Bárban is dolgozott, ma a Bayern München edzője – Tuchel különös útja
Gianluigi Buffon szerint ő az egyik legokosabb futballedző a világon, de valamiért a Dortmund, a Paris Saint-Germain és a Chelsea kispadján sem maradt hosszú évekig. Thomas Tuchel nagy fába vágta a fejszéjét, amikor elvállalta a még minden fronton versenyben lévő Bayern München irányítását a hozzá különleges szállal kötődő Julian Nagelsmann múlt heti kirúgása után. Tuchel – a stábjában Lőw Zsolttal – ma a Dortmund elleni Bundesliga-aranyrangadón debütál a Bayern élén. Rögtön mély víz, de ha valaki, akkor ő tud úszni.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
– Azért szereztem meg az üzleti diplomát, hogy édesanyám jobban aludjon – nyilatkozta egyszer Thomas Tuchel, aki a Baden-württembergi Egyetemen végzett, miután a futballkarrierje 24 éves korában kettétört térdsérülés miatt. Reményteljes labdarúgónak indult, szerepelt a német U18-as válogatottban is, de a térdével már régóta bajlódott, amikor 1998-ban a harmadosztályú Ulmból visszavonult. Játékosként a Bundesliga II volt a csúcs neki, és megesett, hogy egy bárban kellett dolgoznia, de Thomas Tuchel innen nagy utat meg: ötvenéves kora előtt (augusztusban tölti) olyan klubok vezetőedzője lehetett, mint a Dortmund, a PSG, a Chelsea és mostantól a Bayern München.
Abban, hogy Thomas Tuchel ilyen messzire jutott edzőként, főszerepet játszott a német futballban reformernek számító Ralf Rangnick, aki Ulmban az utolsó vezetőedzője volt. Később, amikor Rangnick elvállalta a Stuttgart irányítását, odavitte magával Tuchelt is, hogy tanulja ki az edzői szakmát. Öt évig edzette az U19-es együttest, amellyel a korosztályos bajnoki címet is megszerezte. Olyan játékosok kerültek ki a keze alól, mint a később a német válogatottig és a Bayern Münchenig jutott Mario Gomez, valamint Holger Badstuber.
Tuchel és Nagelsmann közös múltja
Tuchel ezután az Augsburg utánpótlásában dolgozott, majd 2009-ben Jürgen Klopp helyét átvéve, 35 évesen vezetőedző lett a Bundesligában a Mainznál. Mindkét helyen további fontos kapcsolatok érkeztek az életébe. Augsburgban Tuchel edzette a fiatal Julian Nagelsmannt, akinek a helyére most kinevezték a Bayern München élére. Nagelsmann játékoskarrierje hasonlóan tragikus volt, mint Tuchelé: ő ugyancsak térdsérülés miatt már húszévesen visszavonult. Tuchel azonban nem engedte el a kezét, maga mellé vette edzőnek. Amikor a Mainzhoz távozott, az útjaik különváltak, sorsuk a Bayernnél most mégis keresztezte egymást.
Mainzban Tuchel három magyar játékost is irányított. Stieber Zoltán nem találta meg a számításait nála, s egyetlen idény után távozott, Szalai Ádám viszont Tuchel vezetésével nőtt fel a Bundesligához. A német edző bizalmát a teljes első mainzi korszaka alatt élvezte Szalai, akkor is, amikor a 2011. januári térdszalagszakadásából végre felépült. Legjobban a 2012–2013-as idénye sikerült, amelyben 13 gólig jutott, ami azóta is magyar Bundesliga-rekord.
Lőw Zsolt, a bizalmi ember
A harmadik magyar Lőw Zsolt volt, aki Tuchel játékosaként szerepelt Mainzban. Ma már tudjuk, hogy kettejük kapcsolata milyen gyümölcsöző lett: Lőw később szintén Ralf Rangnick mentorálása mellett edzőnek állt, és amikor Tuchel 2018-ban megkapta a PSG kispadját, korábbi magyar játékosát hívta maga mellé másodedzőnek. Azóta mindenhol együtt dolgoztak, a Chelsea-nél Lőw helyettesítette is Tuchelt a 2021-es klub-vb-n, amelyen koronavírus-fertőzés miatt ki kellett hagynia az elődöntőt a vezetőedzőnek. Természetes volt, hogy Lőw a Bayernhez is követi Tuchelt.
