Székelyföld nemcsak az anyaországi látogatóknak adja a távoli, tündéri „Kis-Magyarország”-élményt, hanem a székelység délerdélyi, partiumi, bánsági sorstársainak is, akik nem ritkán lelki feltöltődés céljából járnak ide.
A tusványosi tábor a törzsközönségének garantál közel egy hetes székelyföldi tartózkodást évente. Nem könnyű elszakadni innen, egy idilli magyar környezetben töltött hét után s visszamenni valamelyik nagyvárosba, amit a románok tudatos telepítési illetve asszimilációs politikával „ellaktak” tőlünk.
Amit megtehetünk, hogy nem sietjük el az indulást, és a környéken ebédelünk valamelyik magyar étteremben hazafele. Így látogattam meg a járvány előtti években a minap díjazott udvarhelyi Pethő éttermet, az Elemózsiát, valamint Parajdon a Veritast és a Telegdy házat. Az idén a szovátai Pacsirta szálloda éttermét választottuk.
Annál is inkább, hogy ez Székelyföld egyik legszínvonalasabb vendéglője, a Sóvidéken vitathatatlanul a legjobb. Az azonos nevű szállodában működő étterem külsőre is megnyerő, a Monarchia sajátos fürdővárosi stílusában épült. Hasonló épületeket láthatunk Herkulesfürdőn, Palicson vagy akár Bad Ischlben. A beltérben sok zöld növény, a beltetős gerendázat ad némi rusztikus jelleget az egyébként nagypolgári eleganciát sugárzó étteremnek.
A konyha felkészült, kreatív, jó alapanyagokkal és kíméletes technológiákkal dolgozik. Az étlapon biztató, jól elkészített képeket nézegethettünk az egyes kompozíciókról éveken át. A Pacsirtában szépen tálalnak és a fotós is tehetséges.
A megoldás hatékony volt, jómagam a képek hatására rendeltem meg első látogatásom alkalmával, még a járvány előtt mindkét ételemet. Ügyesen társítják a magyar konyha ízharmóniáit a modern irányzatokkal, lásd például az akkori étlapon szereplő „zellerhablevest fehérborral” vagy „konfitált mangalicatarját lecsós pürével”. A járvány idején hosszú ideig nem lehetett étlapot használni, s mivel a választékuk gyakran cserélődik, áttértek az egyszerű, nyomtatott változatra.