idezojelek

A párisi gyujtogatók

Maga Karl Marx nevezte az 1871-es párizsi kommünt a világ első proletárdiktatúrájának, amely később a magyarországi Tanácsköztársaság előképe lett.

Pilhál György avatarja
Pilhál György
Cikk kép: undefined
Fotó: Filip Singer

Maga Karl Marx nevezte az 1871-es párizsi kommünt a világ első proletárdiktatúrájának, amely később a magyarországi Tanácsköztársaság előképe lett. A századforduló népszerű szerzője, Rákosi Viktor 1911-ben – alig néhány évvel megelőzve a Kun Béla-féle 133 napos önkényt – azzal a szándékkal írta meg A párisi gyujtogatók című könyvet, hogy figyelmeztesse kortársait a szélsőbaloldali veszélyre. Hiszen a párizsi kommün lett a későbbi kommunista diktatúrák ünnepelt példaképe. Összeférhetetlen anarchistákból, nagyravágyó karrieristákból, túlfűtött kalandorokból álló csapat ragadta magához a hatalmat, soraikban olyan naiv széplelkekkel is, akik elhitték, hogy nemes ügyért harcolnak.

A valóság később sokakat kijózanított: rájöttek, a szélsőbal forradalom hozadéka csak a rombolás, a pusztítás és a terror, mérgező gyümölcse pedig a mindent átható gyűlölet, amely szörnyű polgárháborúba taszította a francia társadalmat. Mindezek dacára a történettudomány meglehetősen kegyesen bánik a kommünnel. Ez abban is tetten érhető, hogy Budapesten (és több vidéki városban) a mai napig utcája lehet Frankel Leónak, aki a párizsi kommün minisztere volt. (Ő volt az, aki később amiatt sajnálkozott, hogy visszavonulásuk közben elmulasztották levegőbe röpíteni a templomokat és a palotákat.)

Az első kommün története most a Patrióták reprint kiadásában újra hozzáférhetővé vált. A civil szervezet azért vállalkozott a könyv újbóli kiadására, mert úgy véli, a benne rejlő tanulságok ma is érvényesek. 1871-ben Párizsban ugyanis bebizonyosodott: a kommunista világmegváltáshoz hullahegyeken át vezet az út.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Borítókép: A kelet-németországi Chemnitzben Karl Marx német filozófus-közgazdásznak, a kommunista eszmék egyik kidolgozójának szobra. (Fotó: MTI/EPA/Filip Singer)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Fricz Tamás avatarja
Fricz Tamás

A Nyugat ezt jól elszúrta!

Ambrus-Jobbágyi Zsófia avatarja
Ambrus-Jobbágyi Zsófia

Magyar Péter sötét történelmi időket idéz

Jeszenszky Zsolt avatarja
Jeszenszky Zsolt

Elittúltermelés és elszegényedés (2. rész)

Ágoston Balázs avatarja
Ágoston Balázs

Vidékellenes flaszterhuszárok

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.