Ha a digitalizáció korában még értelmezhető lenne a „rongyosra hallgatta” kifejezés, akkor Tom Odell 2012-es melankóliaslágerére, az Another Love-ra a legnagyobb nyugalommal süthetnénk rá az érzékletes szófordulatot. Ha épp nem a Spotify-on rakjuk rá a szomorkodós, szakítás utáni lejátszási listánkra, akkor is biztosan szembejön valamilyen állított TikTok, Insta, YouTube (kinek mi?) Reels-videó hátterében.
Tom Odell öt év után tért vissza a Sziget fesztiválra
Az énekes, akinek elfogytak a könnyei, azonban azóta már hat nagylemezt is kiírt magából, de az újabb, mindent elsöprő nagy robbantás még várat magára. Nem mintha igazán szükség lenne rá, Odell jól érzi magát a színpadon, és hiába emlékeztette bő tíz évvel ezelőtt Lilly Allent David Bowie-ra a tejfölszőke hajú énekes vagy turnézott Elton Johnnal és a Rolling Stonesszal, nem mindenki akar rocksztár lenni.
Odell deklaráltan idegenkedik tőle, ugyanakkor a rocksztárság mégiscsak benne van, olyan természetességgel ugrál fel a zongora tetejére, mikor épp nincs szükség a billentyűkre.
Esetében mégsem csak zenei előadóról, hanem méginkább költőről beszélhetünk, aki gátlások nélkül önti mondatokba a legfájóbb emberi érzelmeket, a hétköznapi szorongás tapasztalatait, és néha azért az örömet is, a pillanatnyi boldogságot. Szövegben Odell számai sokkal erősebbek, mint hangzásvilágban, az Another Love a látványos kivétel.
Nem is feltétlenül való már a Sziget-nagyszínpadra az, amit Odell és zenekara megtestesítenek, bár a délutáni órákban képes elővarázsolni egy kellemes koncertélményhez szükséges kritikus tömeget, és ez már a negyedik alkalom (2014, 2017, és 2019 után), hogy itt lépnek fel. Hozzám hasonlóan sokan voltak rá kíváncsiak olyanok, akik ezekről a lemaradtak, illetve akik korábban sem különösebben mélyültek el az énekes-dalszerző munkásságában.
Hogy honnan tudom ezt? Onnan, hogy a tömeg jól ellötyögött az énekes dalaira, de mikor a lezárásnál felcsendültek az Another Love taktusai, felrobbant a nézőtér, rögtön a magasba emelkedtek a kezek és mobiltelefonok, és a dalszöveget is fejből kiabálta mindenki.
A nap fő attrakciójának, Kylie Minogue-nak a koncertjén is történt hasonló – mint ahogy minden valamirevaló slágernél ez történik, az ABBA-emlékzenekarának éjszakai fellépését például végig énekelte a közönség – de a dallamos rágógumi-popdalok ezúttal nem voltak képesek olyan katarzisélményt kiváltani, mint amilyenre ez a szomorkás felütésű, ám mégis elszánt, erőtől duzzadó szerzemény képes. Még negyedjére is.