Évtizedeken át a női kajak volt a magyar kajak-kenu húzó szakága, szinte lehetetlen felsorolni a megannyi sikert, Kovács Katalin és Janics Natasa, majd Kozák Danuta, Szabó Gabriella és Csipes Tamara vezérletével a magyar hölgyek uralták a nemzetközi mezőnyt. E hegemónia a tokiói olimpián az egy-egy arany (női négyes), ezüst (Csipes Tamara, K-1) és bronz (Kozák Danuta és Hadvina Dóra, K-2) dacára már megroppant, hiszen az új-zélandi Lisa Carrington egyesben és párosban is győzött. Ennél is nagyobb gond, hogy a romló tendencia az elmúlt két évben nagyon felgyorsult. A 2022-es világbajnokságon női kajakosaink az olimpiai számokban érem nélkül maradtak, mi több, kettesben Lucz Anna és Kiss Blanka a B döntőben is utolsó lett. Ez annak dacára hideg zuhanyként érte a sportág vezetőit és rajongóit, hogy tavaly az olimpiai bajnok női négyes egyik tagja sem versenyzett, a már 2019-ben vb-aranyérmes Gazsó Alida Dóra pedig betegség miatt nem jutott ki a világbajnokságra.
Kozák Danuta hozhat kedvező változást
Idén Csipes Tamara és Hadvina Dóra már visszatért, a fiatalok is kaptak még egy évet, hogy beleerősödjenek a nemzetközi mezőnybe, az eredmények azonban mit sem javultak. A Gazsó Alida Dóra, Csipes Tamara, Rendessy Eszter, Hadvina Dóra összetételű négyes hetedik lett, kettesben pedig ezúttal Fojt Sára és Pupp Noémi maradt le a fináléról, sőt még a B döntőről is, egyesben Csipes Tamara bronzérme kozmetikázza a borús összképet, amit a nem olimpiai számokban szerzett további két érem – K–1 1000-en Rendessy második, K–2 200-on Lucz Anna és Kiss Blanka harmadik lett – sem árnyal.
A Duisburgban szerepelt csapattól ráadásul nem remélhetünk látványos javulást, hiszen a fiatalok sem tinik már, s hát a rutinos klasszisoktól sem várhatunk el látványos fejlődést. Nem éppen megnyugtató, hogy a jövőre már 37 éves Kozák Danuta visszatérése hozhat csupán érdemi változást, továbbá a még hiányzó két kvótát is meg kellene szerezni.