Edzőt és tulajdonost is eltiltottak, így rajtol az NBA-szezon
Magyar idő szerint ma hajnalban elkezdődött az észak-amerikai profi kosárlabda-bajnokság (NBA) 2022/23-as idénye, amely a jövő júniusi döntővel ér majd véget. Több csapatnál, köztük a két tavalyi döntősnél, a Golden State Warriors és a Boston Celtics együttesénél is balhétól volt hangos a rajt előtti néhány hét: Steph Curry csapattársa bokszolt az edzésen, a bostoni edző, Ime Udoka a pályán kívül került bajba. Az egyik amerikai sportoldal azzal okozott felzúdulást, hogy csak a hatodik helyre sorolta az aktív játékosok listáján LeBron Jamest. A kosaras csapata, a Los Angeles Lakers nem tartozik a bajnoki cím esélyesei közé, a harminchét éves klasszis viszont egy korszakos csúcsot adhat át a múltnak.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A legtöbb idény előtti listán, már csak illendőségből is a címvédő Golden State Warriorst tartják a legnagyobb esélyesnek a 2022/23-as NBA-idény előtt. Az előző évtized legeredményesebb csapata két ínséges esztendő után tavaly ismét összeállt, Steph Curry immár statisztikailag is a liga történetének legjobb tripladobója, s végre Klay Thompson is egészséges.
A rajt előtti napokban azonban nem róluk, hanem a harmadik vezérről, a 2017-ben az év védőjének választott Draymond Greenről szóltak a hírek, aki két hete egy edzésen ököllel behúzott egyet csapattársának, Jordan Poole-nak.
Green néhány nap távollét, nyilvános bocsánatkérés és a csapat által kirótt büntetés befizetése után visszatért a kerethez, a Warriors részéről pedig mindenki – Poole-t is beleértve – igyekezett hangsúlyozni az eset jelentéktelenségét, ahogy azt is tagadták az együttes részéről megszólalók, hogy a pénz állna a konfliktus hátterében. Mindenesetre Poole azóta aláírta új négyéves, 140 millió dollárról szóló szerződését, a nyilvánvaló feszültség pedig baljós előjel lehet.
Ime Udoka és Robert Sarver nélkül
Nincs minden rendben a másik tavalyi döntős, a Boston Celtics háza táján sem, pedig a csapatnak extra motivációt jelent, hogy nyáron elhunyt legendája, a tizenegy NBA-bajnoki címével csúcstartó Bill Russell előtt méltóképpen tisztelegjen az idényben.
Hiába menetelt tavaly újonc vezetőedzőként egészen a fináléig a Celticsszel Ime Udoka, idén már nem ő irányítja a bostoni alakulatot. A döntés hátterében nem az előző idényben mutatott teljesítmény áll, hanem a szakember magánélete.
Udokát szeptemberben az egész szezonra eltiltotta a Celtics vezetősége, amiért a belső szabályokba ütköző intim kapcsolatot folytatott a klub egyik női alkalmazottjával.
Az utódot, Joe Mazzulát hivatalosan csak ideiglenes edzőként nevezték ki, de a Celtics nem adott garanciát Udokának arra, hogy az egy év letelte után visszatérhet a csapathoz.
A tavalyi alapszakaszgyőztes Phoenix Sunsnál pedig egyenesen a tulajdonos hagyja ki eltiltás miatt az idényt. Robert Sarverre az NBA vezetősége szabta ki ezt a büntetést amiatt, ahogy beosztottjaival viselkedett: a bűnlajstromában káromkodások és női munkavállalókra tett helytelen megjegyzések is szerepelt, hogy másokat idézve többször elhagyta száját a feketék számára rendkívül sértő n betűs szó.
A már említett Draymond Green vagy éppen LeBron James (Los Angeles Lakers) és a phoenixi Chris Paul szerint túlságosan enyhe a tízmillió dolláros mellékbüntetéssel súlyosbított szankció, maga Sarver viszont azt jelezte, hogy az eltiltás ellehetetleníti a munkáját, így vevőt keres a Suns számára.
Balhék után lesz kosárlabda is
Hogy a sport is szóba kerüljön: kevés sztár váltott csapatot a nyáron, és ők sem a legnagyobb nevek közül kerültek ki. Kevin Durant lehetett volna a kivétel, a kétszeres döntő-MVP komoly csatározásba kezdett a Brooklyn Netscel, hogy engedjék el. Főként Steve Nash vezetőedzővel volt problémája, ám végül sikerült kibékülniük a feleknek. Durant maradt, és két sikertelen próba után harmadszor is nekifut, hogy döntőig vezesse a jó nevekből álló brooklyni csapatot, bár az NBA honlapja által készített előzetes erősorrendben az elmúlt két idényben megszokottnál hátrébb, csak a tizedik helyen áll a Nets.
A Warriors mögött a második helyen a 2021-es bajnok Milwaukee Bucks következik, majd a Celtics és a Suns, az ötödik helyen némi meglepetésre a Los Angeles Clippers áll, amely tavaly nem vehetett részt a rájátszásban, idén viszont visszatérhet az együttesbe az előző idényt teljes egészében kihagyó sztárja, Kawhi Leonard.
LeBron James csúcsra készül
Ha már rangsor: nagy port vert fel az ESPN szeptemberi listája, amelyben az amerikai sportoldal a jelenlegi NBA-játékosok aktuális erősorrendjét állította össze.
A legjobb négy játékos közül egy sem egyesült államokbeli kosaras, a rangsor élén a Milwaukee görög légiósa, Jannisz Adetokunbo kapott helyet, megelőzve a tavalyi idény legjobbjának választott szerb Nikola Jokicsot (Denver Nuggets), a szlovén Luka Doncicot (Dallas Mavericks) és a tavalyi pontkirályt, a kameruni Joel Embiidet (Philadelphia 76ers).
Mindeközben a rendre a kosárlabda valaha volt legjobb játékosainak szűk körébe sorolt LeBron James csak a hatodik helyre került a listán.
Bár James tavaly a liga második legjobb pontátlagát érte el (30,3 pont meccsenként), összességében a Lakers több pontot kapott, mint szerzett, amikor legnagyobb sztárja is a pályán volt. Ráadásul a veteránok szupercsapata elképzelés egyáltalán nem jött be, a Lakers még az idei szezonra a kísérleti fázis után véglegesített elő-rájátszásról (play-in) is lemaradt. Tavaly ilyenkor még sokan az esélyesek között emlegették az együttest, mostanra már egyértelműnek látszik, hogy Jamesre csapatszinten aligha várnak nagy sikerek a jelenlegi koncepcióval.
Egy sokáig megdönthetetlennek hitt egyéni rekordot viszont átadhat a múltnak. Az NBA alapszakaszmeccsein Kareem Abdul-Jabbar összesen 38 387 pontot szerzett, csúcsát 1989-es visszavonulása óta nem tudták megdönteni. Jamesnek viszont már csak 1326 hiányzik a pontrekord megdöntéséhez. Ez első hallásra talán nem hangzik kevésnek, ám a harminchét éves kosaras tavaly 1695 egységig jutott, pedig a nyolcvankét alapszakaszmeccsből csak ötvenhat találkozón volt hadra fogható.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.