Kicsit muszáj visszaugrani az időben. Tuchel Mainzban bátran kísérletezett, addig szokatlan edzéseket vezetett. A védők sokszor teniszlabdával a kezükben gyakoroltak, hogy ne tudják húzni ellenfelük mezét, extrém széles vagy éppen keskeny pályán vezényelt játékot futballistáinak. Bejöttek a módszerei, az akkori Mainzból tűnt ki többek közt a 2014-ben világbajnok André Schürrle, a csapat pedig 2011-ben az ötödik helyen végzett, ami a valaha volt legjobb eredménye a Bundesligában.
Tuchel keresett edző lett, és 2015-ben újra Jürgen Klopp helyét foglalta el, Mainz után ezúttal Dortmundban. Nem csoda, hogy amikor Klopp a Liverpoolnál vállalt munkát, Tuchel viccesen megjegyezte: „Így legalább már én is tudom, hogy majd merre visz az utam…” Nem Liverpoolba vitte, persze Klopp azóta is ott van; ki tudja, mi lesz, ha egyszer távozik az Anfield Roadról.
Dortmundi bomba és konfliktusok
Tuchel dortmundi karrierje felemásra sikeredett. Egyrészt 2017-ben megszerezte edzői pályafutása első trófeáját a Német Kupa megnyerésével, másrészt nem tudott versenyre kelni a Bayern Münchennel. Mégis meglepetést keltett, hogy nem folytathatta a munkát, mindössze két év után elköszöntek tőle, amiben a vezetőséggel való konfliktusa játszott szerepet.
A vég kezdete a 2017-es Monaco elleni BL-negyeddöntő előtti bombatámadásra vezethető vissza. Közvetlenül az első, dortmundi meccs előtt három bomba robbant a német klub csapatbusza közelében, az egyikben a klub spanyol védője, Marc Bartra meg is sérült.
A mérkőzést elhalasztották, ám másnap pályára kellett lépni. Tuchel kiakadt, hogy erről sem őt, sem a sokkos állapotba került játékosait nem kérdezte meg senki. Az akkor befutott Kylian Mbappé vezérletével a Monaco 3-2-re győzött Dortmundban, majd simán továbbjutott. Tuchel alaposan összerúgta a port a klubigazgatóval, Hans-Joachim Watzkéval az eset miatt, és ennek következménye lehetett a távozása.
Csúcsra viszi-e Tuchel a Bayernt?
Sokak szerint Tuchel konfliktusos ember, tavaly a Chelsea-nél is a vezetőséggel való nézeteltésére vezetett a szakításhoz. Sokatmondó, hogy a topcsapatait tekintve két és fél évnél hosszabb időt sehol sem töltött el. Talán nem véletlen, hogy a Bayern sem kötött vele hosszabb távú szerződést, 2025 nyaráig írt alá, évi mintegy 12 millió eurós fizetésért.
A Bayern már 2018-ban fontolgatta a szerződtetését, de akkor Uli Hoeness klubelnök még tapasztalatlannak tartotta. Azóta a PSG-nél a legnagyobb sztárokat – mint Neymar – is megtanulta kezelni, 2020-ban BL-döntőbe juttatta a párizsi csapatot, amellyel épp a Bayern ellen veszített. A rá következő évben viszont a mostani helyzethez hasonlóan idényközbeni beugróként megnyerte a Bajnokok Ligáját a Chelsea-vel.
Buffon: Tuchel okos, nagyon okos
Általános vélemény, hogy Tuchel elképesztően okos, a német mellett franciául, angolul és olaszul is beszél. – Hihetetlenül intelligens, kevés emberrel találkoztam, aki ennyire eszes lett volna – nyilatkozta róla Gianluigi Buffon, aki a PSG-nél volt a kapusa. – Mindig empátiát mutatott, hiteles maradt és pozitívan gondolkozott. Az edzésötletei rendkívüliek, igazi csúcsedző.
A Bajorországból származó Tuchel tulajdonképpen hazatért, és az első meccse a korábbi klubja, a Dortmund elleni szuperrangadó lesz, amelynek most a bajnoki cím miatt is nagy a tétje, hiszen a Bayern egypontos hátrányban van a második helyen.
Legutóbb, amikor idény közben cserélt edzőt a müncheni sztárcsapat, Hans-Dieter Flick vette át az irányítást, és ő is a Dortmund ellen debütált, méghozzá kiütéses, 4-0-s győzelemmel. Annak tudjuk, mi lett a vége 2020-ban: triplázás. Erre jelenleg Tuchelnek is minden esélye megvan a Bundesligában, a BL-ben és a Német Kupában is versenyben lévő Bayernnel, ami a furcsán elküldött előd, Nagelsmann érdeme.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.