A dzsessz megítélésében beállt változások jól nyomon követhetők abban, hogy Paul Robeson amerikai énekes 1960. szeptemberi magyarországi látogatásáról a Hazafias Népfront békemozgalmi osztálya elismerően emlékezett meg az MSZMP KB tudományos és kulturális osztálya előtt.
Ebben a basszbariton énekes baloldali politikai beállítottságának elismerése mellett fontos szerepet játszott az is, hogy a Szovjetunióban megváltozott a dzsessz megítélése,
aminek náluk kézzelfogható jele az volt, hogy Benny Goodman klarinétművész felléphetett a „Nagy Testvér” országában. Később a stílus teljes elfogadásának jele volt, hogy 1962. május 24–27-én megrendezték az első szocialista dzsesszseregszemlét Karlovy Varyban, ahol Magyarországot a Garay-trió képviselte. A folyamat betetőzéseként pedig 1962. október 25-én hivatalosan is megnyithatta kapuit a Budapesti Ifjúsági Jazz Klub, közismert nevén a Dália.
A Kádár-rendszer kapva kapott az alkalmon, hogy a velük ideológiailag megegyező platformon álló amerikai sztár látogatott Magyarországra, aki ráadásul a Béke Világtanács tagja is volt. Rögvest készítettek vele egy dokumentumfilmet Borsodi Ervin rendezésében, amelynek tanúsága szerint
a Magyarországi Szociáldemokrata Párt 1948-as felszámolásában „érdemeket” szerző Szakasits Árpád fogadta a Ferihegyi repülőtéren, de a reptéren álló küldöttségben szerepelt Aczél György is.
(Hazánkba érkezését ebben a filmhíradóban láthatjuk, amelyben „neves békeharcosnak” titulálják.)
Szakasits Árpádnak jól megköszönték Rákosiék a közreműködést, hisz 1948-ban ő lett a Rákosi által felügyelt új kommunista párt, a Magyar Dolgozók Pártja elnöke, persze az igazi hatalom a főtitkár, Rákosi kezében volt. Szakasits lett 1948-ban az államfő is, először köztársasági elnöki, majd az Elnöki Tanács elnöke pozíciójában, mígnem 1950-ben leváltották és koncepciós perben életfogytiglani börtönre ítélték. A Kádár-rendszerben aztán újrapozicionálta magát, 1958-ban ő lett a Magyar Újságírók Országos Szövetségének elnöke, majd emellett 1960-tól a Magyar Béketanács elnöke. Utóbbi tisztségében fogadta Paul Robesont.
Az énekes az Operaházban nagy sikerrel énekelte el slágereit,
közöttük a magyarul János bácsi a csatábanként elhíresült dalt.
A Lenin-békedíjas világhírű énekesnek több reprezentatív programot is szerveztek. Így találkozott gyerekekkel és fiatalokkal az úttörővasútnál, sőt együtt is utazott velük, miközben énekelt nekik a János-hegyi kilátóhoz tartó úton.