Hogy a mai napig milyen nagy hatással van a futballvilágra José Mourinho, azt jól jelzi, hogy a szombati Dortmund–Real Madrid Bajnokok Ligája-döntő végén a győztes spanyol klub sztárja, Jude Bellingham közös fotót kért az ott szakkomentátorként dolgozó portugál edzőtől az édesanyjának. A képet maga Bellingham készítette el róluk.
Mourinho azonban egyre inkább csak a híréből él, amelyet persze erősen megalapozott az elmúlt húsz évben. Egy időben a világ legjobb edzőjének számított, 2004-ben az esélytelennek tartott Portóval hódította el a BL-serleget, amelyet később, 2010-ben az olasz Internazionaléval is megnyert. Volt angol bajnok a Chelsea-vel, spanyol aranyérmes a Real Madriddal, nyert Európa-ligát a Manchester Uniteddel és Európa-konferencialigát az AS Romával. Utóbbi két siker azonban már az érezhető lejtmenet egy-egy állomása volt Mourinho karrierjében.
Mourinho húsz év után a topligákon kívül rekedt
Most pedig azzal, hogy a pletykáknak megfelelően török Fenerbahce edzői feladatát vállalta el, Mourinho gyakorlatilag a befutása utáni karrierje legmélyebb pontjára süllyedt. Az elmúlt húsz évben csak topligákban vállalt állást, az angol, a spanyol és az olasz élvonal között ingázott, és ennyi idő után most először kiszorult a legerősebb bajnokságok edzőinek a sorából. Vélhetően nem jókedvében fanyalodott rá a Fenerbachce ajánlatára, egyszerűen nem volt jobb opciója.
A Fenerbahce 2014 óta nem volt török bajnok, a legutóbbi idényt a második helyen zárta az ősi rivális Galatasaray mögött. A csapat a Bajnokok Ligája csoportkörében 2008 óta nem szerepelt, Mourinho feladata vélhetően az lesz, hogy visszajusson oda a klubbal. Az isztambuliak azonban már a BL-selejtező második fordulójában kezdenek, ugyanabban a körben, amelyben vélhetően a magyar bajnok Fradi is bekapcsolódik a küzdelmekbe, ami azért beárazza a Fener jelenlegi presztízsét.