A Liverpool csodája semmi volt ahhoz képest, amit a Bayern München művelt
Szombat este rendezik a Bajnokok Ligája döntőjét. Míg a Real Madrid fináléba jutása senkit sem lepett meg, arra, hogy a Borussia Dortmund eljut a Wembley-be, talán a sárga-feketék szurkolói sem számítottak. A Dortmund a német bajnokságban egyáltalán nem szerepelt kiemelkedően, csupán a Bundesliga ötödik helyén zárt. Különös módon azonban ezt jó előjelnek tekinthetik a németek, a Bajnokok Ligája-érában a korábbi négy, hasonlóan közepszerű bajnoki idény ellenére döntőig menetelt csapatból három megnyerte a finálét is: 2000-ben éppen a Real Madrid, 2005-ben a Liverpool, legutóbb, 2012-ben pedig a Chelsea. Ha a BEK-érát is figyelembe vesszük, akkor a Bayern München és a Leeds United 1975-ös döntőjének létrejötte a leginkább meghökkentő.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Nem lehet azt mondani, hogy a Borussia Dortmund elé leterítették volna a vörös szőnyeget. A német csapat ősszel a Bajnokok Ligája halálcsoportjában szerepelt, de sikerült megszereznie az első helyet a Paris Saint-Germain, az AC Milan és a Newcastle United előtt. Ezután a PSV Eindhoven elleni nyolcaddöntőben már esélyes volt a Dortmund, de az Atlético Madrid elleni negyeddöntőben már nem feltétlenül, míg a Kylian Mbappé vezette PSG elleni elődöntőben semmiképpen sem. A Dortmund mégis elverekedte magát a döntőig, 1997 és 2013 után harmadszor. Előbbi alkalommal Ottmar Hitzfeld vezetésével meg is nyerte a trófeát, legutóbb viszont Jürgen Klopp irányításával elbukott a Dortmund a Bayern München elleni házidöntőben. A német szakember később a Liverpool élén ért fel Európa csúcsára.
Hitzfeld és Klopp eleget tett azért, hogy az edzőlegendák között emlegessük őket, utódjuk, Edin Terzic egyelőre még kilóg ebből a sorból. A délszláv származású, de már Németországban született szakember Klopp idején játékosmegfigyelőként volt tagja a Dortmund stábjának, majd törökországi és angliai kitérő után 2018-ban másodedzőként tért vissza.
2021-ben már megbízott vezetőedző volt, amikor Német Kupát nyert a csapattal, de első hosszabb távú vezetőedzői szerződését csak a 2022/23-as idény előtt kötötte a klubbal. Annak a szezonnak a végén a Dortmund az utolsó fordulóban bukta el a bajnoki címet a Bayern Münchennel szemben, idén viszont csak az ötödik helyen zárt a Bundesliga tabelláján.
Edin Terzic állása vélhetően veszélyben lenne, ha eközben a nem jutott volna be a Dortmunddal a Bajnokok Ligája döntőjébe.
A Dortmund elődei: Chelsea, Liverpool, Real Madrid, Valencia
Legutóbb 2012-ben fordult elő, hogy a Bajnokok Ligája-döntőben olyan csapat szerepelt, amely hazája bajnokságában nem zárt az első négy között. Akkor a Chelsea csak a Premier League hatodik helyén végzett, viszont a Bajnokok Ligája elődöntőjében nagy meglepetésre búcsúztatta a címvédő Barcelonát, majd a müncheni döntőben tizenegyesekkel legyőzte a hazai ünnepre készülő Bayernt is. Roberto Di Matteót a BL-trófeának – valamint a szintén elhódított FA-kupának – köszönhetően előléptették ideiglenes vezetőedzőből, de alig néhány hónappal később már át is kellett adnia a helyét Rafa Beníteznek.
A 2004/05-ös idényben éppen Benítez volt a Liverpool vezetőedzője, amely csak az ötödik helyen végzett az angol bajnokságban. A Bajnokok Ligájában viszont egészen valószínűtlen menetelést mutattak be a Vörösök. Steven Gerrard az utolsó csoportmeccs 86. percében lőtte a továbbjutást érő gólt az Olimpiakosz kapujába, a kieséses szakaszban a Liverpool kiejtette az idény olasz (Juventus) és angol bajnokát (Chelsea), majd az AC Milan elleni isztambuli döntőben 3-0-s hátrányból állt fel, s a tizenegyespárbaj után BL-győzelmet ünnepelhetett.
1999 decemberében a Real Madrid állt tizenhatodik helyen is a spanyol bajnokság tabelláján, végül az idény közben kinevezett Vicente del Bosque az ötödik pozícióba kormányozta fel a csapatot. A Bajnokok Ligájában sem ment minden simán, a második csoportkörből a Real csak annak köszönhetően jutott a negyeddöntőbe, hogy nem a gólkülönbség, hanem az egymás elleni eredmény döntött a Dinamo Kijevvel szemben. Utána viszont a Real Madrid búcsúztatta a címvédő Manchester Unitedet és azt a Bayern Münchent is, amely a második csoportkörben még szétszedte a spanyolokat, majd a Bajnokok Ligája történetének első házidöntőjében simán, 3-0-ra verte a Valenciát, amely a La Ligában két hellyel a Real Madrid előtt végzett.
A Valencia megpróbálta követni a Real útját, a következő idényben Héctor Cúper csapata jutott bajnoki ötödik helyezettként BL-döntőbe, ám ott elveszítette a Bayern München elleni tizenegyespárbajt. A történeti hűség kedvéért tegyük hozzá, hogy a finálé idején a Valencia még a harmadik helyen állt a spanyol bajnokságban, de a hátralévő három fordulóban csak egy pontot szerzett, s végül Rivaldo felejthetetlen ollózása miatt csúszott vissza az ötödik helyre. Cúper az idény végén távozott, helyét – ki más – Rafa Benítez vette át.
A Bayern München és a Leeds United közös rekordja
A dortmundiak szeme előtt tehát a Real Madrid, a Liverpool és a Chelsea példája lebeghet, ugyanakkor a BEK-érában találunk példát még a fentebb felidézetteknél szélsőségesebb idényekre is. A Bajnokcsapatok Európa-kupájának rögtön az első, 1956-os döntőjében úgy szerepelt – és kapott ki a Real Madridtól – a Reims, hogy az adott idényben csak a tizedik helyen zárt a francia élvonalban.
Az 1965/66-os idényben a Partizan Belgrád tizenegyedik lett a jugoszláv bajnokságban, a BEK-döntőben viszont vezetett a Real Madrid ellen, végül 2-1-re kikapott. 1982-ben viszont a végső győzelem is összejött az angol bajnokság tizenegyedik helyezettjének: az Aston Villa 1-0-ra nyerte a finálét a Bayern München ellen.
A bajorok az abszolút rekordot jelentő döntőből viszont jól jöttek ki: 1975-ben a Bundesligát a tizedik helyen zárták, a BEK-finálét viszont megnyerték az angol bajnokság kilencedik helyén végzett Leeds United ellen. A mai napig ez az európai elitsorozat egyetlen olyan döntője, amelynek egyik résztvevője sem végzett az adott idényben hazája bajnokságában az első négy között.
Hirdetés: Ha kedvet kapott a fogadáshoz, keresse fel a Szerencsejáték Zrt. Tippmix Pro oldalát, ahol azonnal fogadhat, játszhat, nyerhet.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.