A jelenkori képzőművészek egyre népszerűbbek a gyűjtők körében itthon is, mind aukciókon, mind pedig a direkt vásárokon – art faireken –, amelyeket elsősorban a fiatal, még nem befutott alkotók munkáinak népszerűsítésére szerveznek.
Az ünnepi időszakban például a Resident Art minden évben megtartja a karácsonyi vásárt, általában az elérhetőbb értékű műalkotások eladásának céljából. A kezdeményezés népszerűbbé teszi a kortárs festők műveit, egyben egyedi ajándékot kínál az ünnepekre. Második éve szerveznek youngart X-mas vásárt is hasonló céllal.
A közterületre reprodukciók formájában kihelyezett műveknek is egyre több változatát ismerjük: nem olyan régen buszmegállók citylight felületein voltak láthatóak ilyen képek, de különböző felületekre nyomtatva a műveket, számos szabadtéri kiállítást tartottak jelenkori alkotóinknak.
Közben létezik az az álláspont is, amely szerint festményt csak eredetiben lehet megtekinteni, hiszen agyagszerűségétől, textúrájától megfosztva nem beszélhetünk műalkotásról.
Ennek ellenére a tendencia azt mutatja, hogy a művészek nagyon szeretik ezeket a kiállításokat, szívesen vesznek részt bennük, hiszen népszerűbbé teszi őket, a széles közönség felé nyithatnak általuk.
A Vörösmarty téri karácsonyi vásárok már két évtizede a legautentikusabb vásárok között szerepel az útikönyvekben és magazinokban. Egyre bővülő tradicionális portékái, a tér rendezése, a tér eleve létező adottságai miatt is vált nemzetközileg ismertté az ott szerveződő advent.
Tizenöt éve annak, hogy az egyik legkreatívabb „mutatvánnyal” álltak elő a szervezők: a Gerbaud-ház homlokzatának ablakaiból adventi kalendáriumot formáltak. Az egyes ablakok kinyílása után pedig kortárs festőművészek képeit tekinthettük meg kinagyítva, nagyon szép megvilágításban.
Noha ez volt az egyik legeredetibb ötlet a tér ünnepi pompába öltöztetésére, nem ismételték meg a szervezők.
Tavaly a legjobb ötven vásár közé került a Big 7 Travel utazási oldal besorolásában a Vörösmarty téri karácsonyi vásár.