Hamarosan elfogy az ukrán hadköteles korú utánpótlás, ezért kellenek a sorkatonák Európában?

A háborúpárti Európa a Weber-tervként elhíresült sorkatonaság ötletével kacérkodik, aminek oka az lehet, hogy a harcban tartott Ukrajna hamarosan kifogyhat a katonai utánpótlásból.

2024. 05. 31. 10:13
Ceremony of bringing of the National Guard of Ukraine, in Kiev.
A szolgálatba hívott Ukrán Nemzeti Gárda katonái esküt tettek a sorkötelesek átvételének ünnepsége Kijevben, Ukrajnában. Fotó: STR Forrás: NurPhoto/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mutyis Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke vetette fel, hogy az uniós tagállamoknak be kellene vezetnie a fiatalok számára a kötelező sorkatonai szolgálatot.

Manfred Weber, a jobbközép Európai Néppárt (EPP) elnöke sajtótájékoztatót tart a Finnország és Oroszország közötti Vaalimaa határellenőrző pont közelében a finnországi Virolahtiban 2024. május 22-én. (Fotó: AFP/Jussi Nukari)
Manfred Weber, a jobbközép Európai Néppárt (EPP) elnöke sajtótájékoztatót tart a Finnország és Oroszország közötti Vaalimaa határellenőrző pont közelében a finnországi Virolahtiban 2024. május 22-én (Fotó: AFP/Jussi Nukari)

Szijjártó Péter újabb őrült ötletnek nevezte a megfogalmazott tervet. 

A külgazdasági és külügyminiszter arra emlékeztetett, hogy az orosz–ukrán háborúban egyre elviselhetetlenebb veszteségeket szenvednek el az ukránok. Most már nem az a kérdés, hogy az amerikaiak küldenek-e fegyvert a háborúba, hanem az, hogy lesz-e ember, aki azokat kezelni fogja. A tárcavezető szerint emiatt most már az európai fiatalokat akarják besorozni a háborúba. 

Márpedig mi nem akarunk látni magyar embereket az orosz–ukrán háború frontvonalában.

mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter

Manfred Webernek, az Európai Néppárt elnökének őrült ötlete, miszerint az egész kontinensre kiterjesztené a sorkatonaságot, több országban is termékeny talajra talál. A skandináv államok után Németország megfontolná a női sorkatonaság bevezetését is. A V4NA brüsszeli forrásokból úgy értesült: Manfred Weberék célja, hogy az európai parlamenti választások után felálló új EP az elsők között tárgyalja majd az uniós kötelező sorkatonai szolgálatot.

Mint arról lapunk korábban beszámolt, eközben Boris Pistorius azt tervezi, hogy Németországban visszahozza a kötelező katonai szolgálatot. A védelmi miniszter ugyanis egyértelművé tette, hogy ha nincs elég önkéntes, akkor szolgálatra kell kényszeríteni azokat is, akik nem akarnak bevonulni. A nőket is megkeresik.

Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője felszólal a Schuman Biztonsági és Védelmi Partnerségi Fórumon Brüsszelben, Belgiumban 2024. május 29-én. (Fotó: Anadolu/AFP/Dursun Aydemir)
Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője felszólal a Schuman Biztonsági és Védelmi Partnerségi Fórumon Brüsszelben, Belgiumban 2024. május 29-én (Fotó: Anadolu/AFP/Dursun Aydemir)

„Az Európai Uniónak nincs lehetősége arra, hogy kötelező sorozást vezessen be. Nagyon messze van attól, hogy ilyen hatáskörrel rendelkezzen. Ez egy nemzeti döntés” próbálta cáfolni Josep Borrell, az EU külügyi főképviselője, hogy európai szintű sorozás jön, azonban mint láthatjuk, Németország is komolyan fontóra vette a döntést. Sőt, lapunk korábban arról is írt, hogy az Európát uraló háborús készülődés már a nőket sem hagyná ki.

Eva Högl, a Bundestag védelmi biztosa szerint akárcsak Izraelben, Norvégiában, Svédországban és hamarosan Dániában, Németországban is férfiakat és nőket kellene bevonni a csapatokba.

