– A hadtörténelem elsődleges célja saját múltunk, saját történelmünk megismerése, amely nemzeti identitásunk fontos építőköve. Ahhoz, hogy hazafiasságunk tartalmat, mélységét nyerjen, ismerni kell néhány történelmi eseményt, földrajzi helyet és nemzeti kultúránk kiemelkedő alakjait – mondta a Hadik című film kapcsán Csikány Tamás hadtörténész, nyugállományú dandártábornok a Bonum Publicumnak.
Ebből következően, mint fogalmaz, a történelmi filmeknek rendkívüli jelentőségük van, hiszen direkt módon közvetítik a tudást minden korosztály számára.
Egy jó film, egy jó könyvhöz hasonlóan, kontrasztot is teremt, a legnagyobb drámaiság közepette megnevettet, hiszen a valóságban is, nem csupán katonaként, bizonyos helyzeteket sokszor csak derűvel, jókedvvel lehet túlélni. Jó példa erre a Hadik című film
– mondta a Nemzeti Közszolgálati Egyetem korábbi tudományos rektorhelyettese.
A hadtörténész hozzátette, a Hadik mozgalmas akciófilm, amelynek eseményei véresen komolyak, ugyanakkor megmutatják: a huszárok küldetésüket lehetőségnek, az élet ajándékának fogták föl. – Nincs lehetetlen! – ez a legfontosabb üzenete Hadik tettének, illetve a róla készült mozifilmnek – hangsúlyozta Csikány Tamás. Mint mondta, azok a tábornokok voltak sikeresek, akik nem a sablonokat követték, hanem új megoldást alkalmaztak az adott helyzetben. Ezért nem kis nemzeti büszkeséggel emlékszünk Hadik Andrásra, aki elnyerte a Habsburg Birodalom legmagasabb katonai beosztását, és az Udvari Haditanács elnöke lett.
Mint mondta, szakértőként nagyon sok javaslatot tett arra vonatkozólag, hogy a XVIII. századi katonai szokásokhoz, módszerekhez igazítsák a Hadik című filmet. – Az volt a célom, hogy az egyenruhától a felszerelésig, a katonai mozgásoktól a vezényszavakig, minden részlet amennyire csak lehetséges, közelítsen a hiteleshez. Számomra nagyon fontos, hogy a huszárok tényleg úgy néztek ki, úgy vágtáztak, úgy sorakoztak fel, ahogyan a filmen látható – mondta a hadtörténész.
– Mindazonáltal én tudom a legjobban, hogy a film helyenként történelmileg nem feltétlenül hiteles, de kiemelném, nem is ez volt a cél! – tette világossá Csikány Tamás, megjegyezve, a hiteles történelmi tényektől való eltérés a mozi műfaji sajátosságaiból fakad, ám ha lehetőségünk van egy történelmileg minden apró részletében hiteles filmet is megtekintenünk, ez A Hadikok című, Hevér Zoltán által rendezett dokumentumfilm. Mint mondta, a két filmet együtt, egységben kell kezelnünk, hiszen a tudományos ismeretterjesztő alkotás és a mozifilm együtt fogja megadni a történelmi hitelességet és a kívánt élményt.
Borítókép: Hadik Andrást a filmben Trill Zsolt játssza (Forrás: Nemzeti Filmintézet)