Az öt legjobb Gregory Peck-film – A brazíliai fiúk + videó

Fikciós történelmi krimi, parádés szereposztással.

2024. 11. 29. 20:00
Forrás: Mafab.hu
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Gregory Peck filmjeit bemutató minisorozatunkban az ötödik helyet egy romantikus mozi, a Római vakáció szerezte meg. Ezen a héten a negyedik helyezett alkotással érkezünk, ami egy klasszikus történelmi krimi, A brazíliai fiúk (The Boys from Brazil). Gregory Peck szokatlan módon egy negatív szereplőt alakít ebben a filmben, ami ritkaság az életművében.

4. A brazíliai fiúk (1978)

A brazíliai fiúk egy 1978-ban bemutatott amerikai–brit thriller, amely Ira Levin azonos című regényén alapul. A filmet Franklin J. Schaffner rendezte, és a főszerepekben olyan neves színészek láthatók, mint Gregory Peck, Laurence Olivier és James Mason. A történet központi témája egy izgalmas összeesküvés, amely a második világháború utáni náci bűnösökkel kapcsolatos. A filmet három Oscar-díjra és egy Golden Globe-díjra is jelölték, de végül egyiket sem kapta meg.  A film zenéjét Jerry Goldsmith szerezte, aki szintén jelölést kapott a legjobb eredeti filmzene kategóriában.

Fotó: Mafab.hu

A brazíliai fiúk kitalált történet, amelyben valós személyek is szerepelnek, míg egyes karakterek nevét a film készítői megváltoztatták, de valós személyeken alapszanak. Ezra Liebermant Simon Wiesenthal nácivadászról mintázták, míg Josef Mengele valóban létező személy volt. A film vegyes kritikákat kapott. Bár egyesek dicsérték a színészi alakításokat és a történet izgalmas fordulatait, mások szerint a cselekmény időnként túlzásba esik. Ennek ellenére mára kultikus státuszt ért el, különösen a náci összeesküvésekkel és a sci-fi elemekkel foglalkozó filmek között.

A történet

A film középpontjában egy fiatal amerikai nácivadász, Barry Kohler (Steve Guttenberg) áll, aki egy rejtélyes náci összeesküvés nyomaira bukkan Dél-Amerikában. Nyomozása során megtudja, hogy dr. Josef Mengele (Gregory Peck), a hírhedt náci orvos, egy ördögi tervet készül végrehajtani. Mengele klónozási technológiát használva megpróbálja „újjáéleszteni” Adolf Hitlert azáltal, hogy 94 fiatal fiút klónoz, akik genetikai másolatai a diktátornak.

Az ügyet az idős nácivadász, Ezra Lieberman (Laurence Olivier) veszi át, aki szkeptikusan kezdi vizsgálni az információkat, de hamarosan egy rettenetes és hihető tervet tár fel. A történet fordulatos, és erkölcsi dilemmákat is felvet, miközben a jó és a gonosz közötti küzdelem központi szerepet kap.

Szereplők

Gregory Peck – dr. Josef Mengele – Peck egy rendkívül szokatlan szerepet vállalt el ebben a filmben: ő alakítja dr. Josef Mengele-t, a hírhedt náci orvost, akit gyakran „halál angyalaként” emlegettek az auschwitzi kísérletei miatt. A filmben Mengele központi figurája egy ördögi tervnek, amely Adolf Hitler genetikai másolatainak megalkotását célozza. Peck hideg és kiszámított alakítása meglepte a nézőket, mivel korábban főként hősies karakterekben tűnt fel.

Laurence Olivier – Ezra Lieberman – Olivier az idősödő nácivadász, Ezra Lieberman szerepét játssza, akinek karakterét részben Simon Wiesenthal, a valóságos holokauszt-túlélő és nácivadász ihlette. Lieberman kételkedő és fáradt figura, aki eleinte vonakodik elhinni az összeesküvés létezését. Azonban amikor bizonyítékokat talál, személyesen is részt vesz a Mengele elleni harcban. Olivier érzékeny és hiteles alakítása Oscar-jelölést ért neki a legjobb férfi mellékszereplő kategóriában.

Laurence Olivier, Ezra Lieberman szerepében. Fotó: Mafab.hu

James Mason – Eduard Seibert – James Mason Mengele szövetségesét, Eduard Seibertet alakítja. Seibert egyfajta pragmatikus ellenpont Mengele fanatikus karakterével szemben. Mason elegáns és intelligens stílusa jól illik a szerephez, amely kiegészíti a filmben látható intrikát és hatalmi játszmákat.

Steve Guttenberg – Barry Kohler – Steve Guttenberg, akit később olyan filmekből ismerhetünk, mint a Rendőrakadémia, itt egy fiatal, lelkes nácivadászt játszik. Barry Kohler az, aki először felfedezi Mengele terveit Brazíliában. Bár szerepe viszonylag rövid, karaktere beindítja a történet fő eseményeit.

Érdekességek

Laurence Olivier a forgatás idején már gyengélkedett, és súlyos betegséggel küzdött. Mégis vállalta Ezra Lieberman szerepét, amit sokan a valóságos Simon Wiesenthalhoz hasonlítottak. Ira Levin regénye, amely a film alapjául szolgált, részben a géntechnológia fejlődésére épült, különösen azokra a kutatásokra, amelyek a DNS-sel kapcsolatos áttöréseket vizsgálták. A film főszerepét először George C. Scottnak szánták, de ő lemondta, mielőtt elkezdődött volna a forgatás. Így helyette Gregory Peck kapta meg a film főszerepét, akit végül Golden Globe-díjra jelöltek a filmben nyújtott alakításáért. Amikor a filmet bemutatták, az igazi dr. Josef Mengele még élt, és csak 1979-ben halt meg Brazíliában.

Összegzés

A film az 1970-es évek egyik fontos sci-fi thrillerje, amely a modern tudomány, a klónozás és a történelem sötét időszakának kombinációját helyezi a középpontba. A brazíliai fiúk egy nagyon izgalmas film, megvan benne minden, ami szükséges egy nagyszerű mozihoz. Remek színészi játék, történelmi kontextus és a tudományos fantasztikum. A film egyszerre feszült thriller és korának lenyomata, amely mára klasszikussá vált. A retró stílus, a zenék és a helyszínek még egyedibbé teszik az élményt. Történelem és a sci-fi iránt érdeklődőknek kötelező alkotás. 

Idővonal: A brazíliai fiúk című mozit 1978-ban mutatták be, abban az évben, amikor röviddel a felszállás után felrobbant, és az Arab-tengerbe zuhan az indiai légitársaság Bombay-ből Dubajba tartó Boeingja, 190 utas és a 23 főnyi személyzet életét vesztette. Cyrus Vance amerikai külügyminiszter – mint az Egyesült Államok elnökének személyes képviselője –, az Országházban rendezett ünnepségen visszaadta a Szent Koronát és a koronázási ékszereket Apró Antal házelnöknek. Harminc év óta a legsúlyosabb hóvihar tombolt az USA északkeleti államaiban. Felrobbantották a Nyugati pályaudvar melletti üresen álló Westend-házat, helyén épül a metróállomás déli aluljárója, és az Argentínában rendezett labdarúgó- világbajnokság döntőjében Argentína hosszabbítás után legyőzte Hollandiát 3-1-re (gólok: Kempes (2), Bertoni, ill. Nanninga), először hódítva el a trófeát. Wikipédia

A Gregory Peck filmjeit bemutató sorozatunkban a jövő héten már a bronzérmes mozival érkezünk.

Borítókép: Dr. Josef Mengele (Gregory Peck) 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.