A kilencedik alkalommal megvalósuló eseményen negyven ország több mint hétszáz artmozijában tartanak vetítéseket egy időben. A nyolc budapesti és a huszonkét vidéki artmozi ezen a napon egyedi filmkínálattal várja a filmkedvelőket, lehetőséget nyújtva a nézőknek, hogy akár hetekkel vagy hónapokkal az országos premier előtt láthassák a filmeket.
Európa újra mozizni megy
A filmkülönlegességek sorát a Velencében Arany Oroszlánra jelölt Az univerzum elmélete című német–osztrák–svájci koprodukcióban készült fekete-fehér filmdráma nyitja.
Premier előtt lesz látható a Comandante – A parancsnok című, valós események alapján készült olasz háborús dráma, amelyet Velencében a legjobb díszlet díjával ismertek el.
Debütál az Oscar-díjas A nagy szépség rendezője, Paolo Sorrentino új filmje is, az Arany Pálmára jelölt Parthenopé – Nápoly szépe. Sorrentino alkotása igazi szerelmes levél szülővárosának, a megbabonázóan gyönyörű és sokszínű Nápolynak, miközben, ahogy azt tőle megszokhattuk, az élet nagy kérdéseire keresi a választ. A filmről írt kritikánkat ide kattintva olvashatják.
Szerepel a műsoron a Terápia alatt című spanyol dramedy, amely egy rendhagyó csoportterápiáról szól: három pár találkozik az ülésen, ám a pszichológus nincs jelen, csak néhány borítékot hagyott nekik instrukciókkal. De műsorra tűzik a lengyel filmfesztivál fődíjára jelölt Mindörökké Brigitte Bardot című filmszatírát is.
Az európai artmozinapon premier előtt vetítik a Szeretettel: a ti Hildétek című, Arany Medve-díjra jelölt német életrajzi drámát és megtekinthető A kedvenc sütim című iráni–francia–svéd–német vígjáték-dráma is, amely a Berlinalén az ökumenikus zsűri díját és az európai kritikusok díját, a FIPRESCI-díjat is megnyerte.
Az eseményen premier előtt láthatjuk Herendi Gábor (Kincsem, Valami Amerika, Toxikoma) új romantikus vígjátékát, a Futni mentem című filmet a Nemzet Színészének választott, Kossuth-díjas Udvaros Dorottyával a főszerepben. A hazai vonatkozású filmek sorát a jelenleg Svédországban élő Török Zoltán, a nagy sikerű Vadlovak – Hortobágyi mese és a Vad Magyarország alkotójának új természetfilmje folytatja.
A változó vadon – Az én Északom amellett, hogy bemutatja a skandináv ország élővilágát a fókáktól a jávorszarvasokig, kivételes szépségű felvételekkel hívja fel a figyelmet a természet szeretetére és védelmére.
A programkínálatban a családi filmeket idén a Bambi – Élet az erdőben című francia kalandfilm, illetve egy magyar–amerikai animációs klasszikus, a Hugó, a víziló képviseli, amit digitálisan felújítva nézhetünk meg.
Az Artmozik Nemzetközi Szövetsége és az Europa Cinemas hálózat kezdeményezésére elindított nemzetközi esemény célja, hogy felhívja a figyelmet az európai filmművészet sokszínűségére és a művészmozik mint kulturális és közösségi terek fontosságára.
A kilencedik európai artmozinap részletes magyarországi programja az Art-Mozi Egyesület honlapján olvasható.
A hazai programsorozat a Nemzeti Kulturális Alap és a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával valósul meg.