Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A Michael Douglas filmjeit bemutató sorozatunkban elérkeztünk az ezüstérmes alkotáshoz. Nagy viták előzték meg ezt a döntést, ugyanis a végül második helyen végzett mozi esélyes volt az első pozícióra is, de végül egy hajszállal alulmaradt a végső győztes mögött. Az ezüstérmes film a Tőzsdecápák (Wall Street), Michael Douglas talán legikonikusabb alakítása, ami végül elhozta számára a várva várt, a legjobb férfi főszereplőnek járó Oscar-szobrot is. Volt ugyan már produceri aranyszobra, a Száll a kakukk fészkére (One Flew Over the Cuckoo’s Nest) című filmért, de azért az igazi a színészeknek járó elismerés. Gordon Gekko figurája olyan, mintha Douglasra lett volna kitalálva. Zseniálisan alakította a gátlástalan, mindig hideg fejjel döntő üzletembert, teljesen megérdemelten hódította el a díjat.
2. Tőzsdecápák (1987)
A filmet az ikonikus rendező, Oliver Stone készítette, akinek a nevéhez jobbnál jobb filmek fűződnek, úgymint A szakasz (Platoon, 1986), a Született július 4-én (Born on the Fourth of July, 1989), a The Doors (1991), a JFK – A nyitott dosszié (1991), a Született gyilkosok (Natural Born Killers, 1994), a Nixon (1995), a Halálkanyar ( U Turn, 1997), a Minden héten háború (Any Given Sunday, 1999) vagy a World Trade Center (2006). Oliver Stone a nyolcvanas években berobbant, igazi sztárrendező lett, A szakasz elemi erejű sikere trónra emelte. A Wall Streetről és a bankárok, brókerek világáról nagyon szeretett volna filmet készíteni, mert édesapja már egészen fiatalon befektetési bankárként dolgozott, és az 1929-es válság alatt veszítette el az állását. Meg is jeleníti ezt a kötődést, mert apjának dedikálja a filmet.
A Tőzsdecápáknak nagyon nehéz dolga volt, mert erről a sajátos, kicsit misztikus, de az átlagember számára mindenképpen nehezen értelmezhető és ezáltal nehezen befogadható témáról közérthetően kellett beszélnie. Jelentem: sikerült. Az, hogy a filmnek ekkora sikere lett, a kiváló rendezésnek, a nagyszerű, fordulatos forgatókönyvnek és a páratlan színészi gárdának köszönhető. A mozi a Wall Street mindennapjaiba enged bepillantást. Belülről ismerhetjük meg ezt a vonzó, de ugyanakkor könyörtelen világot a fiatal, ambiciózus, feltörekvő New York-i tőzsdeügynök, Bud Fox (Charlie Sheen) személyes történetén keresztül. Bud nagyon szeretne gazdag lenni, nagyon sok pénzt keresni. Ezért mindent meg is tesz. Nagy nehezen bejut példaképéhez, Gordon Gekkóhoz (Michael Douglas), a bankvilág legsikeresebb, de talán a leggátlástalanabb üzletemberéhez, és a munkatársa lesz. Gekko kihasználja a fiatal srácot, ráveszi különböző üzleti stiklikre, törvénybe ütköző dolgokra.
Bud eleinte nem szívesen lép erre az útra, de a sok pénz elvakítja, és Gekko erős, szuggesztív személyisége magával ragadja. Bud apja, Carl Fox (Martin Sheen) pont az ellentéte Gekkónak, szakszervezeti vezető a Blue Star repülőgép-társaságnál, és a szívén viseli a dolgozók sorsát. Ez az ellenpólus nagyon jól van ábrázolva a filmben. Bud két tűz közé kerül: vagy a rendes, becsületes úton marad, de akkor nem lesz gazdag soha, vagy a Gekko által kínált gátlástalan, mindenkin átgázoló világot választja, ami rengeteg pénzt, mesés gazdagságot ígér. Nagyszerűen végigkövethető Bud színeváltozása, nagyon gyorsan átveszi Gekko fellengzős stílusát, megrészegíti a pénz. Ráadásul megismerkedik Gekko korábbi szeretőjével, a csodaszép Darien Taylorral (Derryl Hannah), akivel egymásba szeretnek. Majd mikor Bud rájön arra, hogy Gekko gátlástalanul átverte, és így az apja cége és a dolgozóinak az egzisztenciája is veszélybe kerül, ellene fordul, és ügyesen átveri a minden hájjal megkent tőzsdecápát, de így a barátnőjét is elveszíti. Fordulatokban gazdag, remek film a Tőzsdecápák. Rendkívül érzékletesen mutatja be ezt a világot. Érdemes felidézni Gordon Gekko egyik ikonikus monológját, ami talán az egész film kvintesszenciáját adja:
„Én semmit sem alkotok, birtoklok. Mi döntünk, kispajtás, a hírekről, a háborúról, békéről, éhínségről, egy gemkapocs áráról. Elvarázsoljuk a nyulat a kalapból, miközben a többiek szájtátva bámulnak. Nem vagy olyan naiv, hogy azt hidd demokráciában élünk, a szabadpiac diktál.”
Ezek a mondatok túllépnek a film határain, hiszen nagyon jól megmutatják a napjainkban, ha lehet, még erősebben jelenlévő problémát, hogy bizony a világban a nagytőke diktál. Hátborzongató ezeket a mondatokat hallani és értelmezni. Oliver Stone sok esetben szeret indokolatlanul Amerika lelkiismereteként megjelenni, de az dicséretes, hogy ezt a nyolcvanas években ki merte mondani.
