Nem csupán azért érdemes beszélnünk a napelemügyről, mert viszonylag sokakat érint, hanem azért is, mert a kibontakozó tiltakozásra érkező Fidesz-válasznak önmagán túlmutató jelentősége van. Megmutatja, miért van tizennegyedik éve kétharmados jobboldali többség – és azt is előrevetíti, miért állhat még jó ideig ez a kétharmad, „mint a cövek”.
A történet dióhéjban:
Lantos Csaba energiaügyi miniszter néhány napja a Tranzit fesztiválon bejelentette, ezentúl sajnos a már telepített napelemű villamosáram-betermelőket is kénytelenek lesznek átsorolni az éves szaldóelszámolásról a havira. Nem a magyar kormány gonoszkodása áll e lépés mögött, hanem ezúttal is Brüsszel, tudniillik ők követelik ezt (a tőlük megszokott stílusban).
Hogy ne vesszünk el a részletekben, itt most annyit érdemes megjegyezni: a havi elszámolásra váltás igen kellemetlenül érintené a napelemeseket, hosszú évekkel kitolná rendszerük megtérülési idejét. Ha a szerződéskötéskor tudtak volna róla, hogy menet közben változhat az elszámolási idősáv, sokan talán bele sem vágnak. Most tehát alappal gondolhatják, hogy kibabráltak velük.
A miniszter bejelentése után az érintettek morgolódni kezdtek, igaz, egyelőre csak az interneten (esetleg a kocsmában). S bár tüntetésig még nem jutott el a dolog, a Fidesz máris „vette az adást”. Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője Facebook-oldalán arra kérte Lantos Csabát, hogy „a brüsszeli döntést felülírva a már megvalósult családi beruházások esetén ne vonjanak el szerzett jogokat, és a kormány döntsön az éves szaldóelszámolás visszaállításáról legalább azon családok esetén, akiket ez korábbi szerződéseik alapján is megilletett”.
A fideszes politikus felidézte: a háború és a szankciók miatt kilőttek az energiaárak, és „ilyen körülmények között nincs helye annak, hogy az unió elvárásai nyomán rosszabb elszámolási feltételeket kapjanak azok a családok, amelyek az elmúlt években napelem felszerelésével igyekeztek csökkenteni a fogyasztásukat. Ők havonta átlagosan mintegy húszezer forintot takarítanak meg az áramköltségeiken.” Kocsis Máté kiemelte: „Nem fair velük szemben, hogy menet közben változnak a szabályok, nem fair, hogy korábban szerzett jogaik sérülnek, hiszen a napelemek telepítésekor más megtérülési feltételekkel számoltak, a brüsszeli direktíva pedig ezeket utólag kívánja megváltoztatni.”