Felmerül a kérdés: mi ez a meghasonlás? Hiszen a szerdai vita legharsányabb szónoka, Szabó Tímea volt az egyike azoknak a politikusoknak, akik 2018-ban az Európai Parlamentben repeső örömmel fogadták Judith Sargentini vizsgálódását, és nagyban hozzájárultak a Magyarországot féldiktatúraként megbélyegző jelentés és határozat elfogadásához. Mint emlékezetes, evvel a jelentéssel vált formálissá hazánk kirekesztése és a neomarxista-liberális véleményterror bevezetése Brüsszelben. A jelentésbe – nyilván budapesti sugalmazásra – olyan ökörségek kerültek bele, hogy Magyarországon mindennapos a zsidó vallású emberek fizikai bántalmazása. Pikáns, hogy a szöveg konkrétan felrótta Magyarországnak a büntető törvénykönyv – a parlamentben most vitatott – 226-os és 227-es paragrafusát mint a demokráciadeficit súlyos bizonyítékát. Sargentini javaslatára ugyanis azt követelte az Európai Parlament Orbán Viktor kormányától, hogy „vonja vissza a becsületsértést bűncselekménnyé nyilvánító jogi keretet”, mert szerintük a becsületsértés és rágalmazás büntetőjogi üldözése miatt (is) sérül a sajtószabadság Magyarországon, és „egyértelműen fennáll a veszélye annak, hogy Magyarország súlyosan megsérti az unió alapját képező értékeket”.
Sőt egy évvel később, 2019-ben még Szabó Tímea kedvenc lapja, a Soros- és brüsszeli pénzeken jól tartott Átlátszó.hu is beleállt a narratívába, mi több, szolidaritást vállalt a PestiSrácok.hu-val, amikor Szarvas Szilveszter kollégánk ellen elfogatóparancsot adott ki a rendőrség egy rágalmazás okán indított büntetőeljárásban. „Megint mondjuk: hatályon kívül kéne helyezni a rágalmazást és a becsületsértést a Btk.-ból” címmel foglaltak állást.
Mi történhetett hát négy év alatt, hogy Szabó Tímeával és Hadházy Ákossal ennyire megfordult a világ? A jobb- és baloldali újságírók régi követelését meghallva Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője és Halász János képviselő ugyanis kezdeményezte az említett paragrafusok átírását úgy, hogy a jövőben azokat ne lehessen alkalmazni a közügyek szabad megvitatásának szankcionálására, ha az érveket és állításokat bejegyzett sajtótermék, azaz például újságok vagy televíziók felületén tették közzé. A baloldal pedig ahelyett, hogy állva tapsolná meg a Fidesz demokráciateljesítményét, régi követelése beteljesítését, most hörögve érvel az eredeti szankciók fenntartása mellett.
Egyszerű válasz volna, hogy a hazai baloldal továbbra is a dackorszakát éli. Ám valószínűleg sokkal mélyebb okokról van szó: mégpedig a bolsevista ösztönökről. Úgy látszik, az ilyet mégiscsak örökli az ember…
A parlamenti vitát a helyszínen néztem végig, hiszen ritkán van szó rólunk és a szakmánkról az Országházban. Meghökkentő volt látni, ahogy Répássy Róbert igazságügyi államtitkárral és a kormánypárti képviselőkkel vitázva teljes egyetértésben követelte a munkájukat végző újságírókra kiróható letöltendő börtönbüntetés és a szakmától való örökös eltiltás jogintézményének fenntartását Szabó Tímea mellett Arató Gergely (DK), Vajda Zoltán (MSZP), Lukács László György (Jobbik) és Gréczy Zsolt (DK).
Kádár és Apró elvtárs mind a tíz ujját megnyalná a kiváló tanítványokat látva!
Szabó Tímea azt is megígérte, az Alkotmánybíróságig viszi az ügyet, ha mégis elfogadná a parlament az enyhítést. Az újság lapjai nem adják vissza az eredeti élményt, úgyhogy tessék hozzáképzelni a boszorkányrikácsolást, hiszen a kabuli hősnő így érvelt a vitában (természetesen eddigi pályafutásunk beigazolásaként értékeljük a szitkozódást):
„Innentől kezdve a Hír TV, az Origó, a PestiSrácok gyakorlatilag semmiért nem lesz büntethető, semmilyen hazugságért, amit politikusokról terjesztettek. […] Már önmagában az árulkodó, hogy Huth Gergely, a PestiSrácok főszerkesztője azt mondta, hogy ő már behűtötte a pezsgőt a szerkesztőségben, annyira örül ennek a módosításnak. […] Ez egy aljas törvénymódosítás, amelyről pontosan tudjuk, hogy miről szól. A maradék korlátokat és gátakat is el akarják söpörni az útból, hogy gyakorlatilag gátlástalanul lehessen hazugságokat állítani bárkiről. […] Én magam is 34 propagandasajtó-termék ellen indítottam büntetőeljárást, pontosan rágalmazás vétsége miatt, a CIA-zás miatt, amiben a rendőrség el is indította a nyomozást. Na most, ezek szerint innentől kezdve ezt majd nem lehet véghez vinni.”