Éppen 40 évvel ezelőtt dr. Rómer Flóris, a hírneves régész, a midőn mint győri főgimnáziumi tanár a Bakonyba tett gyakori tanulmányi kirándulásainak eredményét közzétette, a következő szavakra fakadt ki: „a magyarnak […] öröktől örökig nyavalyája, hogy a szépet és kellemest, mit tőszomszédjában találhatna, mindég hónán kivül kereste”.
Azt hiszem, nem tévedek, hogy ha Rómer szavainak igazságát még a jelenben is alkalmazhatónak vélem s azt tartom, hogy honfitársaink legtöbbjének most is az a baja, mit Rómer éles szemeivel már 40 évvel ezelőtt felismert: inkább idegenben, mint itthon keresik „a szépet és kellemest” – már, ha egyáltalában „a szép és kellemes” iránt érdeklődnek.
Mert sajnos, igen gyakran tapasztalhatjuk, hogy – legalább a turista szempontjából vett – szép és kellemes iránt a legkevésbbé sem érdeklődnek. Lehet az ilyenek tőszomszédságában a legérdekesebb vidék is, azt távolról sem ismerik s így nem is tudnak a hozzájuk fordulóknak felvilágosítással, tanácscsal szolgálni. Az azonban mégis különös, hogy az ilyenek között lehet olyant találni, ki meleg érdeklődést mutat a turisták iránt.