Nem lenne helyénvaló többé csak a fiatal férfiakra koncentrálni

– mondta Högl.

Manfred Weber szerint korunk nagy feladata, hogy biztosítsuk Európa cselekvőképességét ezekben a biztonságpolitikai kérdésekben.

Katonai kapacitásokat és képességeket kell teremtenünk, és el kell mozdulnunk az egyhangúság elvétől.

mondta Weber, aki korábban már felvetette a közös kötelező európai sorkatonai szolgálat ötletét, amit Brüsszelben csak Weber-terv néven emlegetnek.

Az amerikaiak átadták az európaiaknak az ukrajnai háború finanszírozását és támogatását. Mindegy, hogy hogyan alakul az amerikai elnökválasztás, ezt a háborút az európaiakra testálták.

– mondta el lapunknak korábban Kiszelly Zoltán, a Századvég politikai elemzési igazgatója.

A szakértő arra is rámutatott, hogy hamarosan elfogy az ukrán hadköteles korú utánpótlás, és ha a 650 ezer, külföldön lévő ukrán férfit haza is küldik, az is csak egy évre lenne elég csakúgy, mint a nagyjából 350 ezres NATO-haderő.

– Két év múlva, ha még akkor is tart háború, már nem lesz utánpótlás, így már most el kell kezdeni a sorkötelezettséget visszaállítani, hogy ha elfogynak az ukránok és elfogynak a hivatásos profi NATO-katonák, akkor is legyen európai utánpótlás az ukrán frontra.

A német Junge Union (a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a Bajor Keresztényszociális Unió (CSU) ifjúsági szervezete)  javasolta először a nők és férfiak katonai szolgálatának bevezetését Európa-szerte még 2017-ben, ám az akkor még nem kapott kellő támogatást, írtuk meg korábban.

Az ezt célzó dokumentum kifejezetten javasolja, hogy „minden fiatalnak legalább kilenc, de legfeljebb 24 hónapig katonai vagy polgári szolgálatot kellene teljesítenie egy európai országban”.

Paul Ziemiak (CDU) felszólal a Német Fegyveres Erők Földközi-tengeri Sea Guardian küldetéséről szóló vitában a Bundestag 159. ülésszakán. (Fotó: dpa Picture-Alliance/AFP/Jonathan Penschek)
Paul Ziemiak (CDU) felszólal a Német Fegyveres Erők Földközi-tengeri Sea Guardian küldetéséről szóló vitában a Bundestag 159. ülésszakán (Fotó: dpa Picture-Alliance/AFP/Jonathan Penschek)

Az akkori dokumentumot az a Paul Ziemiak jegyezte, aki akkoriban a mintegy 110 ezer tagot számláló ifjúsági szervezet szövetségi elnöke volt, majd a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikusa, aki a 2017-es szövetségi választások óta Bundestag-képviselő és tagja a belügyi és honvédelmi bizottságnak is. Nem lenne meglepő, ha ő is a német sorköteles javaslat kidolgozói között lenne.

A norvég határőrök a német és norvég védelmi minisztert várják a paszviki határállomáson. (Fotó: dpa Picture-Alliance/AFP/Kay Nietfeld)
A norvég határőrök a német és norvég védelmi minisztert várják a paszviki határállomáson (Fotó: dpa Picture-Alliance/AFP/Kay Nietfeld)

 

Jelenleg Európában hat országban van kötelező sorkatonai szolgálat. Észtország, Litvánia (2015 óta vezették be újra), Norvégia (2015 óta a nők számára is bevezette), Görögország, Törökország, Dánia a sajátos formájával és Svédország, amely szintén 2017/2018-ban vezette be újra a kötelező katonai szolgálatot.

 

Borítókép: A szolgálatba hívott Ukrán Nemzeti Gárda katonái esküt tettek a sorkötelesek átvételének ünnepsége Kijevben, Ukrajnában (Fotó: NurPhoto/AFP/STR)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.