– Kialakítottuk az LA10 elnevezésű programot, amelynek lényege, hogy szeretnénk, ha Magyarország vagy az első tíz helyezett között végezne a Los Angeles-i olimpia éremtáblázatán, vagy tíz aranyérmet nyernének a magyar sportolók a játékokon – adta ki a jelszót a következő olimpiai ciklusra Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár. A párizsi olimpia eredményei alapján utóbbi a valamelyest könnyebben elérhető cél, a francia fővárosban ugyanis Új-Zéland tíz aranyérme a tizenegyedik helyre volt elég az országok összevetésében, a tizedik pozícióban Németország tizenkét arannyal zárt. Ha viszont a magyar csapat olimpiai szerepléseiből indulunk ki, akkor a top 10-es eredményig kell kevesebbet visszautazni az időben: 2012-ben Londonban a nyolc arany, négy ezüst és hat bronz éppen az éremtáblázat tizedik helyére volt elég, legalább tíz aranyéremmel viszont legutóbb 1992-ben, Barcelonában zárt a magyar küldöttség. A mostani kiindulóhelyzet a párizsi hat aranyérem: úszóink közül Kós Hubert, Milák Kristóf és Rasovszky Kristóf nyert, öttusában Gulyás Michelle, tekvandóban Márton Viviána lett olimpiai bajnok, s győzött Párizsban a férfi-párbajtőrcsapat (Andrásfi Tibor, Koch Máté, Nagy Dávid, Siklósi Gergely) is. Biztató, hogy egyikük sincs még harmincéves, azaz életkoruk alapján valamennyien simán ott lehetnek Los Angelesben is.
A felsorolásból is kitűnik, hogy a párizsi magyar sikerek felidézésekor a sportágak közül az úszás kívánkozik az élre. Kós Hubert 200 háton lett olimpiai bajnok Párizsban, míg a Szajna vizében, 10 kilométeren Rasovszky Kristóf arany-, Betlehem Dávid pedig bronzérmet szerzett.
Milák Kristóf és az olimpia
A legeredményesebb versenyzőnk is úszó volt Párizsban, méghozzá Milák Kristóf. A úszóklasszis olimpia előtti bő egy éve rendkívül hektikus volt, sokan aggódtak amiatt, hogy az olykor titokban, bizonyos időszakokban pedig egyáltalán nem edző Milák mire lesz képes Párizsban. Ha bizonyos kérdésekre nem is, a medencében a felkészülése hatékonyságát feszegető felvetésekre Milák egyértelmű választ adott: bár 200 pillangón címvédőként „csak” második lett, 100 pillangón fordított utat bejárva olimpiai bajnok lett.