Óriási üzlet Ukrajnában a háború elől menekülő férfiak kizsákmányolása

Ukrajnában a háborús frontvonalakon tapasztalható egyre súlyosabb emberhiány miatt sok férfi keresi a módját, hogy elkerülje a katonai szolgálatot. A Telegram-csatornákon aktív embercsempészek révén egyre többen próbálnak illegálisan kijutni az országból.

2024. 10. 24. 4:52
Az orosz–ukrán háborúban harcoló ukrán katonák egyre elkeseredettebbek
Az orosz–ukrán háborúban harcoló ukrán katonák egyre elkeseredettebbek Fotó: NurPhoto via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ukrán hadsereg jelentős személyzethiánytól szenved, mivel a frontvonalon szolgálóknak gyakran hatalmas túlerővel kell szembenézniük. Kijev igyekszik minden lehetséges módon új katonákat toborozni, de sok hadköteles férfi inkább a bujkálást választja, vagy azt, hogy megszökik az országból. A Telegramon aktív embercsempész hálózatok nyíltan kínálják szolgáltatásaikat, biztosítva a biztonságos határátlépést jelentős összegekért.

A csempészek különféle lehetőségeket kínálnak: háromezer euróért olyan útvonalakat ajánlanak, amelyekkel állítólag észrevétlenül át lehet lépni a határon, míg ötezer euróért kis csoportokban szerveznek utazásokat a mezőkön és erdőkön keresztül. A teljes biztonságot kínáló lehetőségek ára akár 14 ezer euró is lehet. Az útvonalak célpontja jellemzően Románia vagy Moldova.

A Welt am Sonntag német lap hét hónapos nyomozása során hat férfival is beszélt, akik elrejtőztek a besorozás elől vagy illegálisan elhagyták Ukrajnát. A kutatás rávilágít arra, hogy a mozgósítás elkerülése körül virágzó üzlet alakult ki.

Sok hadköteles talál illegális kiutat a szolgálat elkerülésére, míg mások az ukrán rendszerben tátongó réseket használják ki – például felsőoktatási beiratkozásokkal nyerve időt.

Két férfi, Fedor és Philip, a Telegram-csatornákon keresztül talált rá csempészeikre, több ezer eurót fizetve a menekülésért. Fedor például egy meghívást követően Nyugat-Ukrajna egyik városába utazott, ahol ismeretlen személyek segítettek neki eljutni a román határra. A határőrök figyelmeztették: 

Ez egyszeri lehetőség, ne gondoljon a visszatérésre, amíg az orosz–ukrán háború véget nem ér.

Dmitro, aki Harkivból származik, szintén elhagyta Ukrajnát, de jóval olcsóbban. Egy álszervezett lengyelországi koncertsorozat révén szerzett kiutazási engedélyt mindössze 135 euróért. Dmitro elmondása szerint nem érzi magát harcosnak, és bár tudja, hogy sokak szemében árulónak tűnhet, nem lát más kiutat, mivel nem akar a fronton meghalni.

 

Hitehagyottak a háborúzó ukránok

A hadseregben nagy a felháborodás azokkal szemben, akik elkerülik a besorozást. A fronton harcolók elhagyatottnak érzik magukat, miközben Kijevben és más városokban mintha nem változott volna semmi a háború ellenére. Roman Grescsuk, egy frontvonalon harcoló tüzértiszt szerint szükséges lenne csökkenteni a sorozási korhatárt és megemelni a harci eredmények után járó jutalmakat, mivel sokakat a halálfélelem és az állami ellátás iránti bizalmatlanság tántorít el.

Mindeközben sokan az országon belül próbálnak rejtőzködni. Ihor, aki korábban a fronton szolgált és megsérült, jelenleg egy barátja házában húzza meg magát Kijev közelében. Ihor elmondása szerint a harctéren szerzett sérülései után azt a tájékoztatást kapta, hogy az új rendeletek értelmében vissza kellene térnie a frontra, ami félelemmel töltötte el.

A háborúban tapasztaltak olyan mértékben elborzasztottak, hogy inkább úgy döntöttem, elbújok

– mesélte. A heves harcok és az orosz támadások okozta traumák, mint a napi többszöri roham és az állandó dróntámadások, mély nyomot hagytak benne. Ezek az élmények és a katonai szolgálat elkerülése iránti késztetés arra ösztönözték, hogy rejtőzködjön, amíg a háború véget nem ér.

 

Elkeseredett ukrán kormányzat

Az ukrán kormány különböző megoldásokkal igyekszik katonai utánpótlást szerezni az orosz–ukrán háborúban. Kézenfekvő lenne a fiatalok besorozása, azonban sokan vagy elhagyták már az országot, vagy a rendszerbe épített kiskapukat kihasználva képesek elkerülni a harcot.

A helyzet megoldása érdekében az ukrán politikai és katonai vezetésnek szembe kell néznie a sorozással járó feszültségekkel és az embercsempészet jelentette kihívásokkal. A konfliktus fokozódása és a folyamatos emberhiány kezelése sürgető feladatok, hiszen ezek a tényezők nemcsak a háború kimenetelét, hanem Ukrajna jövőbeni stabilitását is befolyásolják. A hadköteles korú férfiak tömeges elvándorlása és rejtőzködése komoly társadalmi és katonai kérdéseket vet fel, amelyek megoldása hosszú távú, átfogó stratégiai megközelítést igényel.

Borítókép: Az orosz–ukrán háborúban harcoló ukrán katonák egyre elkeseredettebbek (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.