„Huszonnyolc éves vagyok, 1992-ben még csak nem is éltem, ezért nem kívánok elveszni az akkori mérkőzés történéseiben” – felelte az érdeklődésemre határozottan Marek Arpas, a Slovan–Ferencváros meccs szlovák kommentátora még a találkozót megelőző napon. Amikor közbevetettem, az akkori felvételeket csak látta, szeme sarkának alig észrevehető megrándítása után így folytatta: „Igen, bizony csúnya jelenetek játszódtak le. Ez ma már nem ismétlődhet meg. Budapesten is felfokozott volt a hangulat, de a mérkőzés nem lépte túl egy futballmeccs kereteit. Ugyanerre számítok itt, Pozsonyban is.”
Igaza lett. Forró volt a hangulat, de nem haladta meg a futballstadionban megkövetelt jó ízlés határát.
Marek Arpas véleménye nem egyedi.
A szlovákoknak, legalábbis a józan futballrajongóknak, azoknak is, akik 1992 után születtek, érezhetően még ma szégyenérzetük van a harminc évvel ezelőtti események miatt. Minden okuk megvan rá.
S persze tanultak is belőle. 1999-ben, sőt még 2019-ben sem éppen baráti látogatásra érkeztek a magyar szurkolók Pozsonyba, illetve Nagyszombatba. Törtek-zúztak, majd vert seregként távoztak. De nem a szlovák hatóságok fellépése, hanem a magyar válogatott szereplése miatt. Nem szolgáltak rá, a helyi rendőrök mégis úgy óvták őket, mint egy fontos nemzetközi küldetésre érkezett delegáció tagjait. Persze van egy harmadik fontos évszám: 2008. Amikor a DAC–Slovan szlovák bajnoki mérkőzésen megint csak kifakadt a gyűlölet méregzsákja, s a szlovák kommandósok újabb véres erődemonstrációt tartottak a magyarok kárára.