Transznemű ellenfele lehet az olimpián a magyar sportolónak

A női kerékpársport iránt az elmúlt években megnőtt az érdeklődés. Ez Vas Blanka sikereinek köszönhetően hazánkban is igaz. Sok más sportág női szakágához hasonlóan azonban a kerékpársport irányítóinak is kihívást jelentenek a transznemű sportolók. A múlt héten véget ért Tour of the Gila volt az eddigi legmagasabb szintű női verseny, amelyet férfiként született kerekes, Austin Killips nyert. A Nemzetközi Kerékpáros Szövetség (UCI) szerint jók a jelenlegi szabályok.

2023. 05. 04. 18:11
Austin Killips
CYCLOCROSS KASTEELCROSS ZONNEBEKE Fotó: AFP/DAVID PINTENS
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Tour of the Gila az UCI által szervezett amerikai kontinentális sorozat egyik állomásaként a legelszántabb kerékpárrajongókon kívül kevesek figyelmét kelti fel. A győztes személye ugyanakkor rendkívül fontossá teszi az idei női versenyt, a huszonhét éves Austin Killips ugyanis transznemű sportoló, férfiként született.

Austin Killips transznemű sportoló
Austin Killips sikere a kerékpársportban is felhívta a figyelmet a transznemű sportolók szereplésére (Fotó: Tour of the Gila)

Killips az első transznemű kerékpáros, aki ilyen rangos versenyen győzelmet aratott, az összetett mellett a hegyi pontversenyt is megnyerte, vagy ahogy az angol szakzsargonban mondják, ő lett a hegyek királynője.

Killips, aki mindössze 2019-ben kezdett versenyszerűen kerékpározni, nem elégedne meg ezzel a sikerrel, indulna az idei női Tour de France-on és szintén a női mezőny tagja lenne a jövő évi párizsi olimpián.

Inga Thompson, aki három olimpián is képviselte az Egyesült Államokat kerékpárosként, nem örül Killips előretörésének. Ha nem történik változás a szabályozásban, Thompson szerint Killips eléri a célját, és eljut a párizsi olimpia mezőnyébe.

– Ő ugyanaz a kerékpársportban, mint Lia Thomas az úszásban.

Több mint ötven transznemű sportoló versenyez a női kerékpárosok között, aki pedig felszólal ez ellen, azt elhallgattatják, az állásuk elvesztésével fenyegetik őket. A háttérben pedig a nőként született sportolók csendben abbahagyják a versenyzést az igazságtalan feltételek miatt.

Killips miatt fejezte be pályafutását mindössze huszonnégy évesen Hannah Arensman, aki Killips mögött végzett a negyedik helyen a tavaly decemberi amerikai nemzeti terepkerékpáros bajnokságon, de róla nem állítható, hogy ezt csendben tette, egészen az amerikai Legfelsőbb Bíróságig elvitte az ügyét.

– A testvérem és az apám sírt, ahogy nézték, hogy egy férfi akadályoz meg az újabb dobogós hely megszerzésében, ráadásul rendre lökdösött a versenyen – mondta Arensman.

Killips tagadta a lökdösésre vonatkozó vádakat, a Tour of the Gilán aratott győzelme után pedig beszélt arról is, hogyan viszonyul hozzá a mezőny.

– Az interneten sok sületlenséget lehetett olvasni, de hálás vagyok a versenytársaknak és a sportágnak, hogy bizonyítják, a Twitter nem a való élet.

Killips mezőnyön belüli támogatottsága megkérdőjelezhető, tavaly ugyanis a franciák országúton és pályakerékpárban is világbajnok korábbi versenyzője, Marion Clignet nyújtott be kérvényt az UCI-nak, hogy egyáltalán ne engedje a férfinak született sportolókat női versenyeken indulni, s az általa készített felmérés alapján a női mezőny 92 százaléka egyetértett a beadványával.

Az UCI viszont a héten megerősítette, hogy kitart a jelenlegi, tavaly meghozott szabályozás mellett, amely alapján azok a transznemű sportolók indulhatnak a nők között, akiknek a tesztoszteronszintje két éven keresztül nem haladta meg a 2,5 nanomol per litert. Ez az érték még mindig valamelyest magasabb, mint ami a nőknek született élsportolókra jellemző.

– A szabályokat a legfrissebb tudományos tényeknek megfelelően hoztuk meg és alkalmazzuk – hangsúlyozta a szervezet, hozzátéve, hogy figyelemmel követik a további kutatások eredményeit, s ha szükségesnek érzik, változtatnak.

Kérdés, hogy addig Austin Killips hány olimpián áll rajthoz, és hány nő hagyja abba a kerékpározást.

Vas Blanka ismét negyedik

Az olimpián akár a magyar Vas Blanka is versenyezhet Killips ellen. Az SD Worx kerékpárosa a női Vuelta negyedik szakaszát a negyedik helyen zárta, miután ugyanebben a pozícióban ért célba a spanyol körverseny második szakaszán is.

Borítókép: Austin Killips (Fotó: AFP/DAVID PINTENS)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.