– Míg 2023 az infláció letörésének az éve volt, a 2024-es év a gazdasági növekedés újraindításának az éve lesz – jelentette ki a minap Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió műsorában. A kormány úgy számol, hogy az idei második negyedévi visszaesés a negatív gazdasági ciklus alja, a harmadik és negyedik negyedévben már látható lesz a fordulat a különböző intézkedéseknek köszönhetően. Érdemes visszatekinteni, hogy mi minden okozta a nehézségeket, melyekkel nem csak Magyarországnak kellett szembenéznie!
A világ számos más pontjához hasonlóan Magyarországon is a nemzetközi geopolitikai feszültségek, az energiaellátással kapcsolatos bizonytalanságok, a megugró energiaárak, a – részben ezek miatt – gyorsuló infláció és a kormányzati szektor járvány alatt megemelkedett hiánya jelentette a legnagyobb gazdasági kihívást. Mindezek ellenére még egész jól indult az elmúlt esztendő. A bruttó hazai termék (GDP) volumene negyedévről negyedévre lassuló ütemben ugyan, de összességében az uniós átlagot meghaladó mértékben (4,6 százalékkal) bővült 2022-ben. Ezzel folytatódott hazánk konvergenciája, gazdasági teljesítményünk tovább közeledett az Európai Unió centrumtérségeiéhez.
Így 2022-ben az egy lakosra jutó GDP vásárlóerő-paritáson számított értéke hazánkban 78 százaléka volt az uniós átlagnak, felzárkózásunk 2018 óta a korábbiaknál jóval gyorsabb ütemben zajlott – foglalta össze a fejleményeket a Központi Statisztikai Hivatal elemzése.