Ezen kivételes minőségről árulkodnak a középkori magyar sörfőzés központjának, Bártfa városának levelezései is, ahol az alábbiakat olvashatjuk: 1456. szeptember 4-én Perényi János tárnokmester Sztropkóra kért félhordó márciusi sört, majd 1461. március 28-án Rozgonyi János tárnokmester Budára két hordót, 1461. szeptember 2-án Novosedleczi Kunnath kért, és végül 1464. augusztus 4-én Perényi István királyi asztalnokmester két és fél hordót. Egyébiránt Mátyás király és Aragóniai Beatrix esküvőjén is egy, a márciusi sörrel rokonítható ünnepi, fűszeres sört rendelt 1476. december 10-én Piber Benedek budai udvarbíró és visegrádi várkapitány Bártfáról.
Láthatjuk tehát, hogy a márciusi sör Közép-Európában egységesen a minőségi sör szinonimája volt. Ez újult meg a 19. századra, amikor Dreher Antal és Gabriel Sedlmayr behozták Angliából a modern malátázást.
Míg Dreher a bécsi malátát és általa a „bécsi ászok” sört fejlesztette ki, addig Sedlmayr a Spaten sörfőzdében megalkotta a müncheni malátát, amellyel felélesztette a középkori márciusi söröket, azaz a märzent, amely az időközben kibontakozó Oktoberfest söre is lett egyben. A fesztivál kapcsán foltozzunk be itt még egy lyukat, amelyet eddig üresen hagytunk. Azért októberben van ez a sörfesztivál, mert nemes egyszerűséggel az egész nyáron tartalékolt márciusi sörök elfoglalták a hordókban a helyet, amelybe az első októberi (Szent Mihály napja utáni) főzetek kerülhettek volna. Azaz a kereskedők, sörfőzők, amit nyáron nem tudtak eladni és rajtuk maradt, azt itt szeptember végén nyomott áron teljes egészében kivitték a piacra, hogy az üres tartályokba jöhessen majd az első szabad főzet.
Napjainkban a Märzen egy, a nemzetközi sztenderdek (BJCP) által körülhatárolt típust jelent. Ennek fényében ez egy mélyborostyán színű, tükrösre szűrt, tartós fehér habú ital. Ízében a müncheni maláta pirítós kenyeres, édes-malátás ízei kerülnek harmóniába a komló keserűségével, amely száraz lecsengést ad a kortynak.
Alkoholban általában a kereskedelmi sörök felső tartamát kapjuk az 5,6-6,3 százalékkal. Tradicionálisan ez a sör egy sötétbarna nedű volt, amely az 1872-es Oktoberfesten vált borostyán színűvé, mígnem az 1990-es években szinte teljesen leváltotta a stílust az aranybarnára főzött Oktoberfestbier. Utóbbit először az 1970-es évek közepén főzte a Paulaner főzde, mert szerintük a tradicionális borostyán Märzen már túl szokványos, elavult volt a hazai közönségnek – azt napjainkban is főleg csak az USA-ba főzik exportsörként. Az Oktoberfestbier gyengébb karaktert hordoz, mint a Märzen hasonló alkoholfokok mellett, ugyanakkor erőteljesebbet, mint a Müncheni Helles, így napjainkban ez az „igazi” Oktoberfest-sör. Ha legközelebb egy Märzent vagy egy Oktoberfestbiert kortyolgatunk, jusson majd eszünkbe, hogy egy olyan középkori eredetű, hagyományos közép-európai lager sör van a kezünkben, amelynek ősét már a Hunyadiak korában fogyasztották eleink.
A szerző gazdaságtörténész, sörfőző, a Sördoktor YouTube-csatorna alapítója
Borítókép: Oktoberfest (Fotó: Europress/AFP/Franziska Kraufmann)