Június 24-én volt egy esztendeje annak, hogy Szent Iván éjszakáján lángba borult Makovecz Imre építész, a Magyar Művészeti Akadémia alapító örökös elnöke által, az 1970-es évek végén létrehívott tokaji Nomád Nemzedék Háza. A Makovecz Imre végakaratának megfelelően gyújtották fel a menthetetlen műszaki állapotú faépületet. Idén, ugyanezen a napon a Nomád Nemzedék Házának újjászületését indították el Tokajban.
A Nomád Nemzedék Háza újjáéled
A Magyar Művészeti Akadémia miskolci regionális munkacsoportja, a Makovecz Alapítvány, a Tokaji Pap Miklós Népfőiskola és Tokaj önkormányzata szervezői alapkő letételével egybekötött megemlékezést tartott a Táncsics Mihály út 2. számú alatt. A hétvégén tartott eseményen köszöntőbeszédet mondott Bodonyi Csaba építész, az MMA rendes tagja, a miskolci regionális munkacsoport vezetője és Koncz Zsófia országgyűlési képviselő, miniszterhelyettes.
Bodonyi Csaba kifejtette, hogy a felégetett egykori jurtaépület bár fából volt, szimbolikusan mégis alapkőnek tekinthető, mégpedig a Makovecz-univerzum első, közösség által létrehozott alapkövének, ami a későbbiekben mindazt inspirálta, ami a Nomád Nemzedék Háza körül történt.
Az építőtáborokat, a vándoriskolát, a Kós Károly Egyesülést, az Országépítő című folyóiratot, és a Magyar Művészeti Akadémiát is. Hozzátette, hogy a munkacsoport támogatásával elkezdődhet az első – a regionális működésben talán legfontosabb – program, amely a fiatalok művészeti előrehaladását, látásmódjának fejlődését segíti elő az új, összművészeti nyári szabadegyetem helyszínének létrehozásával.
Az újjáépítéssel méltó emléket állítunk a Nomád Nemzedék tokaji szerveződésének, mely valaha összművészeti programot nyújtott. Ebből a táborból több későbbi MMA-tag került ki, Makovecz Imre és Zelnik József táborszervezőn kívül mások mellett Vidák István, Bánszky Pál
– mondta el Bodonyi Csaba.
A Nomád Nemzedék Házának alapköve már a helyére került
A rendezvényen megemlékezést tartott Zelnik József néprajzkutató, író, az MMA alapító és rendes tagja, továbbá Makovecz Pál, a Makovecz Alapítvány elnöke. Zelnik József, a Magyar Művészeti Akadémia alapító és rendes tagja arra hívta fel a figyelmet, hogy egy „őstörténeti” pillanatot ismétlünk az alapkő letételénél. Azt a pillanatot, amikor a Bodrog és a Tisza találkozásánál, a félszigeten fél évszázada elkezdték az eredeti Nomád Nemzedék Házának építését.
A Nomád Nemzedék mai képviselőinek elszánt törekvése és feladata a ház újjáépítése.
Idén, június 24-én a Csernyus Lőrinc építész, az MMA rendes tagja által készített tervek alapján megtörtént az alapkőletétel. A továbbiakban építő kalákatábort szerveznek. Cél egy összművészeti szabadegyetem mielőbbi elindítása a makoveczi hagyományokat követve, ily módon a tűzkeresztségen átesett épület a folytonos megújulás szimbólumává válhat.
Borítókép: Magyar Művészeti Akadémia