Sokunknak télen, a reggeli félhomályban erőt kell gyűjtenünk a felkeléshez. Mert még nincs világos. Egy új kutatási eredmény szerint ezen ne csodálkozzunk, több alvásra van szükségünk a téli hónapokban, mint nyaranta. Úgy tűnik, ez az igény a nagyvárosokban élőkre is igaz, ahol a mesterséges fények megzavarhatnák alvási szokásainkat.
– Tanulmányunk azt mutatja, hogy az emberek még városi környezetben, mesterséges megvilágítás mellett is szezonálisan eltérő időt töltenek alvással – mondta a BBC-nek Dieter Kunz, a berlini St Hedwig Kórház klinikavezetője.
Korábbi tanulmányok szerint a mesterséges fénynek való lefekvés előtti kitettség megzavarhatja a tobozmirigy által termelt melatonin hormon képződését, amely szabályozza cirkadián óránkat, a természetes alvás-ébrenlét ciklusát. A 2017-es orvosi Nobel-díjat éppen az élőlények napi ritmusát szabályozó molekuláris mechanizmusok leírásáért kapta három amerikai kutató, Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash és Michael W. Young.
A cirkadán óra működése az élőlények döntő többségét előre felkészíti a Föld forgása miatt bekövetkező, 24 óránként ismétlődő változásokra – fényre és sötétre, magas és alacsony hőmérsékletre. Ennek a képességnek hatalmas jelentősége van – a környezethez való alkalmazkodás ezen érzékeny módja az evolúció során többször és egymástól függetlenül kialakult.
Ugyanúgy jellemző a kékbaktériumokra és a gombákra, mint a rovarokra és az emberekre.
A német tanulmány szerzői – 188, városi környezetben élő, alvászavarban szenvedő beteg adatait használták fel – azt találták, hogy még akkor is, ha a nap döntő részében mesterséges fényben éltek, a betegek szezonális eltéréseket tapasztaltak az alvásuk mennyiségében. Átlagosan egy órával tovább aludtak decemberben, mint júniusban. A gyors szemmozgásos (REM-) alvásuk, amely az alvás legaktívabb szakasza – ilyenkor álmodunk és felgyorsul a pulzusunk –, télen harminc perccel hosszabb volt, mint nyáron. A REM-alvást a cirkadián óra szabályozza.