Magunkon nevetni egészséges, azonban a közösségi média kissé már ezt is kezdi túltolni: a TikTok ma egy olyan hely, ahol a mentális betegségekben szenvedő vagy éppen azt trendként mímelő fiatalok viccelődnek saját életükön, kapcsolatba léphetnek rokon lelkekkel, hogy közösen kinevethessék egymás bajait.
Nyugtalannak érzed magad? Nehezen összpontosítasz, és gondjaid vannak a kapcsolatok fenntartásával? Akkor lehet, hogy figyelemhiányos hiperaktivitás-zavarod van! Úgy érzed, elszakadtál a világtól, és nem tudod irányítani a benned lakozó megannyi személyiséget?
Nos, akkor könnyen lehet, hogy disszociatív identitászavarod vagy esetleg bipoláris zavarod van! A TikTokon ilyen és hasonló videók ezreivel találkozhatunk: ahogy ugyanis javul a mentális egészségtudatosság, egy egyre aggasztóbb tendencia is felütötte a fejét.
A fiatal felhasználók különféle mentális betegségeket diagnosztizálnak magukon a karantén okozta motiválatlanságtól a szorongásos zavarokig, de a skála az autizmusig vagy akár a Tourette-szindrómáig is terjedhet.
Miközben pedig egy részük örülhet, hogy végre képesek kapcsolódni az érzéseikhez, ez akár arra is sarkallhatja őket, hogy felkeressenek egy szakembert, mások a trend hatására vadiúj problémákat generálhatnak saját fejükben. Ha úgy tetszik, a jelenség a mentális betegségek egyfajta kisajátítása: tökéletes házasság a mentális egészséggel kapcsolatos tudatosság növekedése és a tinédzserek egyediség és másság iránti, szűnni nem akaró vágya között.
A Z generációnak, azaz az 1995 és 2009 között született nemzedéknek iskolabezárásokkal, széttöredezett társadalmi struktúrákkal, valamint megnövekedett depresszióval és szorongással kellett szembenéznie az elmúlt időszakban, ami kéz a kézben járt azzal az elszigeteltséggel, amely még jobban odaláncolta őket telefonjaikhoz.
Az egész olyan, mint egy óriási online támogató csoport: össze lehet seregleni a #depressedtok (depressziós TikTok) címkére, és indulhat a buli! Csak a #mentalhealth (mentális egészség) hashtaget harmincmilliárdan nézték már meg a TikTokon, az Instagramon pedig több mint 37 millió bejegyzés található a címkével.
A tapasztalatok megosztása fontos, de egyrészt nem minősül orvosi tanácsnak, másrészt táptalaja az internetes Münchhausen-kórnak is. 2021 márciusában a British Medical Journalnak küldött tanulmány szerint megkétszereződött a Tourette-beutalások várható száma, és a tinédzser lányok tikkelő zavarai is ugrásnak indultak.
A lányok arról számoltak be, hogy a tünetek megjelenése előtt több, a témába vágó videót néztek, valamint videókat és információkat tettek közzé Tourette-ről a közösségi oldalakon. Az emiatt kapott támogatás és figyelem a kutatók szerint akaratlanul is erősíti és fenntartja a tüneteket.
De legalább már beszélünk róla: a humorral önostorozó megnyílás tendenciája a mentális betegségekre és fogyatékosságokra nyitottabb társadalom pozitív jele lehet, ám most kellene igazán odafigyelni és megadni a segítséget azoknak, akiknek szükségük és igényük is lenne rá – mint lóversenyre a lövészárokban.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)