A szereplőgárda valami egészen fantasztikus. Remek ötlet volt az apa, fiú szerepben a Martin Sheen, Charlie Sheen páros. Elképesztően hitelesek úgy, ahogy Gordon Gekko szerepében Michael Douglas is, aki talán élete legjobbját hozza ebben a filmben, teljesen megérdemelte ezért az alakításáért az Oscar-szobrot. Oliver Stone elmondta, amikor a filmről kérdezték, hogy két fontos motívumot mindenképpen szeretett volna megjeleníteni, ötvözni a moziban. Az egyik Dosztojevszkij Bűn és bűnhődése, a másik pedig F. Scott Fitzgerald A nagy Gatsby-jének milliője.
Érdekesség a filmmel kapcsolatban, hogy Gordon Gekko szerepére a mozit készítő stúdió Warren Beatty-t akarta, Stone pedig Richard Gere-ben gondolkozott, Michael Douglas csak ezt követően került képbe. Milyen szerencse nekünk, nézőknek,hogy végül ő játszotta el ezt a szerepet! Illetve Oliver Stone állítólag megkérdezte Charlie Sheent, hogy kit szeretne inkább látna a filmbéli apja szerepében, Jack Lemmont vagy pedig az igazi édesapját, Martin Sheent, és végül nagyszerű döntés született, mert nagyon jó hatással volt egymásra a két színész..
Tőzsdecépák – A pénz nem alszik (2010)
A Tőzsdecápák az egyetlen Oliver Stone-film, amelynek készült folytatása. A Tőzsdecápák – A pénz nem alszik (Wall Street 2: Money Never Sleeps) című filmet 2010-ben mutatták be. Michael Douglas ismét Gordon Gekko bőrébe bújt, és annak ellenére, hogy a film nem aratott osztatlan sikert, ő ismét parádésan alakította a börtönből kiszabadult egykori nagymenő bankárt. Megítélésem szerint nem sikerült rosszul a folytatás sem, bár kétségtelen, hogy a klasszikusnak számító első rész nyomába sem ér. Azonban van pár érdekesség, amit érdemes a folytatásról elmondani, mert Oliver Stone zsenialitását tükrözi. Itt van mindjárt az a megoldás, hogy Chalie Sheen, azaz Bud Fox megjelenik egy rövidke epizódszerepben egy fogadáson.
De ez a film volt az utolsó mozija, a Jó, a rossz és a csúf (The Good, the Bad and the Ugly) ikonikus szereplőjének, a Tuco Ramírezt alakító Eli Wallach-nak, és erre az ikonikus szerepére mintegy utalásként a főszereplő Jacob Moore (Shia LaBeouf) telefonján a film zenéje a csengőhang. Jacob anyját Susan Sarandon alakítja, az ügyeletes rosszfiút, a gátlástalan pénzembert, Bretton Jamest pedig Josh Brolin személyesíti meg. Többek közt talán azért nem lett annyira sikeres a második rész, mert a vége túlzottan hollywoodira sikeredett. De érdemes megemlíteni érdekességképpen, hogy amikor Bretton James fogadja az irodájában Jacobot, az egyik polcon van egy kép, ahol a filmbeli üzletember kezet ráz Soros Györggyel.
Mindent egybevetve a Tőzsdecápák első része a nyolcvanas évek ikonikus filmje, míg a második rész a korszakból adódóan sem tudott akkora karriert befutni. Nagyon jól mutatja a két korszak közötti különbséget az első részben szereplő gigantikus méretű, korabeli mobiltelefon, ami a második részben gegként jelenik meg, amikor Gordon Gekko szabadul a börtönből, és visszakapja a személyes tárgyait. Az évek során Gordon Gekko és Michael Douglas karaktere összeforrt, a színész talán legjobb alakítása ez a kettős megítélésű figura. Mindenesetre mini toplistánkon a második helye mindenképpen indokolt.
Idővonal: A tőzsdecápák című filmet 1987-ben mutatták be, abban az évben, amikor a Német Szövetségi Köztársaság parlamentje hivatalosan támogatta azt a javaslatot, amely az Európában telepített közepes hatótávolságú (INF) és a rövidebb hatótávolságú (SRINF) rakéták felszámolását irányozza elő. Egy háromnapos washingtoni csúcstalálkozó után Ronald Reagan amerikai elnök és Mihail Gorbacsov szovjet vezető ígéretet tett a hadászati fegyverek jelentős csökkentésére, és utasítja a genfi tárgyalókat, hogy fogalmazzanak meg egy megállapodást az 1972. évi ABM (SALT) megállapodással összhangban. A Nyugat-európai Unió külügy- és védelmi miniszterei elfogadták az Európai Biztonság Érdekeinek Platformját. A Magyar Demokrata Fórum (MDF) megalakult Lakitelken.Paskai LászlótII. János Pál pápaesztergomi érsekké nevezte ki. Megszületett a Föld ötmilliárdodik lakója Zágrábban. (Wikipédia)
A következő héten a Michael Douglas filmjeit bemutató sorozatunkban már a győztessel érkezünk.
Borítókép: Gordon Gekko (Michael Douglas), Bud Fox (Charlie Sheen) és Darien Taylor (Derryl Hannah) a Tőzsdecápák című filmben (Forrás: Mafab.hu)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.