves összevetésben ez több mint 16 százalékos növekedés.

Elsődleges a családok védelme és biztonsága
Jelenleg a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság egyik legfontosabb feladata az élelmiszerárak csökkentésének ellenőrzése.