A háború bebizonyította: az oroszok nemcsak hogy tévesen ítélték meg az ukránok harckészültségét, de elavult szárazföldi eszközökkel támadtak, amelyek ellen hatásosak voltak a korszerű nyugati fegyverek. Moszkva atomhatalmi státuszát nem kérdőjelezték meg, erre különösen ügyelni kell az amerikaiaknak.
Most már a gyakorlat is igazolta, hogy Oroszország másodrangú szereplő. Ez a lefokozás egyértelműen emeli az Egyesült Államok ázsióját. Washington sokkal több figyelmet fordíthat az egyetlen olyan országra, amely veszélyeztetheti a világuralmát, Kínára.
Ezek a közvetett előnyök, amelyeket – ne legyen kétségünk – Amerika besöpör. De ennek aprópénzre váltásában már beindultak a különböző üzletek. Különösen Európában hatott megvilágosodásszerűen, hogy mennyire szükség van a nagy testvérre, Amerikára. Az energiaválság már korábban igazolta azt, hogy ha az orosz gáztól szabadulni akar Brüsszel, akkor nagy mennyiségben csak Amerikából lehet ezt az energiahordozót pótolni, mégpedig cseppfolyós palagázzal.
Egy hónapja az Európai Unió vezetői már be is jelentkeztek Joe Biden amerikai elnöknél, hogy az idén az unió 15 milliárd köbméterre lenne vevő. Most már csak az a kérdés, hogy hol lennének a visszaalakító kikötői terminálok, amelyek felépítését két-három évre taksálják. A Biden-adminisztráció is felgyorsította a palagáz-kitermelési koncessziók kiadását. Nagy reményeket fűznek a hatalmas texasi gázmezőhöz, a Golden Passhoz, ám ennek a kiaknázását csak két év múlva kezdhetik el.
Az ExxonMobil, a Qatar Energy és Texas állam együtt konzorciumot alkotva abban bízik, hogy ebből a mezőből fogják kielégíteni az európai kereslet nagy részét. Természetesen emelt áron.
Ha az a nyilvánvaló cél, hogy az ukránok minél tovább ellenálljanak az orosz támadásnak, akkor fel kell fegyverezni Kijevet. Ezt a nyugatiak meg is teszik, de különösen az amerikai fegyverek kellenek az ukrán frontokon. Ezért azonban valószínűleg sokáig vagy talán sohasem látnak pénzt, viszont a hírüket hallja minden fegyverre vágyó, mégpedig a harc közben szerzett tapasztalatokról.
A nagy üzlet nem ez, hanem az orosz–ukrán összecsapás következtében kialakuló fegyverkezési láz, amely jelenleg egész Európán végigsöpör. Az öreg kontinens államainak jó része vagy harminc évig csak ímmel-ámmal tett eleget a NATO biztonsági követelményeinek, most viszont azonnal mindenki amerikai csúcsfegyverekért kuncsorog.
A háború február 24-i kezdete óta hatalmasat fordult a világ Németországban. A korábban mindenféle fegyvervételtől ódzkodó Berlin egyszer csak talált százmilliárd eurót a fejlesztésre. Az elavult brit–olasz–német Tornado vadászgépek helyére azonnal 35 darab csúcsmodern, ötödik generációs amerikai F–35 Lightning II-es gépre fáj a foguk.
Nem tudni, miért, de valahogy nem érdeklődnek a Párizs és Madrid közös európai fejlesztésében megvalósuló vadászgépek iránt. Az amerikai fegyvergyárak jó ideig nem lesznek megrendelések nélkül, hiszen olyan jelentős termékeikre az európai kereslet.
A közép-nyugati amerikai gabonatermelők is busás üzletre várnak, miközben reményeik szerint két jelentős exportőr – Oroszország és Ukrajna különböző okok miatt – kiesik a világpiacról. A búza ára szárnyal: a januári tonnánkénti 275 euróról márciusra már 350 dollárra nőtt, de ez korántsem a vége. Energiáról, fegyvereladásról, élelmiszerről és persze világhatalomról szól a háború, amelynek Amerika rövid és hosszú távon kétségtelenül nyertese lesz.
Borítókép: Greenpeace-aktivisták tiltakoznak egy tanker mellett az orosz olaj Norvégiába szállítása ellen. Kuncsorgás csúcsfegyverekért (Fotó: Reuters)