Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A Nicolas Cage filmjeit bemutató minisorozatunkban az ötödik helyet egy felkavaró, sötét thriller, a 8 mm szerezte meg. Ezen a héten a negyedik helyezett mozival érkezünk, ami a 90-es évek egyik legikonikusabb akciófilmje, a Con Air – A fegyencjárat.
4. Con Air – A fegyencjárat (1997)
A filmet Simon West rendezte, a producere pedig az akciófilmek koronázatlan királya, Jerry Bruckheimer volt. A fegyencjárat része annak a hullámnak, amely Jerry Bruckheimer nevéhez fűződött az 1990-es években, olyan filmekkel együtt, mint a The Rock (A szikla) és az Armageddon, amelyek szintén hasonló, akciódús, látványos stílust képviselnek. A film nagy kasszasiker volt, több mint 224 millió dollárt hozott világszerte, szemben a 75 millió dolláros gyártási költséggel. A fegyencjárat zenei aláfestése nagyban hozzájárul a feszült és pörgős hangulathoz. A filmhez készült zene, különösen a How Do I Live című dal, amit eredetileg Trisha Yearwood énekelt, de LeAnn Rimes verziója vált híressé. Ez a dal az egyik legikonikusabb balladává vált a 90-es években, és Grammy-díjra is jelölték. Simon West filmje jelöléseket kapott a legjobb hangvágás kategóriában az Oscar-díjra is.
A történet
A háborús veterán, Cameron Poe (Nicolas Cage) börtönbe kerül, miután önvédelemből megöl egy férfit. Miután letöltötte büntetését, szabadul, és hazatérne feleségéhez és kislányához. Azonban egy speciális repülőgépre teszik, amely a legveszélyesebb bűnözőket szállítja. Az utazás alatt a foglyok, élükön a kegyetlen Cyrus „The Virus” Grissommal (John Malkovich), átveszik a gép irányítását. Poe titokban próbálja megakadályozni a menekülési tervet, miközben megpróbálja életben tartani az ártatlanokat.
Cameron Poe (Nicolas Cage): a főszereplő egy exkatona és börtönviselt férfi, aki hazatér a családjához. Egy szerencsétlen utcai verekedés során véletlenül megöl valakit, amiért 7-10 év börtönt kap. Ő a ritka kivétel, hiszen bűnözők között van, de alapvetően jó ember.
Cyrus „The Virus” Grissom (John Malkovich): a film főgonosza. Egy zseniális, de rendkívül veszélyes bűnöző, aki brutális bűncselekményekért van elítélve, ő vezeti a rabok lázadását és a repülőgép eltérítését.
Vince Larkin (John Cusack): egy amerikai marsall, aki próbálja megmenteni a helyzetet a földről, miközben Poe-val együtt dolgozik a foglyok lázadásának megfékezésén. Cusack karaktere éles kontrasztban áll a fegyverekre támaszkodó kollégáival, hiszen inkább diplomáciai megoldásokat keres.
Garland Greene (Steve Buscemi): az egyik legemlékezetesebb karakter, egy pszichopata sorozatgyilkos, aki rideg és ijesztő, de van benne valami kísértetiesen nyugodt és filozofikus, ami groteszk módon vonzóvá teszi. Karaktere valóságos feszültségforrást jelent a filmben.
Érdekességek
A film nagy része a levegőben játszódik, hiszen a rabokat szállító gépet eltérítik. A forgatás során valódi repülőgépeket és nagyszabású díszleteket használtak. A gépmodell egy C–123 Provider, amelyet külön erre a célra alakítottak át. Az egyik legemlékezetesebb jelenet a Las Vegas-i kaszinók közötti ütközés, amely valóban látványos és drámai csúcspontja a filmnek. A film hatalmas költségvetéssel készült, és a különleges effektusokra nagy hangsúlyt fektettek.
A film számos helyszínen készült, köztük Utah sivatagos területein is. Az elhagyatott terepek segítettek abban, hogy a film egyes részei még izgalmasabbak és elszigeteltebbek legyenek, amikor a rabok kitörési kísérleteiről van szó. A filmet Phil Swartz emlékének ajánlották. Swartz speciális effektekkel foglalkozó szakember volt, aki a forgatás során egy balesetben vesztette életét. Nicolas Cage saját maga végezte az akciójeleneteinek nagy részét, és jelentős időt töltött azzal, hogy fizikailag felkészüljön a szerepre, beleértve az intenzív edzéseket és a harci kiképzést is.
Összegzés
A Con Air intenzív akciójelenetei és látványos speciális effektjei hozzájárultak ahhoz, hogy a film a 90-es évek egyik emlékezetes akciófilmje legyen. Nicolas Cage hosszú haja szintén emlékezetessé tette a mozit. Malkovich és Buscemi zseniális játéka pedig ahhoz kellett, hogy A fegyencjárat többé tudjon válni, mint egy tucatakciófilm.
Összességében a Con Air egy akciódús, szórakoztató film, amely mind a látvány, mind a színészi játék szempontjából kiemelkedő. Ideális választás lehet azoknak, akik egy klasszikus, feszültséggel teli akciófilmre vágynak, amely a 90-es évek nosztalgikus hangulatát idézi.
Idővonal: A fegyencjárat című filmet 1997-ben mutatták be, abban az évben, amikor megkezdődött Bill Clinton amerikai elnök második ciklusa, átadták az első Balassi Bálint-emlékkardot – Bálint napján – a budai Gellért Szállóban. Az európai irodalmi díjat az első alkalommal Tóth Bálint költő vette át, az ortodox húsvét ünnepén kihirdették Teoctist bukaresti pátriárka – illetve a Szent Szinódus – döntését, miszerint az eddigi gyulai helynökséget püspöki rangra emeli, a Mir űrállomásnak ütközött egy orosz Progress típusú teherűrhajó. Az űrállomás egyik modulja jelentősen megrongálódott, az energiatermelés drasztikusan lecsökkent, de az űrhajósok megúszták a balesetet. Az amerikai szenátus jóváhagyta a vegyi fegyverekre vonatkozó egyezményt, amely kimondja a vegyi fegyverek globális betiltását. Diana walesi hercegné halálos autóbalesetet szenvedett Párizsban, és II. János Pál pápa boldoggá avatta Apor Vilmost, a szovjet katonák által 1945-ben meggyilkolt vértanú püspököt. (Wikipédia)
A Nicolas Cage filmjeit bemutató sorozatunkban a jövő héten már a bronzérmes mozival érkezünk.
Borítókép: Cameron Poe (Nicolas Cage) szokatlan, hosszú hajjal. (Forrás: InterCom)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.