A Mel Gibson filmjeit bemutató sorozatunkban elérkeztünk a bronzérmes mozihoz. Idézzük fel, hogy eddig milyen filmek kerültek fel a listára! Az ötödik helyet a Mi kell a nőnek? (What Women Want) című vígjáték szerezte meg 2000-ből, a negyedik pozícióba pedig a 2002-es Katonák voltunk (We Were Soldiers) című háborús alkotás került. A harmadik mozi a listánkon a Sötétség határán (Edge of Darkness) című remek akciófilm lett. Sokan más filmet szeretettek volna ebben a pozícióban látni, de a műfaji sokszínűség is szempont az általunk készített toplista megalkotásakor, így e mellett az akciódús, klasszikus bosszúfilm mellett döntöttünk.
3. A sötétség határán (2010)
A filmet Michael Campbell rendezte, aki olyan remek akciófilmekben tette le a névjegyét, mint a Gyilkos törvény (Criminal Law, 1988), A jog hálójában (Defenseless, 1991), Menekülés Absolomból (No Escape, 1994), Aranyszem (GoldenEye, 1995), Zorro álarca (The Mask of Zorro, 1998), Jég és föld között (Vertical Limit, 2000), Határok nélkül (Beyond Borders, 2003), Zorro legendája (The Legend of Zorro, 2005), vagy éppen a Casino Royale (2006). A sötétség határán című mozi a Campbell által 1985-ben készített azonos címen futó, BAFTA-díjjal jutalmazott hatrészes minisorozat alapján készült, amelyben a főbb szerepeket Bob Peck, Joe Don Baker és Joanne Whalley játszotta. Érdekesség, hogy a sorozat zenéjét Eric Clapton szerezte. A film producerei az Oscar-díjas Graham King és Tim Headington voltak, hozzájuk csatlakozott Michael Wearing, aki az eredeti BBC-sorozat producere volt korábban. A Troy Kennedy Martin által írt történetre alapuló forgatókönyvet a szintén Oscar-díjas William Monahan és Andrew Bovell írta.
„Rögtön heves érzelmeket váltott ki belőlem az apa-lánya kapcsolatot boncoló történet. Nekem is van egy lányom, gyakorlatilag a főhős helyébe képzeltem magam, és arra kerestem a választ, vajon mit tennék az ő helyében”– mondta el a film egyik forgatókönyvírója, William Monahan.
Mel Gibson pedig a következőképpen nyilatkozott a filmről: „Az érdekfeszítő történet fogott meg. Ez a lényeg; ha úgy érzem, hogy a film szórakoztatni fogja a közönséget, már csatlakozom is a projekthez.”A film készítői és Gibson között nagyon jó volt a viszony. Campbell így fogalmazott a színészről:
Mel volt az első és egyetlen jelöltünk Craven szerepére, a megformáláshoz mindenképpen olyan kaliberű színészre van szükség, mint ő. Kevés színész tud olyan méltóságot sugározni, mint ő. […] Mel elképesztő alakításra volt képes, pedig nagyon megerőltető lehetett ebbe a karakterbe bújni mindennap a kamera előtt. Nagyon kevés szabadnapja volt a forgatás közben, szinte minden jelenetben feltűnik. Nagyon keményen dolgozott, és ez meglátszik az alakításán.
A történet
Thomas Craven (Mel Gibson) a bostoni rendőrkapitányság korábbi nyomozója, leszerelése óta egyedül neveli gyermekét. Amikor a hazalátogató Emmát (Bojana Novakovic), az exnyomozó 24 éves lányát a házuk lépcsőjén meggyilkolják, mindenki úgy gondolja, valójában az apa lehetett a bűntény célpontja. Õ azonban nem ért ezzel egyet, és hamarosan a lánya magánéletének titkaival kapcsolatos információk után kezd nyomozni. A kutatás nyomán Craven a kormány összeesküvésekkel és politikai gyilkosságokkal teli világába sodródik, valamint kapcsolatba kerül egy titkos projekteken dolgozó kormányzati ügynökkel. Darius Jedburghgal (Ray Winstone), akinek az feladata, hogy eltüntesse a gyilkosságokkal kapcsolatos bizonyítékokat. A lánya gyilkosai utáni nyomozás kegyetlen leszámolásokkal teli pokoljárássá válik az egyre elszántabb és bosszúvágytól fűtött Craven számára. Nagyszerű, sodró lendületű akciófilm az Őrület határán. Az akciójelenetek különösen jól sikerültek. A film minden perce izgalmas és magával ragadó. Természetesen ez egy akciófilm, ne várjon senki kifinomult jellemábrázolást és karakterfejlődést. A színészi játék viszont messze túlnő az akciókategóriában megszokotton. Mel Gibson nagyszerűen hozza az öregedő, azonban elkeseredéséből erőt merítő bosszúálló apa figuráját. Ray Winstone is remekel a negatív karakter szerepében.