idezojelek

A terror hétköznapjai

Az iszlamizmusnak nincs határa sem mértékben, sem a térképen.

Szőcs László avatarja
Szőcs László
Cikk kép: undefined
Fotó: Michel Stoupak / NurPhoto / NurPhoto via AFP

Az egyik nap valamely korábbi terrortámadás áldozataira emlékezik Európa, a másikon újra lecsap valahol a terror. Mire felocsúdik a világ a norvégiai íjas ámokfutásból, Nagy-Britanniában megölnek egy konzervatív parlamenti képviselőt, és közös szál a két esetben az elkövető iszlamista radikalizációja. Az elfuserált dán–norvég lelket egy elfuserált szomáliai–brit lélek követi a sorban. Miközben a tetteikről szóló híreket olvassuk, Franciaország a csecsen iszlamista migráns által lefejezett tanár meggyilkolására emlékezik, annak első évfordulóján. Nem sokat kell már aludnunk, és az észak-macedóniai albán által végrehajtott bécsi terrortámadás emlékére helyezhetjük el képzeletbeli koszorúnkat. Majd az elmúlt évek nyugat-európai karácsonyi vásárainak halálos áldozatait idézhetjük fel. A párizsi per pedig — Salah Abdeslammal a vádlottak padján — folyamatosan a 2015-ös terrorhullámra emlékeztet. 

Így megy ez régóta és végeláthatatlanul. Van az a típusú merénylő, aki első- vagy másodgenerációs bevándorlóként nem találja a helyét, úgy érzi, a perifériára szorította a többségi társadalom. Susogós melegítőben tengeti mindennapjait egy Párizs környéki lakótelepen, a segély pont elég a kajára, a cigire meg a drogra, munka állítólag nincs, mert a HR-es már a nevétől és a lakcímétől agyvérzést kap, a rezsit meg fizeti apa és anya, akik évtizedekig takarítottak, mosogattak a született franciák után, de hiába. Felfelé nem megy a társadalmi lift. Unalomból felgyújtani a külvárosi kocsikat jó poén, afrikai muszlim migránsként sértegetni, agyonverni, majd az ablakon kidobni a zsidó nyugdíjas szomszédnődet, na, az már keményebb. De ha jól betépsz hozzá, akkor így is nyert ügyed van, mert a derék francia bíróság, a széplelkek gyülekezete, kizárja a beszámíthatóságodat.

Az angliai merénylő, Ali Harbi Ali ellenben ezüstkanállal a szájában született. A papa — aki most a londoni sajtó előtt jajveszékelt és szaggatta a ruháit — a szomáliai elit tagjaként emigrált, apuci kedvence pedig híres utcaszomszédok és 800 millió forintot érő ingatlanok közül indult dolgos útjára, hogy leszúrja Sir David Amess képviselőt. A kutya is jó dolgában veszik meg, tartja a mondás. Majd elválik, köze volt-e a merénylethez a politikus keresztény tevékenységének, vagy annak, hogy Izrael-pártinak és zsidóbarátnak számított Londonban. Amessnek köszönhetően lett szobra Raoul Wallenbergnek a brit fővárosban.   

Mindenesetre az állam szabadságra ment Norvégiában és Nagy-Britanniában is — nem a Wembley-ben kellett volna suhogtatni a viperát. A profiként nyilazó dán és a szomáliai brit késelő is a hatóságok látókörében volt a radikalizációja miatt, utóbbit még prevencióra is küldték, de hát a program önkéntes, ő kilépett, a nyomon követés pedig valahogy elmaradt. Az állam majd küld koszorúkat, lesznek beszédek, jó szó és boríték az özvegyeknek, végre a norvég rendőr övére is kerül pisztoly, csak érdemben — a politika erejével — tenni ne kelljen semmit, mert az a „populistákat” igazolja. Pedig Franciaországban például akkora már a probléma, hogy nem lehet elfedni. Nem véletlen, hogy soha nem számoltak még francia elnökválasztási kampányban két olyan karakteresen bevándorlásellenes jelölttel, mint amilyen Éric Zemmour és Marine Le Pen a jövő áprilisi megméretés előtt. (Az sem véletlen, hogy Zemmour — akinek mérik már a támogatottságát, de hivatalosan nem jelentette be a jelöltségét — nemrég a bevándorlásellenes politikájával kitűnt Magyarországon járt, Le Pen pedig e héten érkezhet.)       

Nagyon érdekes lesz, hogy a végén Espen Andersen Bråthen, az iszlám hitet felvett íjász és Ali Harbi Ali is beszámíthatatlan lesz-e, mint Kobili Traoré, a szomszédját kihajító afrikai. Minden pszichiátriai eset egyedi, de az elmebeteggé nyilvánítás a politika és az igazságszolgáltatás akart-akaratlan egérútja a felelősségvállalás elől. Zavart elmék elvégre mindenütt vannak, a legjobb családban is megesik, Habsburg Ferdinánd sem volt százas. Azt a másodgenerációs bevándorlót, aki Anna Lindh svéd külügyminisztert szúrta le, elsőfokon elítélték, és másodfokon mondták beszámíthatatlannak. Laurent Obertone disztópiájában, a Gerillában a francia társadalom önmagát gyűlöli, amiért a gyarmatosítással, az egész európai történelemmel ilyen zavartakat termelt ki. Az egyik megszúrt sebesült csaknem elnézést is kér, hogy élni mer. („– Ez semmiség, semmiség – suttogta a fiatal nő sápadtan, a földön fekve. – Nem gondolja, hogy ma már elég vér szárad a lelkükön? – kérdezte egy nő, mintha a rendőr lett volna a szörnyeteg”.) 

De rossz hír a kishitűeknek: a disztópiákban megjelenített kalifátusban, alávetettként sem lenne percnyi nyugtunk. Az Iszlám Állam most egy afgán mecsetben ölt meg több tucat embert. Nekik a tálib uralom sem elég jó, más kell. Az iszlamizmusnak nincs határa sem mértékben, sem a térképen.

Borítókép: Emberek gyülekeznek a Köztársaság téren, Párizsban. Fotó: Michel Stoupak/NurPhoto

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Novák Miklós avatarja
Novák Miklós

Szalai Ádámot újra kísérti az ellentmondás

Szőcs László avatarja
Szőcs László

Hígtrágya és pogrom Hollandiában

Sitkei Levente avatarja
Sitkei Levente

Ez itt az én hazám

Bayer Zsolt avatarja
Bayer Zsolt

Mivé lett világunk?

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.