A várakozásnak vége, a női kézilabda-válogatott ma megkezdi a szereplését a magyar, osztrák, svájci közös rendezésű Európa-bajnokságon. A torna nyitómeccse 18 órától Magyarország és Törökország összecsapása lesz a debreceni Főnix Arénában. Emellett a nyitónapon további öt mérkőzést rendeznek – egyet, az A csoportban sorra kerülő svéd–észak-macedón találkozót szintén Debrecenben, ahol összességében a torna legtöbb találkozóját játsszák, szám szerint 24-et. A törökök újoncként vesznek részt az először 24 csapatos kontinenstornán, így a papírforma egyértelműen hazai sikert ígér a nyitányon. A szervezők megnyitóünnepséggel, valamint látványos show-műsorral készülnek, tehát a körítéssel és a „kellemesen könnyű” ellenféllel minden adott az emelkedett hangulathoz.
A második meccs lehet a döntő
A csoportszakaszban a második, szombati meccs ígérkezik küzdelmesebbnek a magyar válogatottnak, akkor ugyanis Svédország lesz az ellenfél. Rangadó lesz ez a javából, rövid időn belül ráadásul negyedszerre csap össze egymással a két fél: a tavalyi világbajnokságon a skandinávok 26-22-re nyertek a középdöntőben, majd 2024 áprilisában a magyar válogatott éppen a Főnix Arénában verte meg 28-25-re északi ellenfelét az olimpiai selejtezőn. A párizsi játékok negyeddöntőjében aztán újra találkozott a svéd és a magyar együttes, a rendes játékidő döntetlenjét követő ráadásban viszont a svédek győztek. Az újabb találkozóra a Magyar Kézilabda-szövetség (MKSZ) hétfői közlése szerint már csak korlátozott számban lehet belépőjegyhez jutni.
Nagy rá az esély, hogy a magyar–svéd dönt majd a csoportelsőségről, az pedig szinte biztos, hogy ez a két gárda folytathatja a középdöntőben. Oda minden csapat viszi magával a szintén továbbjutott ellenfél ellen elért eredményét.
A magyar válogatott kedvező helyzetben van, amennyiben ugyanis tényleg továbbjut, a középszakasz mérkőzéseit is Debrecenben vívhatja majd. A középdöntőbe jutás esetén a Montenegrót, Romániát, Szerbiát és Csehországot felvonultató B csoport és a Franciaországot, Spanyolországot, Lengyelországot és Portugáliát magában foglaló, C jelű négyes két-két továbbjutójával mérkőzhetnek meg a magyarok.
A középdöntőben kettő, egyenként hatcsapatos csoportban zajlanak majd a küzdelmek. Innen az első két-két helyezettek az elődöntőbe jutnak, a csoportharmadikok pedig az 5. helyért játszhatnak. Magyarországnak társrendezőként az a kimondott célkitűzése, hogy a legjobb hat közé jusson, vagyis ott legyen a kontinensviadal végjátékában, amelynek december 13–15. között Bécs ad majd otthont.
Ötödször hazai pályán A magyar női kézilabda-válogatott ötödik alkalommal szerepelhet – legalább részben – hazai rendezésű világversenyen. Negyvenkét éve, 1982-ben önállóan rendezett világbajnokságot Magyarország, amelynek válogatottja akkor ezüstérmesként zárt. Az 1995-ös vb már az osztrákokkal közös rendezésű volt, az eredmény azonban ugyanúgy második helyezés lett. Az új évezredben két női Európa-bajnokságon szurkolhattak a helyszínen a magyar drukkerek: húsz évvel ezelőtt az önálló rendezésű Eb-n harmadik, tíz éve, a horvátokkal közös tornán pedig hatodik lett a nemzeti csapat. |
A csapat mindent megtesz a győzelmekért
A kétszeres olimpiai negyedik helyezett korábbi válogatott kézilabdázó, a ma már a hazai szövetség elnökeként tevékenykedő Ilyés Ferenc szerint a játékosok a felkészülés során megmutatták, hogy képesek megfelelni az elvárásnak, ezért is bíznak benne, hogy meg tudják valósítani a kitűzött célt. A sportvezető azt reméli, hogy a válogatott megnyeri a csoportját, és a középdöntőben is sikeres tud lenni.
– Most rajtunk a sor! Ismerjük a célkitűzést, tudjuk, mit akarunk, és mindent megteszünk, hogy győztesként zárjuk a mérkőzéseinket. Bízom benne, hogy minden meccsen ki tudják hozni magukból a maximumot a lányok – ezt már Golovin Vlagyimir, a szövetségi kapitány nyilatkozta az MKSZ sajtótájékoztatóján.
– Mi magunk is Bécsben szeretnénk zárni a tornát, de elsősorban azt szeretném, ha a szurkolók boldogan térhetnének haza a meccseinkről. Mi mindent megteszünk, hogy kiszolgáljuk őket. Debrecenben nem lehet rosszul játszani, nem lesz egyszerű dolgunk, de küzdeni fogunk. Törökország és Észak-Macedóni legyőzése kötelező, a Svédország elleni siker pedig kulcskérdés, hiszen a csoportelsőségről dönthet.
Két kieső, három új belépő Párizshoz képest
A nyári párizsi olimpia után több válogatott is a megújulás útjára lépett, miközben Golovin együttese kisebb változtatásoktól eltekintve együtt maradt. A Franciaországban szerepelt csapat tagjai közül csak Albek Anna és Debreczeni-Klivinyi Kinga nem tagja a mostani keretnek, amelybe bekerült Faluvégi Dorottya, Csíkos Luca és Tóth Nikolett. A 18 fős keretből mérkőzésenként 16-16 játékos nevezhető. A csoportkör során, a középdöntők alatt, valamint a döntő hétvégén egyformán két-két cserére van lehetősége a csapatoknak a korábban megadott 35 fős bő kereten belül.
A november 28-án rajtoló Eb-re belépővel vagy bérlettel rendelkezők kedvezményes áron vehetnek Magyarországon tömegközlekedési napijegyet, a debreceni tömegközlekedést pedig ingyen használhatják. A MÁV a magyar válogatott debreceni mérkőzései után mentesítő járatokat indít Budapest felé.
Női kézilabda Európa-bajnokság A csoportkör 1. fordulójának mai programja A csoport: Magyarország–Törökország 18.00 (tv: M4 Sport) Svédország–Észak-Macedónia 20.30 C csoport: Spanyolország–Portugália 18.00 Franciaország–Lengyelország 20.30 E csoport: Ausztria–Szlovákia 18.00 Norvégia–Szlovénia 20.30 |